Hayat Felsefesi Olabilecek Sözler

“O zaman, endişelecek bir durum yok” demek istiyor.

Keşke dünya bu bol something’li bol don’t worry’li kişisel gelişim muhabbetlerinin gerçekten işlediği, gazla çalışan bir yer olsaydı.

1 Beğeni

Tablo temelde “Problemini çözmek için henüz bir adım atmadıysan, endişelenmelisin.” demek yerine, “Problemini çözmek için bir adım attıysan, endişenmene gerek yok” diyor. Dolayısı ile olayı olabildiğince gereksiz ve yanlış bir şekilde ifade ediyor. O yüzden sizin dediğiniz gibi “kayıtsız kal” anlamı da yok, “üstünde düşünme” anlamı da yok. Hiç bir anlamı yok :slight_smile:

-Hayatında bir problemin mi var?
+Evet, sevdiğim yakınım öldü.
-Bu konuda bişey yaptın mı?
+Evet, gömdüm.
-O zaman endişelenecek bir durum yok.

Her kişisel gelişim muhabbetinde olduğu gibi, insanın ancak bir şeylerden endişe duyabildiği zaman büyüdüğünü ve olgunlaştığını görmezden gelince ortaya böyle “bişey yap ve endişelenmeyi bırak” gibi ucu tamamen açık, hiçbir anlamı olmayan şeyler çıkıyor.

1 Beğeni

Çözümü varmış mevzunun kafanı takma anlamında. Elinden gelenin en iyisini yapmak şart stoacılık için.

“If you are distressed by anything external, the pain is not due to the thing itself, but to your estimate of it; and this you have the power to revoke at any moment.” diyor Marcus Aurelius.

Bunu kişisel gelişim zırvası olarak değil de hayatın gerçeği olarak görüyorum. Duygularımıza özellikle hızlı bir biçimde değişebilen duygudurumumuza etki edebilmemiz çok zor. Ancak bilinçli olarak bunları uzun vadede bizi engellememeleri için kafamızdan atabiliriz.

Her konu için elimizden bir şey geleceğini düşünmemiz tamamen kontrol ilizyonu. Elimizde olan faktörleri maksimize etmeye çalışmalıyız yani diğer bir deyiş ile poker gibi düşünürsek elimiz için endişelenmeye değil o el ile en iyi oynamaya odaklanmalıyız.

7 Beğeni

Bence şu şekilde “problemin var ancak çözümü de var” o zaman elinden gelenin en iyisini yap. “problemin var ancak çözümü yok” o zaman endişelenme çünkü elinden bir şey gelmez. Sizin örneğinizi revize edersek;

-Hayatında bir problemin mi var?
+Evet, sevdiğim yakınım öldü.
-Bu konuda bir şey yapabilir misin?
+Hayır.
-O zaman elinden gelecek bir durum yok.

Burada gözden kaçırdığınız nokta ölen kişiyi gömmek sorunu çözmek üzere atılmış bir adım değil.(Cesetten kurtulmaya çalışmadığınızı varsayıyorum.) Bu gibi durumlarda ölen kişiyi canlandıramadığımız için mecburen hayata devam edeceğiz. :slight_smile:

1 Beğeni

Sık sık duyduğum -ve kendime hatırlattığım- “Olmuş ile ölmüşün çaresi yoktur.” telkinini hatırlattı.

Geri alamadığın olaylarda aklını kurcalayan “Ne yapabilirdim?” sorularını, gelecekteki olası durumlarda "ne yapabileceğin"e kanalize ederek, düşün taşın. O soruları ve olası cevaplarına geçmişe takılı kalmak için harcamaya kalkma.

Yani, benim yorumum böyleydi.

6 Beğeni

En iyisini bırakayım şuraya. :joy:

tumblr_mkceeo1jyX1qb8wkeo1_500

it means no worries
for the rest of your days
it’s our problem-free philosophy
hakuna matata!

Şaka maka gerçekten sağlıklı olmak istiyorsanız fazla endişelenmeyin, üstte de söylendiği gibi değiştiremeyeceğiniz şeyleri kafaya takmayın. Bazen hayatı fazla ciddiye almamak gerek.

9 Beğeni

image

4 Beğeni

image

3 Beğeni

“sometimes, the best way to solve your own problems is to help someone else.” -Uncle Iroh

9 Beğeni

Eskiler sık sık söylerlerdi.

“Dünya sana uymuyorsa sen dünyaya uy.”
“Zaman sana uymuyorsa sen zamana uy.”

7 Beğeni

Einstein’ın mutluluk kuramı da bu şekilde;

“Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, dingin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir.”

6 Beğeni

Denk gelmiş bu mesajlar :smiley:

2 Beğeni

‘‘Bu dünya önemsiz. Bunu onaylayan özgürlüğe kavuşur.’’
Albert Camus

9 Beğeni

“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin.”

|Dalai Lama|

Zamanında Hayat felsefem olacak kadar bana çok şey kattığına inanırım. Artık dinlemenin her zaman iyi bir şey olduğuna dair tereddütlerim var. :face_with_thermometer:

7 Beğeni

Kendi buyruğuna uymayan emir altına girer.

4 Beğeni

Her şeyi bil ama bildiğini belli etme.
Diğer bir türü de bil ama yapma.

Bu cümlelerin doğruluğunu ne yazık ki tecrübe ederek öğrenmek zorunda kaldım.

4 Beğeni

‘‘Görmezler acizliği. Oysa ne güzeldir aciz iken barışık yaşamak.’’

1 Beğeni

“Hayal tatlı olur ama tatminkâr olmaz.”

3 Beğeni

Mutsuzluğunu sev, mutluluğundan iğren. Her şey birbirine karışır. Tüm kazanımlar birer kayıp, tüm kayıplar birer kazanım haline gelir.
-E. M. Cioran

3 Beğeni

‘‘Hepimiz deli doğarız. Bazılarımız deli kalırız.’’

Samuel Beckett

5 Beğeni