Hüseyin Rahmi Gürpınar Kitapları

Hüseyin Rahmi Gürpınar

BİYOGRAFİSİ

17 Ağustos 1864 tarihinde İstanbul’da doğdu. Hünkâr yaveri Mehmet Sait Paşa’nın oğlu olan Hüseyin Rahmi, üç yaşında iken annesinin ölümü üzerine, Girit’te bulunan babasının yanına gönderildi. İlkokula başladı ancak babasının evlenmesi üzerine altı yaşında tekrar İstanbul’a anneannesinin yanına gönderildi ve eğitimine burada devam etti. Yakubağa Mektebi, Mahmudiye Rüşdiyesi ve idadide okuyan Hüseyin Rahmi, tarihçi Abdurrahman Şeref Bey’in himayesiyle Mekteb-i Mülkiye’ye girdi (1878). Okulun ikinci sınıfında iken ciddi bir hastalık geçiren Hüseyin Rahmi buradaki öğrenimini yarıda bıraktı (1880). Kısa bir süre, Adliye Nezareti Ceza Kalemi’nde memur, Ticaret Mahkemesi’nde Azâ Mülazımı olarak çalışan Hüseyin Rahmi hayatını kalemiyle kazanmaya çalıştı.

1887’de Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yazmaya başlayan Hüseyin Rahmi, ardından İkdam ve Sabah gazetelerinde mütercim ve muharrir olarak çalıştı. II. Meşrutiyet döneminde 37 sayı süren Boşboğaz ve Güllâbi adlı bir gazete çıkardı. İbrahim Hilmi Bey ile birlikte çıkardığı Millet gazetesi de uzun ömürlü olmadı. 1925-1927 yılları arasında yayımlanan Türk Kadın Yolu adlı derginin yazarları arasındaydı.[1] Sonraki çalışmalarını İkdam , Söz , Zaman , Vakit , Son Posta , Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerine neşretti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 5. ve 6. dönemlerde Kütahya milletvekili olan Hüseyin Rahmi, ömrünün son otuz bir yılını geçirdiği Heybeliada’daki köşkünde 8 Mart 1944 tarihinde öldü ve oradaki Abbas Paşa Mezarlığı’na defnedildi.

Kaynak: Hüseyin Rahmi Gürpınar - Vikipedi

NOT: Kitaplarda herhangi bir sıralama yoktur. Listede 7 yayınevi yer almaktadır. İsteğe göre yayınevi eklemesi yapabilirim.

ÇIKAN KİTAPLAR:

EVEREST YAYINLARI

1. Gulyabani
  2. Mürebbiye
  3. Kesik Baş
  4. Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç
  5. Cehennemlik
  6. Şıpsevdi
  7. Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı
  8. Gulyabani - Gönül Ticareti
  9. Şıpsevdi
  10. Mürebbiye - Şeytan İşi
  11. Efsuncu Baba - Gönül Bir Yeldeğirmenidir Sevda Öğütür
  12. Şık - Tutuşmuş Gönüller
  13. Dirilen İskelet
  14. Kokotlar Mektebi
  15. Cehennemlik
  16. Kesik Baş - Ölüm Bir Kurtuluş mudur?
  17. Utanmaz Adam
  18. Can Pazarı
  19. İffet
  20. Ben Deli miyim?
  21. Tesadüf - Muhabbet Tılsımı
  22. İnsan Önce Maymun muydu?
  23. Ölüler Yaşıyorlar mı?
  24. Nimetşinas - Toraman
  25. Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka
  26. Billur Kalp
  27. Son Arzu - Evlere Şenlik - Kaynanam Nasıl Kudurdu?
  28. Eşkıya İninde
  29. Tebessüm-i Elem
  30. Deli Filozof
  31. Cadı - Cadı Çarpıyor
  32. Hakka Sığındık
  33. Gulyabani (Çizgi Dizisi)

Gulyabani Mürebbiye Kesik Baş

Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç Cehennemlik Şıpsevdi

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı Gulyabani - Gönül Ticareti Şıpsevdi

Mürebbiye Şeytan İşi Efsuncu Baba  Gönül Bir Yeldeğirmenidir Sevda Öğütür Şık - Tutuşmuş Gönüller

Dirilen İskelet Kokotlar Mektebi Cehennemlik

Kesik Baş Ölüm Bir Kurtuluş mudur Utanmaz Adam Can Pazarı

İffet Ben Deli miyim Tesadüf - Muhabbet Tılsımı

İnsan Önce Maymun muydu Ölüler Yaşıyorlar mı Nimetşinas - Toraman

Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka Billur Kalp Son Arzu - Evlere Şenlik - Kaynanam Nasıl Kudurdu

Eşkıya İninde Tebessüm-i Elem Deli Filozof

Cadı - Cadı Çarpıyor Hakka Sığındık Gulyabani (Çizgi Dizisi)

MAVİÇATI YAYINLARI

1. Kadınlar Vaizi
  2. Melek Sanmıştım Şeytanı
  3. Şık
  4. Efsuncu Baba
  5. Şeytan İşi
  6. Mürebbiye
  7. Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç
  8. Gulyabani
  9. Kesik Baş
  10. Deli Filozof
  11. Hakka Sığındık
  12. Dirilen İskelet
  13. İki Hödüğün Seyahati
  14. Kaderin Cilvesi
  15. Kaynanam Nasıl Kudurdu
  16. Tesadüf

Kadınlar Vaizi Melek Sanmıştım Şeytanı Şık

Efsuncu Baba Şeytan İşi Mürebbiye

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Gulyabani Kesik Baş

Deli Filozof Hakka Sığındık Dirilen İskelet

İki Hödüğün Seyahati Kaderin Cilvesi Kaynanam Nasıl Kudurdu

Tesadüf

İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

1. Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç
  2. Mürebbiye
  3. Efsuncu Baba
  4. Gulyabani
  5. Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
  6. Hazan Bülbülü
  7. Şıpsevdi
  8. Hakka Sığındık

CAN YAYINLARI

1. Hakka Sığındık (Günümüz Türkçesiyle) ve (Açıklamalı Orijinal Metin)
  2. Gönül Ticareti (Günümüz Türkçesiyle) ve (Açıklamalı Orijinal Metin)
  3. Şık (Günümüz Türkçesiyle) ve (Açıklamalı Orijinal Metin)
  4. Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç (Günümüz Türkçesiyle)
  5. Sevda Peşinde (Günümüz Türkçesiyle)
  6. Gulyabani (Günümüz Türkçesiyle)

İNKILAP KİTABEVİ

1. Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç
  2. Gulyabani
  3. Mürebbiye
  4. Şık
  5. Şıpsevdi
  6. Melek Sanmıştım Şeytanı

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç inkılap Gulyabani inkılap Mürebbiye inkılap

Gönül Ticareti inkılap Şık inkılap Şıpsevdi inkılap

Melek Sanmıştım Şeytanı inkılap

İTHAKİ YAYINLARI

1. Katil Buse
  2. Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç
  3. Ben Deli miyim?
  4. Efsuncu Baba
  5. Gulyabani
  6. Kesik Baş

Katil Buse Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç ithaki Ben Deli miyim

Efsuncu Baba ithaki Gulyabani ithaki Kesik Baş ithaki

KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ

1. Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç
  2. Gulyabani
  3. Kesik Baş
  4. Şıpsevdi

Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç kırmızı kedi Gulyabani kırmızı kedi Kesik Baş Şıpsevdi kırmızı kedi

11 Beğeni

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ ın pek çok eserinin e-kitap/pdf biçimini ücretsiz olarak Türk Dil Kurumu’ nda bulabilirsiniz arkadaşlar.

BURADAN

2 Beğeni

Everest Yayınları’nın başında Özgür Yayınları yazıyor.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Düzelttim.

1 Beğeni

Meyhanede Kadınlar ya da İş kültür ve İthaki baskılarında olan adıyla Meyhanede Hanımlar’ı okuyorum.

Her ne kadar kitabın arka kapağında 7 öykü var denilsede kitap 6 öyküden oluşuyor. Aslında arka kapak yazısını yazarken şöyle bir hata yapmışlar. 1947 tarihli 2. baskı 7 öyküden 1972 tarihli 3. baskı ise 6 öyküden oluşuyor. Karbon 1972 tarihli 3. baskıyı esas alarak basmış ama arka kapak yazısını yazanlar 1947 tarihli baskıdan bahsetmişler.

Ben karbon kitap baskısını okudum Karbon kitap baskısı 1972 yılında yapılan 3. baskıyı esas alan 6 öyküden oluşan baskı. (Özgür baskısı da öyle - Muhtemelen İş Kültür ve İthaki ise sadece kitaba adını veren öykü ve Kenan Hulusi Koray’ın Hüseyin Rahmi ile yaptığı bir söyleşiden ibaret)
Meyhanede Kadınlar birçok farklı yerde roman olarak belirtilmekte ancak aslında roman değil uzun öykü. Cevdet Kudret 'de Meyhanede Kadınlar’ı yazarın uzun hikayesi olarak tanımlar.
Kitabın eski harfler ile yapılan 54 sayfalık ilk baskısı sadece Meyhanede Kadınlar öyküsünden ibaret iken 1947 yılında yeni harfler ile yapılan baskısında ise Meyhanede Kadınlar öyküsü dahil toplam 7 öyküden oluşmaktadır.

1947 Tarihli yeni harfler ile yapılan ikinci baskıda olan öyküler şunlardır:

1. Meyhanede Hanımlar
  2. Açlıktan Ölmemenin Çaresi
  3. Üç Misal
  4. Menekşe Kalfanın Müdafaanamesi
  5. Kadınlar Mebusu
  6. Evde Tensikat
  7. Kayınpeder Kayınvalide

adlarını taşımaktadırlar. Bunlar, daha önce yayımlanmış olan Kadınlar Vaizi (1920) ve İki Hödüğün Seyahati (1933) adlı öykü kitaplarından alınmıştır. Meyhanede Hanımlar’ın daha sonraki baskılarında bulunmayacaklardır.

Meyhanede Hanımlar’ın 1972 yılında yapılan baskısında, eserin adı Meyhanede Kadınlar olmuştur. Kitabın iç kapağında, “roman”, “tam metin”, “ikinci baskı” ifadeleri yer almaktadır. Kitabın eski harflerle yapılan 1924 baskısı esas alınmazsa, “ikinci baskı” ifadesi doğrudur. Eski harflerle yapılan baskıyla birlikte düşünülürse, bu kitabın üçüncü baskı olma ihtimali vardır. Hilmi Kitabevi tarafından yapılan ikinci baskıda yer alan ve yukarıda yazdığım altı öykü, bu baskıda çıkartılmış, kitaba daha önceki kitaplarda yer almamış olan beş öykü eklenmiştir. Bu öyküler, “Büyük Günah”, “Nergis Hanım’la Fehmi Bey”, “Mübareğin Kuyruğu”, “İğneli Fıçı”, “Zavallı Katil” adlarındadır ve “Meyhanede Kadınlar”ın arkasına eklenmişlerdir.

Özgür baskısı ve Karbon baskısı bu baskıyı esas alarak yayınlanmış.

Karbon baskısında olan öyküler.

1. Meyhanede Kadınlar
  2. Büyük Günah
  3. Nergis hanım ile Fehmi bey
  4. Mübareğin Kuyruğu
  5. İğneli Fıçı
  6. Zavallı Katil

Kimi zaman komik çoğu zaman bu komikliğin altında yatan acı gerçeklerden oluşan altı öykünün bulunduğu kitapta, Hüseyin Rahmi hem dönemin sosyal hayatından örnekler aktarıyor hem de bir çok farklı konularda kendi görüşlerini aktarıyor.

7 Beğeni

Selim İleri Hüseyin Rahmi’yi anlatıyor.

3 Beğeni

Hüseyin Rahmi Gürpınar - Hikayeler

3 Beğeni

Hüseyin Rahmi Gürpınar - Edebiyat Eleştirileri

Hüseyin Rahmi Gürpınar - Oyunlar

2 Beğeni

Tdk e-kitaplar linklerle eklenirse güzel olabilir.

Zaman bulduğumda tüm konuları baştan göz gezdireceğim.

Tavsiyenizi de uygularım elbette.

1 Beğeni