İhsan Oktay Anar Kitapları

BİYOGRAFİ

Sıradışı kalemiyle okurların gönlünde taht kuran yazar İhsan Oktay Anar, 1960 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. İhsan Oktay Anar, yazarlığın yanında illüstratörlük, edebiyat çevirmenliği yapmaktadır ve üniversite öğretim görevlisidir.

Ege Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi gören yazar, 1984 yılında bu bölümden mezun oldu ve 1989’da yüksek lisansını tamamladı. Ardından yine aynı alanda doktora yaptı. İhsan Oktay Anar, öğrenim gördüğü Ege Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde Antik Çağ ve Yunan Felsefesi derslerinin hocalığını yapmaktadır.

İhsan Oktay Anar, ilk kitabı Puslu Kıtalar Atlası’nı 1995 yılında yayımladı. Bu kitabın ayrıca İlban Ertem tarafından çizilen çizgi-roman basımı, Anar’ın yayıncısı İletişim Yayınları tarafından 2015 yılında gerçekleşti. Puslu Kıtalar Atlası, 20’den fazla dile çevrildi.

İhsan Oktay Anar kitapları, tarihi gerçekler ve özellikle Osmanlı İmparatorluğuyla alakalı efsaneler tarafından desteklenen fantastik motiflerle doludur ve peri masallarını andıran bir anlatımla okuyucuya sunulur. Yazar; gelişimleri tutarlı, çok çeşitli ve özgün karakterleriyle tanınmaktadır ve bu karakterler yazarın kitaplarındaki fantastik olay örgüsüne felsefi bir boyut kazandırırlar. Doğaüstü ögeler, halk edebiyatına ve kültürüne yapılan göndermeler yazarın eserlerinde yaygın bir şekilde görülür.

İhsan Oktay Anar, Türkçe yazdığı kitaplarında Osmanlıca ve yöresel ağızları da sıklıkla kullanır ve mitere ve tarihi yazıtlara göndermeler yapar. İlginçtir ki İhsan Oktay Anar’ın her kitabında “Uzun İhsan” adında bir karakter yer alır ki bu da yazarın kendisidir.
Kaynak:D&R

ÇIKAN KİTAPLARI (Kitaplar çıkış sırasına göre sıralıdır.)

1. Puslu Kıtalar Atlası (1995)
  2. Kitab-ül Hiyel (1996)
  3. Efrasiyab’ın Hikayeleri (1997)
  4. Amat (2005)
  5. Suskunlar (2007)
  6. Yedinci Gün (2012)
  7. Galiz Kahraman (2014)

1 2 3 4 5

6 7

20 Beğeni

şahane kitaplık! yedinci gün ve amat dışındakileri okudum onlar da listemde zaten
puslu kıtalar atlası okuduğum ilk kitabıydı çok zor gelmişti okurken ama yazın tarzına alışınca,diğer kitapları da okuyunca tadını alıyor insan akıp gidiyor…böyle yazınca bak yine okuyasım geldi :smile:

3 Beğeni

İhsan Oktay Anar’ı merak edenler :slightly_smiling_face:

4 Beğeni

İhsan Oktay Anar hayranlarına müjdeyi buradan vereyim. Sekiz yıldır sabırsızlıkla bekledikleri yeni roman 2022’nin ilk aylarında okurla buluşuyor.

Anar’ la ilgili haber sadece yeni roman değil. Uzun yıllardır birlikte çalıştığı, adının neredeyse bütünleştiği İletişim Yayınları’dan çıkmıyor bu kez kitabı. Anar yeni kitabı için Everest Yayınları ile anlaştı. “Ama çocuklar orada kaldı” diyerek önceki kitaplarının İletişim Yayınlar’ında devam edeceğini söylemiş çevresine bilgi verirken.

6 Beğeni

Yeni kitap güzel haber ama yayınevi değişmesi iyi olmamış :confused:

4 Beğeni

İhsan Oktay’ın yeni kitabının gelmesine acayip mutlu oldum. Yıllar oldu özlemiştik :heart_eyes: :tada:

1 Beğeni

Ne denir ki şimdi buna.

7 Beğeni

Bütün kitaplar bu şekilde mi yazılmış acaba? Puslu Kıtalar Atlası ve Suskunlar’ı zam gelmeden alayım diyordum, sonra okurum diye ama dili bu şekildeyse okuduğumu da anlayamam. :sweat_smile:

Puslu Kıtalar Atlası Türk Edebiyatında benim en sevdiğim eserlerden. Bu girizgaha bakmayın, kitabın yazım dili böyle değil. Gayet anlaşılır bir kitaptır.

Aşağıdan ilk sayfalarına bakabilirsiniz.

2 Beğeni

Buna sevindim doğrusu, almadan önce inceleyeceğim, çok teşekkürler. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Amat ile bağlantılı olacak galiba yeni kitap.

4 Beğeni
3 Beğeni

Edebiyat dünyasını çok heyecanlandıran kitabı aslında İhsan Oktay Anar’ın eski bir çalışmasıydı. Yayımlanmaya hazır haline son dokunuşları yapmaktan vazgeçtiği bir eseriydi.

Kitabın içeriğinden söz etmedi ama roman olma olasılığı hayli fazla. Öte yandan İhsan Bey, edebiyata yeniden dönmediği vurgusunu yapmaktan geri durmadı. Sadece eski, yarım kalmış bir kitabını yeniden ele aldığını söyledi.

İhsan Bey, bana ilettiği mesajın özel bölümlerini çıkartarak aktardığım bilgiye ve düşüncelerime göre:

– Yeni bir kitap yazmamış ve böylece yazmama sözünü tutmuş,

– Kendisine göre eski ama yayınlanmadığı için bize göre yeni ve muhtemelen de tür olarak bir romanı tamamlamış,

– Bundan sonra da yeni kitaplar yazma fikrine hala kapalı,

– Çok satmaya ve hakkında çok satmaya dönük yarışın içinde olmaktan rahatsızlığı sürüyor,

https://oggito.com/icerikler/Ihsan-oktay-anar-yeni-kitabini-oggito-ya-anlatti/67154

5 Beğeni

Anar’ın biyografilerinde çeşitli yerlerde yayınlanmış 4 öyküsü var görünüyor.

1. Kâfirler İçin Apologia – MORKÖPÜK – Hiçbir yerde yok sanıyorum.
  2. RABNUMA - MORKÖPÜK, Oyun Özel Sayısı, 1985 - Her yerde bulmak mümkün
  3. Yavuz Sultan Selim Han Efendimizin Çaldıran Meydan Muharebesi - KİTAP-LIK Aylık Edebiyat Dergisi SAYI:72 MAYIS 2004
  4. İnşaat İşçisi Rıfkı’nın Dehşet Verici Akıbeti - 1002. Gece Masalları, Yiğit Değer Bengi, 2005

Ayrıca bir internette aşağıdaki 4 başlıkla Anar’ın hikayeri var ancak bunların nerede yayınlandığı bilgisi yok.

1. Yavuz Sultan Selim - Bu öykünün “Yavuz Sultan Selim Han Efendimizin Çaldıran Meydan Muharebesi” olduğunu düşünüyorum. Zaten öykünün adını aratınca google’da ilk sırada http://kitaplimani.blogspot.com/
  2. TAMU – Sanırım yazarın yayınlamaktan var geçtiği kitabın giriş bölümü.
  3. Tekel Memuru Ali Selami’nin Günah İşlemesi
  4. Yeniçeriye Tavsiyeler Bu tam öykü gibi de değil ama bir yazıdır yani.

Bunlar hakkında bilgisi olan forumdaşlarım var mıdır? Kâfirler İçin Apologia ve İnşaat İşçisi Rıfkı’nın Dehşet Verici Akıbeti’ni merak ediyorum açıkçası. Ya da diğer 4 öykü gerçekten Anar’a mı ait? İnternetten rastgele bulduğum dosya sonuçta bu. Altında İhsan Oktay Anar yazması onun yazdığı anlamına gelmiyor maalesef.

2 Beğeni

Rabnuma’yı merak eden olursa diye:

5 Beğeni

Geliyor gelmekte olan.

4 Beğeni

Ciltliyi alırım üstat hak ediyor.

1 Beğeni

Evet ciltliyi hakediyor. Bakalım fiyat ne olacak. :thinking: :thinking: :thinking: :thinking:

1 Beğeni

Alfa’nın ciltli fiyatları diğerlerine göre biraz daha insaflı oluyor ama belli de olmaz tabi :confused:

Okuyan arkadaşlar Efresiyab Hikayeleri nasıl? Alıp bir türlü başlayamadığım kitaplardan. Puslu Kitalar Atlasını beğenmiştim ama diğer kitaplarından aynı tadı alamadım. En iyi kitabı o bence. Efresiyab H. elim gitmiyor. okuyan bir yorum yapsın, şimdiden teşekkürler.