Isaac Asimov Kitapları (İthaki Yayınları)

Acaba kapakla ilgili niye sorun çıkarmışlar? Yayınevi yetkilisi sorun çıktığını yazmıştı ama içeriğini yazmamıştı diye hatırlıyorum.

İptal etmek zorunda kaldığımız tüm Asimov kitaplarında apakların kitapların içeriğini yeterince yansıtmadığı yönünde bir geribildirim aldık. Bizim de anlam veremediğimiz bir durum oldu bu zira bugün kadar rasgele bir kapak kullanmadık, hepsi ya kitapların ilk baskılarındaki klasikleşmiş görselleriydi ya da bizzar Michael Whelan tarafından Asimov’un onayıyla çizilmiş kapaklardı. Zaten Vakıf ve İmparatorluk iptal etmek zorunda kaldığımız tek kapak değil. (:

5 Beğeni

Ben anlayamadım Asimov Vakfı mı kapakların içeriği yansıtmadığını hakkında geri bildirim yaptı? Eğer öyleyse neden dinlemek zorundaydınız ki telif ile alakalı bir durum mu?

Bence asıl şimdiki kapaklar içeriği yansıtmıyor. :sweat_smile:

Ne demek neden dinlemek zorundaydınız ki? Sözleşmede ne yazıyorsa o yapılır. Sözleşmede kapak onayı maddesi varsa kapaklar onaylatılır. Onay vermezlerse ve ikna olmazlarsa kapaklar değiştirilir. Ortada iki tarafı da bağlayan bir anlaşma var.

6 Beğeni

Ben de bu seriye başlamak istiyorum. Elimde İthaki’nin daha önce bastığı kitaplar var. Okuma sırası için araya robot serisinden de kitaplar konulmuş. Sadece Vakıf serisini okusam arada çok boşluklar kalır mı? Robot serisi daha ortada yok çıkması da sürer gibi.

Vakıftan önce Galaktik İmparatorluk serisini okumak daha mı iyi olur?

Vakıf’ın ilk üç kitabını okuyabilirsiniz, ilk üç kitap Robot Serisi’yle bağlantılı değil. Ama geri kalan 4 kitap için Robot Serisi’ni okumanız gerekiyor.

Galaktik İmparatorluk, Vakıf Evreni’nin binlerce yıl önceki geçmişini anlatıyor. En azından Vakıf üçlemesini okumadan Galaktik İmparatorluk’tan yeterince keyif alabileceğinizi sanmıyorum.

4 farklı okuma rehberi vereyim, siz karar verin nasıl başlayacağınıza. Ben 4. sıralamayla okumuştum, gayet de güzeldi.

Kısaltmalar
R:Robot
V:Vakıf’ın tüm kitapları
VÜ:Vakıf Üçlemesi
VD:Vakıf Devam Kitapları

Okuma Rehberleri
R+Gİ+V
R+V+Gİ
VÜ+R+Gİ+VD
VÜ+R+VD+Gİ

3 Beğeni

Teşekkür ederim. Sanırım 3 ya da 4 olarak yaparım ben de

1 Beğeni

26 Beğeni

Robot kesin Cylon’lu

3 Beğeni

tüm asimovlar ithakiden bir tek sonsuzluğun sonu monokl de :slight_smile: neyse bekleyeceğiz artık

1 Beğeni

Asimov’dan İşte Tanrılar kitabını da dört gözle bekliyoruz. Umarım ithaki kitaplığa bunu da ekler

4 Beğeni

Kitaba 10-15 dakika göz atma fırsatım oldu, Isaac Asimov cidden büyük bir insan ve bu kitap da mükemmelmiş. Umarım bu da çıkar. Nadir bir kitap sanırım internette de bulamadım. Tam alıp kütüphanene koymalık.

5 Beğeni

3 sene önce telefondan okumuştum bu kitabı. Anlatımı çok güzel ve sade. Bayağı da nadir bir kitap.

Başucu kitabı olmalı bu ya. Asimov’un kendisi yürüyen ansiklopedi zaten.

Bu arada baktım da Asimov’un kitapları tek Türkçe’de sıkıntı değil İngilizce’de de bulunmuyor. Özellikle kurgudışı olanlar ve makaleleri.

Bu arada 500 tane kitap, akademik kariyer falan filan bunları nasıl sığdırmış bu adam ömrüne ya? Robot muymuş yoksa?

Asimov’un şöyle bir anısı var;

Geçenlerde rüyamda ölüp cennete gittiğimi gördüm. Şöyle bir bakınca nerede olduğumu hemen anladım; yemyeşil çayırlar, pamuksu bulutlar, havada ıtırlı hoş bir koku ve uzaklardan gelen o mest edici ilahi koro sesleri. Ve karşımda beni yüzünde büyük bir gülümsemeyle karşılayan kayıt meleği duruyordu.

Hayretler içinde, ‘’ Burası cennet mi?’’ diye sordum.

Kayıt meleği, ‘’Evet, öyle’’ diye yanıt verdi.

Bunun üzerine meleğe (uyandığımda hatırlayınca dürüstlüğümden dolayı kendimle gurur duyacağım o sözü söyledim) ‘’Fakat bir yanlışlık olmalı. Ben buraya ait değilim. Ben ateistim’’ dedim.

‘’Yanlışlık yok’’ dedi kayıt meleği.

‘’İyi ama bir ateist olarak buraya nasıl kabul edilmiş olabilirim?’’

Kayıt meleği sert bir şekilde, ‘’Kimin kabul edilip edilmeyeceğine biz karar veririz. Sen değil’’ dedi.

‘’Hım, anlıyorum’’ dedim. Etrafıma göz gezdirip biraz düşündükten sonra kayıt meleğime dönüp, ‘’Burada kullanabileceğim bir daktilo var mı? diye sordum.

Yazmak onu en çok mutlu eden şeymiş. Burnu iki daktilo tuşunun arasında sıkışarak ölmeyi dilemiştir hatta. Diğer yandan birçok komik fıkrası da mevcut. Ama sizin de belirttiğiniz gibi İngilizce dahi olsa bazı eserlerini bulmak çok mu çok zor.

15 Beğeni

Kitaplığımda Asimov’la alakalı tüm kitapların bir fotoğrafını çekeyim dedim.

Asimov’un kaleme aldığı kitaplar, içinde Asimov’un öyküsü bulunan kitaplar ve başkalarının Asimov hakkında yazdığı yazıların yer aldığı kitaplar.

Forumda mutlaka daha fazla Asimov kitabına sahip olan vardır ama mini bir rehber olması açısından bu fotoğrafı buraya da bırakayım dedim.

Not: İthaki’den çıkan son 2 Asimov kitabı da dahil olmak üzere birçok eksiğim var. Zamanla tamamlanırlar.

42 Beğeni

Keşke hepsi benim olsa :smiling_imp::smiling_imp::smiling_imp::smiling_imp::smiling_imp::smiling_imp:

1 Beğeni

Çok güzel kitaplık rafı. Robot serisini nasıl temin ettiniz? Sahaflardan mı buldunuz? :slight_smile:

İnşallah her bilimkurgu okurunun raflarını süslerler. :slight_smile:

Evet. Yıllardır en sevdiğim aktivite sahaf gezmek. Gittiğim her şehirde gezmek için önceliğim sahaflar oluyor zaten. Ama büyük çoğunluğu İstanbul’dan çıkıyor tabii.

3 Beğeni