İthaki Yayınları Bilimkurgu Klasikleri Dizisi

Çevirmeni daha önce Kül Dağı’ndaki Kütüphane’yi çevirmişti. Kendisini oradan biliyorum.

O eserde güzel bir iş ortaya koymuştu ki ben “ham çeviriyi” okumuştum :slight_smile: Kitabı önden okuma şansım olmuştu da. Gözüme takılan bazı şeyler vardı bu arada, yalan olmasın. Ama bunlar hemfikir olmadığım şeylerdi. Direkt yanlış diyebileceğim bir şey görmedim.

O eser şehir fantastiğiyken bu eser bir bilimkurgu klasiği. Tür açısından birbirlerinden çok uzaklar, ama yine de az da olsa çevirmene dair bilgi vermek istedim.

8 Likes

Çok teşekkür ederim. Ben de M. Boran Evren’i sadece o kitaptan biliyorum, kitaplığımda da var neyse ki. Okuma listemde bayağı öne aldım. Okumam bitmeden kesinlikle Phlebas’ı almamayı planladım. Siparişten öncede muhakkak D&R veya Kitapsan’a birkaç saatliğine dadanacağım.

3 Likes

Valla çeviri konusunda artık ağzımı acmaya korkuyorum ben ya. Başka şansım kalmadığından alıyorum bazı kitapları o yüzden. Circe’yi ingilizcesinden okudum mesela önokumasonı görünce vazgeçtim almaktan. Ama burda söyle desem hemen linç geliyor üstüne. Yine de cevirmenlerin kitap hakkında yorumlarını okuyorum. Umarım iyi kötü yotum yapmaya devam ederler.

Münferit bir durum yüzünden eleştiriden kaçınmamak, korkmamak lazım. Temelde saçma olan çağın en büyük yanılgılarından birine, yani uzmanlık nosyonuna aşırı saygı duymak değil mi? Bir eyleme sırf o kişinin profesyonel uğraşı diye el sürmemek saçmalık bence. Hele ki tarihin en saygın ve eleştiriye de en açık insanları hep polimat insanlar olmuşken. Günümüzde işin ehli olmayı ölçütlenemez, yerilemez görmek yanlışlanabilirlik, verimlilik ve nitelik gözeten her akla hakaret değil de nedir? “Emek var emeeek” diye diye son 20 senede çoğu şey utanılacak düzeyde dandikleşmedi mi?

7 Likes

Sen eleştirme! İthaki bilimkurgu basma işini de iptal edebilir :slight_smile:

Şakası bir yana siz yanlış bir şey yapmadığınız sürece sonucunun ne olduğuna üzülmek ya da kendinizi suçlu gibi görmeniz anlamsız, boşverin. Alıcı olan biz olduğumuza göre uygun şekilde eleştirmekte hakkımız, eğer “eleştirilen” bazı işleri düzeltmiyorsa çözümü başka yollarda arıyorsa kendi kaybeder. (İthaki’den bağımsız konuşuyorum)

Son yıllarımızın çevirisini yapsak bu cümlelerle anlatabilirdik herhalde :+1:t2:

13 Likes

8 posts were merged into an existing topic: 2018’in En İyi Fantastik Kitabı “Ben, Kirke” Türkçede

Bu seriye dahil olan kaçıncı seri oldu?
İthaki güzel başladığı bir işin içinden geçmese olmuyor. Bu yayınevinin genlerine işlemiş galiba.

A post was merged into an existing topic: 2018’in En İyi Fantastik Kitabı “Ben, Kirke” Türkçede

  1. seri oldu.

Dune
2001
Mars
Kültür

Hatta Bitmeyen Savaş’ı da sayabiliriz. Sonuçta devam kitapları bulunan bir seri. Fakat diğerleri seri kapsamında çıkmayacak bildiğim kadarıyla.

Ve kesinleşen karara göre Hiçi Destanı da bu diziye eklenecek. Rama eklenir mi bilemiyorum şimdilik.

Şimdi yine aynı konuya değineceğim (belirli aralıklara üzgün olduğumu dile getireceğimi söylemiştim çünkü). Bu seriler varsa Vakıf da olmalıydı. Bu 2 çarpı 2’nin 4 ettiği kadar nettir benim için.

Asimov Kitaplığı var anlıyorum ama orası Ben, Robot’suz kalabiliyorsa, Bilimkurgu Klasikleri de Vakıf’lı olabilmeli. Asimov’un dünya kadar romanı, öyküsü mevcut, kitaplığa onlar eklenebilir tek tek. Vakıf hak ettiği yerde olmalı.

Ha diyeceksiniz ki bu nasıl olacak? Zaten 3 kitap yayımlandı? Asimov Kitaplığı bünyesinde basılsın tamamlansın ama sonra Bilimkurgu Klasikleri’ne de eklensin. Ben, Robot da aynı şekilde Asimov Kitaplığı’na eklebilir sonradan. Benim için sorun yok, gidip aldığım kitapları tekrar alabilirim. Benim tek derdim seri tamamlandığında dört dörtlük olması. Biraz fazla düzen takıntısı olan biriyim ayrıca, bunu da not düşeyim buraya.

Son yıllarda Türkiye’deki en büyük yayıncılık olayı benim için Bilimkurgu Klasikleri’dir. İthaki ise en sevdiğim yayınevi, bunu belirtmeye bile gerek yok aslında.

Ben bilimkurguya gönül vermiş bir okur olarak eleştirimi yaparım, önerimi sunarım, gerisi yayınevine kalmış tabii.

18 Likes

Ben Kirke BK serisinde değil konu dağılmasın bence.Onu kendi konusu altında tartışırsanız iyi olur.

9 Likes

Katılıyorum, konu amacından sapıyor.

2 Likes

Ben Kirke ile ilgili tartışmamızı eserin kendi konusuna taşıdım arkadaşlar. Tüm mesajlar yazarları tarafından yazıldığı haliyle korunmaktadır, sadece taşıma olmuştur.

@Agape , yokluğunda araya kaynak yaptım, ufak bir yardım olarak göresin :slight_smile:

6 Likes

Ben Robot konusu soru hakkında açıklığa getirilmişti diye biliyorum. Ben, Robot basıldığı zaman Asimov kitaplığı serisi planda yoktu sanırsam. Sonradan düşünülünce tüm kalan kitaplar oraya kaydırıldı diye biliyorum.

Bence diğer seriler için dune vs için, frank herbert’in başka bir kitabı basılmayacağı için halihazırda devam etmekte olan bir seri içinde olması iyi, ama asimov’un çok fazla kitabını basmayı düşünüyorlar. Böyle ayrı bir şey yapılması daha derli toplu oluyor bence.

Bir de son olarak şunu ekleyeyim, takip ettiyseniz çoğu yayınevi bilimkurgu klasikleri tarzı seriler yaptı, buraya bir kitap dahil ettiğiniz zaman sürekli basamıyorsunuz. Yüzyılın bilimkurgu öyküleri gibi kitapların çoğunda telif sıkıntısı olmaya başlasın bir 5 sene sonra, BKK kitabı bastığınız zaman sürekli bir tepki gelecek. Ayrı bir seri olması uzun süre basılabilmesini kolaylaştırıyor. BKK’nın bir ömrü olacak zira. Son kitap çıktıktan sonra belki birer baskı daha yaparlar tükenenlere sonra bir 10-15 sene ithaki’den ya da başka bir yayınevinden BK serisi gelmez. Geçmişte de hep böyle oldu bu, şimdi o kitaplar uçuk paralara satılıyor.

4 Likes

Ben Robot serisinin telifi TÜBİTAK’a ait olduğu icin devam edemedi diye biliyordum ben. Seri devam edecek mi yani ben mi yanlış anladım? Bir an gereksiz fazla sevinmiş olabilirim :sweat_smile:

Robot kitaplarının devamını soruyorsanız geçmişte soru hattında basılacak denildi ama yurtdışındaki kitapların hak sahibi olan kurumun kendi içinde telif davaları var, onun neticeye ermesi gerekiyor kalan tüm asimovların basılması için. Vakıflar falan da o yüzden basılamıyor

2 Likes

Asimov’un kitapları basılsın okuyalım da, seriye dahil olup olmaması çok önemli değil benim için

3 Likes

Bu haberden sonra İthaki serinin tamamını yayınlayabilir.

8 Likes

consider_phlebas

Söyle güzel bir kitap kapagi görebilecek miyiz acaba.

4 Likes

Kapak dediğin böyle olur

2 Likes

Expanse dizisi amazonda çok iyi işler yaparken hâlâ kitapların çıkmıyor olması geldi aklıma Bezos amcanın tweeti görünce.