İthaki Yayınları Soru Hattı

Sillmarillion’un diğer siyah kapağını kullanıyoruz.

Hayır, şimdilik yok.

Ben 6.45 yayınlarından son zamanlarda ne aldıysam rezil halde. Editörden mi çevirmenden mi bilmiyorum. Ama insan bastığı şeye hiç mi bakmaz? Örnek olarak “yüksek şatodaki adam” Hitler yazmak yerine Hisler, Hifler, Hidler her türlü varyasyonu yapmışlar. Bütün metini word’e taratsan hataların yarısı düzeltilirdi. Kendililerine sitelerinden bol örnekli bir yazı yazmıştım ama sanırım umurlarında değil. Hazır mesajı görmüşken dayanamadım içimi döktüm!!!

2 Beğeni

Gerçekten bende öyleyim. Ama sizin günlük harçlık biraz fazla veya yol parası vermiyorsunuz. Yiyecek içecek bile almam okul akşama kadar olsa bile bu yüzden arkadaşlar fakir diye dalga geçerler :smiley: Bayramda yaşım yüzünden vermemeye başladılar ona üzülüyorum yoksa ordan bir 300400 çıkarırım.

1 Beğeni

Yapmayın :confused: Aşağıdaki çağrım sizi de kapsamaktadır.

2 Beğeni

Bir hata edip 6 45’ten bir kitap aldım. Bir daha tövbe.

3 Beğeni

Benimle aynı sorunu yaşayan bir arkadaş demeki dünyada tek değilim .

Joe Haldeman’nın Bitmeyen Barış’ı klasikler dizisine eklenecek mi?

2 Beğeni

Aynı kanıdayım… Yetişemiyorum. Ben kurgu dışında tarih okuyorum aynı zamanda. Sorun yetişememek değilde, baskı bitiyor, aradan 1 yıl geçmiş, yeni baskı yok tam aliyim diyorum bulamıyorum!!! Bu huyum yüzünden kitap istifliyorum, evde oturacak yer kalmadı :seat:

2 Beğeni

Tolkien kitaplarının çoğunun telifi sizin elinizdeyken Yüzüklerin Efendisi kitaplarını neden metis yayın evi basıyor ? Yakın zamanda Yüzüklerin Efendisi teliflerini alma şansınız var mı ?

1 Beğeni

Merhaba,

Öncelikle Bilimkurgu Klasikleri Serisi için teşekkürler ve ellerinize sağlık. Kitaplarda bazı çevirmen hataları tabi ki mevcut fakat kitapları hiç bulamamaktan çok daha iyidir. İngilizcesi olan herkes sanıyorum ki kitapların içeriğini çok beğendi ise orijinallerini de okuyorlardır.

Benim size bir kaç sorum olacaktı;

• Enginlik serisi şu anda orijinalinde 7 kitap olarak raflarda. Kalan 2 adet kitap ise 2019 Aralık itibari ile sonlanacak (8. kitap bu sene Aralık’ta geliyormuş). Türkçe’leştirme konusunda halen ilk 3 kitapta kaldık; dizisi bile kitapların Türkçe versiyonlarını yakalamış durumda. 4. kitabın yaz sonuna kadar çıkacağını belirtmişsiniz. 5,6 ve 7 için planınız nedir? 8. kitap Aralık’ta çıktıktan ne kadar sonra Türkçe olarak elimizde olacak? Bu seri hakkında kabaca bir planınız var ise paylaşabilir misiniz?

• Asimov’un Vakıf serisi daha önceki cevaplara göre tamamlanacak. Robot serisi ne durumdadır? Gördüğüm kadarı ile bu seri de tamamlanacak. Bu seri için Ben, Robot kitabı klasikler grubunda çıkmıştı; Vakıf ise ayrı bir formatta çıkıyor. Robot serisi de bu şekilde evrilecek midir?

• Arthur C. Clarke’ın Çocukluğun Sonu ve 2001 kitapları basıldı. Diğer kitapları basma planınız mevcut mudur?

• Yevgeni Zamyatin’in Biz kitabı bir çok yayınevinden basıldı, açıkçası bilimkurgu klasikleri denildiğinde Biz’in bu grupta olmasını isterim; sizde de yayın hakkı var mıdır ve basacak mısınız?

• Ursula K. Le Guin’in tek bir kitabı basıldı; diğer kitapları farklı bir yayınevinde. Diğer kitapları da basma ihtimaliniz olacak mı?

• Bilimkurgu Klasikleri Serisi’nin kitap bilgilerinden bağımsız olarak kaç adete kadar gideceği belli midir?

• 6.45’ten herkes şikayetçi fakat ellerinde Philip K. Dick gibi bir yazar var. Yayın haklarını almanız ve baskıları yenilemeniz mümkün müdür?

Bir çok soruya boğdum, umarım cevaplayacak vaktiniz olur. Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri kitabını bulamayanlara yönelikte yorumum; tavsiyem özellikle fazla insanların gitmediği kitapçıları (görece olarak daha küçük şehirler) ya da uzun yol üzerinde olan kitapçılara bakmalarını tavsiye ederim. Buralarda ben bu kitabı çokça gördüm, bu kadar eksik olacağını bilsem 3-4 tane daha alırdım.

4 Beğeni

Ben pek istifletemiyorum tükenip gidiyor sonra çok üzülüyorum.Mesela kan şarkısı tükendigine çok üzüldüm.2 3 ayda 2 kitap ancak alabiliyorum.:sob:

Merhabalar,
Daha önce soruldu mu bilmiyorum ama Arthur C. Clarke’ın Rama serisi Bilimkurgu Klasiklerinde tekrar basılcak mı? ve bir de 2001 serisinin devamı gelecek mi?

2 Beğeni

“Konu içinde ara” özelliğiyle bakabilirsiniz ne sorulmuş.

1 Beğeni

Biraz başlığın amacından sapan bir soru olacak ama özellikle son sorularda da iyice sıklaştığını fark ettiğim için sormam gerekiyor. Neden inatla telifi halihazırda başka bir yayınevinde olan ve piyasada çok rahat bir şekilde bulunabilen kitapları “Telifini siz alacak mısınız, siz yayınlayacak mısınız?” diye soruyorsunuz? Bu bir şikayet değil, gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Hani 6:45’i anlayabiliyorum ama Metis, Ayrıntı gibi kaliteli yayınevlerinin bastığı kitapların telifinin İthaki’ye geçmesi okur için neyi değiştirebilir ki? Benim bilmediğim bir şey mi var?

Hazır gelmişken Emre Bey’e de bir soru sorayım. Neil Gaiman’ın kitaplarının yenileceğini söylemiştiniz ki zaten birçoğunun baskısı kalmamışken çok güzel olacak bu. Ama bu yenileme kapsamında çevirisi değişecek olan bir kitap var mı? Doğruyu söylemek gerekirse özellikle Yıldız Tozu için soruyorum bunu çünkü çevirisinin diğer Gaiman kitaplarına kıyasla pek de iyi olmadığını düşünüyorum. Bir de yine bu yenilemede Koralin’in kapağı da değişse ne güzel olur.

11 Beğeni

O kadar katılıyorum ki…

3 Beğeni

Neil Gaiman yeniden baskı yapacaksa Anansi Çocukları’nın çevirisi korkunçtu. Umarım beni yanlış anlamazsınız. Şişko Charlie ismi inanılmaz çok tekrar ediyordu. O kadar çok ki rahatsızlık veriyor. Ayrıca tanrı ve söylenilen sözler arasında tutarsızlıklar mevcuttu. Bu konuda umarım yeni baskıda daha titiz olunur. İthaki’nin çok fazla kitabını okudum ama Anansi benim bakış açımla bir lekedir. Hiç beklemediğim için bir parça hayal kırıklığı yaşadım desem yeridir.

1 Beğeni

O bol örnekli yazıyı başka bir başlık altında görmek isterim :slight_smile:

Bu konu hakkında son yazan kişi olarak cevap vermek istedim. Öncelikle soru sormamı neden ‘inatla’ nitelediğinizi anlayamadım. Sadece bir soru, yayınevi buna cevap verir.

Sormamım sebebi ise bu yayınevinin uzun süredir bir ‘Seri’ çıkartmasındandır. Ben olaya sizin gibi sadece kaliteli baskı olarak bakmıyorum. Fahrenheit 451’i İthaki daha önceden basmıştı ve almıştım fakat şimdi yerine ‘Seri’ olarak çıkarttıkları versiyonunu koydum. Bir seriyi tamamlama ve bu seride yer almasını istediğim kitaplar hakkında bilgi edinmek istiyorum. Konu bundan ibarettir.

kitap hata dolu hocam ya. olurda eline geçerse random 4 -5 sayfa aç yeter.

Arkadaşlar dikkat ederseniz @irbis uzun süredir sorulan sorulara cevap vermiyor yada veremiyor. Daha öncede cevapladığı soruları sürekli tekrar sorunca adamda bunaldı demek ki. Soruyu sormadan önce arama kısmından baksanız keşke en azından konu da amacından sapmaz ve gerçekten sorulan sorulardan herkes bilgi sahibi olabilir. Sözüm meclisten dışarı. Anlayan anlamıştır diye düşünüyorum. Herkese iyi günler dilerim. Biraz daha dikkat

7 Beğeni