Karanlık Kitaplık Serisi (İthaki Yayınları)

Cam ve su kırılması var. Aynı hizada olsaydı asıl sorun olurdu. :sweat_smile: Bana göre tabi :blush:

Öbür şişeli yoruma da bir değinmek isterim. Herkesin kendi bakış açısı bence bu. Arkadaşa şişe çağrışımı yapmış ve öyle düşünmüş. Benim çağrışımıma göre gayet güzel. :heart_eyes: En fazla çok şahsi bakış açımla şuna takıldım:

Neden kahverengi yav? Hiç sevmem. :joy:

4 Beğeni

kahverengi o zaman ki İngilteri temsil ediyor galiba en son izlediğim dizi peaky blinders’de bu kahverengi puslu havayı iyi hissettirmişti.

O tamamen yönetmenin seçtiği eskitilmiş modern renk skalasının görüntüye aktarılmış tonları. Yani hem eski kameraların sepya renk tonuyla harmanlayarak dizinin eskide çekildiğini anlatmak istiyor hem de dizinin günümüz teknolojisiyle çekildiğini fark etmemizi sağlıyor.

1 Beğeni

O da Sümeyyelerin sorunu… Her kafadan bir ses çıkıyor. Hangi birimize göre kapak yapsınlar? Ben diyorum mor olsun mesela…

@Husey Dedim ya kişisel bir yorum diye. Ben kahverenginden her alanda nefret ederim de. :rofl:

1 Beğeni

Bazı şirketlerde kahverengi giyinmemeye teşvik vardır :slight_smile: İnsanın enerjisini aşağı çeken bir renk olarak kurumsal hayata da girmiştir.

Bu arada bu seride yeni kitaplar görmek istiyorum. O nedenle yeni kitaba çok sevinemedim.

5 Beğeni

Demek o sebeple ben de nefret ediyorum belki. Kahvenin tüm tonlarından nefret ederim. Özellikle evlerde krem rengi benzeri boyalardan da haz etmem. :joy: Pembeden de haz etmem. Evimi en son kendi yaptığım renklerle boyamıştım. Yaprak yeşili, gri ve lacivert :sweat_smile:

Ben de yeni bir eser görmek isterdim. Hali hazırda Can yayınlarının Gotik Kitaplık serisinde vardı zaten bu kitap. Hiç çevirisi olmayan eserler ciddi anlamda heyecanlandırıyor insanı. Diğer açıdan Karanlık Kitaplık’ta da olmazsa olmaz gibi geliyor. Mesela bi Howard iyi olurdu bu seriye. H. P. Lovecraft var ise Howard da olmalı. Daha bir sürü yazar var ama şu an aklıma gelmiyor. Umarım uzun soluklu olur da birçok gözden kaçmış, geri planda kalmış yazarları okuma şansımız olur.

4 Beğeni

Kahverengi gibisi var mı ama?

Ama ne demişler: “Zevkler ve renkler tartışılmaz…”

4 Beğeni

Keşif kitaplar bolca var elimizde merak etmeyin. Ama klasikleşmiş eserlerle bir temel oluşturmadan çok fazla yeni ve bilinmedik eser koymak yanlış olurdu. Bununla birlikte neredeyse 5 yıldır baskısı olmayan bir kitaptı bu İthaki listesinde. Tekrar gün yüzüne çıkarmak boynumuzun borcuydu.

20 ve sonrasında çok daha fazla yeni kitap göreceksiniz. Hatta 15 ile 20 arasında gerçek bir keşif kitabı var ki bu dizide bizi en çok heyecanlandıran kitaplardan biri o.

18 Beğeni

Emre bey…

Robert Louis Stevenson’un “İntihar Kulübü” adlı yapıtını neden Karanlık Kitaplar dizisinde yayımlamadınız? O da yeterince karanlık

Belki de zamanı gelmemiştir.

1 Beğeni

Yok, yok. Yanlış anladınız. Kitabı bastılar ama karanlık kitaplık serisine dahil etmediler. Onu soruyor?

1 Beğeni

Hmm, evet. Yanlış anlaşılma olmuş :slightly_smiling_face: @Faust

2 Beğeni

Düşünmedik değil ama daha önce klasiklerden çıkarmıştık ve kapağını çizdirmiştik. Ek olarak Sherlock Holmes’un öncüllerinden biri olduğu için Sherlock’ların yanında tutmak daha mantıklı bir seçenek geldi.

6 Beğeni

Kahverengi diyince benimde aklıma çok eskiden oynadığım bu oyun geldi cidden burada çok itici bir renk olarak kullanılmış:)

1 Beğeni

17 Beğeni

İthaki’nin bu serisi oldukça başarılı ve heyecan verici. Yeni kitapları sabırsızlıkla bekliyorum.

4 Beğeni
12 Beğeni
7 Beğeni

Joe Hill geliyor. :slight_smile:

20 Beğeni

Haklısın Hüseyin, Kahverengi Londra sisini temsil ediyor. Kapağın kahverengi tonları muhtemelen bu gönderme nedeniyle.

Kitabın 29 sayfasında şöyle bir cümle var;

“Mevsimin ilk sisli günüydü. Koyu kahverengi bir sis perdesi ortalığa çökmüştü”

5 Beğeni