Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi

Yeni baskılar geliyor.

6 Beğeni

@fortknoxt Yeni kitapların sıralaması yanlış olmuş. Kantolar 101. kitap gözüküyor.

1 Beğeni

Bilgim yok da sorum var:

HAY Klasikleri ile arasındaki fark nedir? İlk bakışta daha kapsamlı gözüktü gözüme Kazım Taşkent. Bilemedim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Daha az bilinen eserleri basıyorlar genelde. Yine pek çoğunun Türkçeye ilk çevrimini de yapmış oluyorlar. Kağıt kalitesi olarak da HAY’dan farklı.

Düzeltiriz sıkıntı yok. Listeleri genellikle geçici olarak yazıyorum. Daha sonra netleşince düzeltiyorum.

2 Beğeni

Anladım, teşekkürler.

Çok güzel kitaplar içeren bir seri aslında ama beni bir şey itiyor. Kapak tasarım rengi ve font olabilir. Bilmiyorum.

Yine de güzel tabi. Ben tercihimi HAY dan yana kullanıyorum klasik konusunda.

Sanırım klasiklerde en iyisi HAY ve Kazım Taşkent’ten karışık 150-200 kitaplık bir klasikler mix yapmak gibi görünüyor.

2 Beğeni

Evet o da mantıklı. Örneğin Don Quijote Hay da nasıl olmaz? İlk roman olarak geçiyor ve HAY 350 ye yakın kallavi klasik bastı. Bu kitabın olmaması çok garibime gidiyor.

Bir yandan Kazım Taşkent ise modern klasik sayılabilecek kitapları da burada basıyor ve kitap çeşitliliği, yazar külliyatı oluşturma konularında çok çok zayıf durumda. Ciltli olmaması ise en büyük eksisi bana göre. HAY 350 civarında kitabın tamamını ilk günden beri iki farklı versiyonda basıyor. Bu istikrardır.

Benim tercih sebeplerim aşağı yukarı bunlar.

3 Beğeni

Tabii ki cilti olmaması Kazım Taşkent için çok büyük dezavantaj. Ama çok ciddi olmazsa olmaz klasikler basıyorlar ve bastıkları kitapları da HAY klasiklerinde göremeceğiz. O yüzden karışık yapmak mantıklı dedim zaten. Yky hiç sevmediğim bir yayınevi olsa da klasiklerde başarılı olduklarını düşünüyorum.

4 Beğeni

YKY neden sevmediğiniz bir yayınevi?

Birkaç yıl önce Freud biyografisini almıştım Yky’den. Göz bozacak kadar çok yazım hatası vardı. Kitabın adı: Freud:Görüntünün Ortasındaki Karanlık.
Bir diğer nedense; sahaflara çok fayda sağlayan bir yayınevi olduğunu düşünüyorum. Kitaplarında belirli bir süreklilik yok yani. Örneğin İnce Memed gibi belki de Türk Edebiyatı’nın en büyük eserini tek cilt yayınlıyorsunuz Delta serisinde ama kitabın baskısı yok. Ya da Sait Faik tüm eserleri. Birçok örnek var buna ve bu kitaplar 500’er liradan satılıyor. Bunlar bana göre çok rahatsız edici şeyler bu nedenle kanım ısınmıyor.

Sait Faik iş bankasında, ince memed telif sorunu var. YKY bu tarz çok satan kitapları bir sorunları yoksa devamlı basıyor aslında.

2 Beğeni

YKY Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve son dönemde Ahmet Ümit gibi çok satanları elinde bulundurduğundan bu yana malesef birçok alanda takipçilerini üzmüştür. Başta telif haklarını elinde bulundurduğu Selçuk Baran, Samet Ağaoğlu, Tarık Dursun K., Kamuran Şipal, Orhan Duru gibi Türk Edebiyatı’nın önde gelen öykücülerinin eserlerini toplu halde veya tek tek basmayı ihmal etmişlerdir. Cogito serisiyle çok değerli felsefe eserlerini son zamanlarda basmayı unutmuşlar, tekrar baskı hemen hemem hiç yapmamışlardır… Don Quijote çok sattığı için her zaman basmışlar ama serinin sevilen diğer kitaplarını bin nazla yıllarca bekletip basmışlardır. Hakeza delta serisinde de bir istikrar sözkonusu değildir. Hele hele Evliya Çelebi’yi, Binbir Gece Masallarını bekletmek aklın almadığı bir durumdur. Tekrar baskı talep edildiği halde okuyucuyu sahaflara yönlendirmek ise kurumsal kimliğini zedelemektedir. Bütün bunlardan sonra gayet tabi olarak Sait Faik, A. Şinasi Hisar gibi yazarların hak sahipleri yayınevi değiştirmiş, Yaşar Kemal’i ise kaybetme tehlikesiyle yüzleşmişlerdir. Çok daha iyisini yapabildiğini bildiğimiz ve sevdiğimiz YKY bir an önce okuyucusunu yeniden mutlu etme çabasına gitmelidir.

5 Beğeni

Ben de aynı cevabı verecektim. Ayrıca attığım bütün e-maillere geri dönüş aldım şimdiye kadar. Yeniden basım listesi telif kaybı gibi bir durum yoksa okuyucunun istediğine göre hazırlanıyor. Yazım hataları konusunda size katılıyorum ama. Daha iyi editörlerle çalışmalılar bence.

1 Beğeni

Ben şu durumda bile Türk edebiyatına en çok değer veren yayınevi olduklarını düşünüyorum. İş Bankası Türk Klasiklerini çıkarmamış olsa idi ortada elle tutulur bir iki yazar dışında hiçbir katkıları yoktu edebiyatımıza. İş Bankası’nın fiyat politikası YKY’ye göre daha iyi. Bence YKY fiyat politikasını değiştirmeli, sonuçta banka destekliler.

Bunları örnek verme nedenim her iki yazarın da daha önce Delta’dan çıkıp şu anda baskılarının bulunmaması. Bunlar ilk aklıma gelenler olduğu için bunları söyledim.
Bilmiyorum, edebiyatımızda katkılarının çok olduğu yadsınamaz tabii fakat eksiklerinin de çok olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

Bir de şöyle bir şey de var: İş Bankası genelde telifsiz yazarların eserlerini basıyor; YKY ise, telif almakla meşgul sürekli. Fiyat politikaları muhtemelen bu yüzden farklı.

Katılıyorum size. Bu arada Delta serisini çok sevmeme rağmen sevmeyeni bol bir seri. Bu yüzden yeniden basımlarda istikrar yok herhalde.

2 Beğeni

Delta serisi bence de çok başarılı bir seri. Eleştirme sebebim biraz da seriyi toplamak isteyip malum fiyatları görmemden kaynaklanıyor zaten :slight_smile:

2 Beğeni