Kitap tavsiyesi rica ediyorum sizlerden

Oğlak klasiklerinde Ahmet Haşim’in “Bütün Kitapları” diye bir kitap var, hem şiir hem deneme hem anı okumuş olursun, ben çok seviyorum tavsiye ederim

1 Beğeni

Fahrenheit 451, bana ağır gelmişti. Bazı cümleleri anlayamadım ve zorlanarak okudum. Bence başlayanlar için ağır gelebilir. Bu arada neden bana ağır geldi ki ?

1 Beğeni

Benim de amacım nietzsche kierkegaard gibi filozofları anlamak. Bunlar için dostoyevski güzel bir başlangıç gibi. Dostoyevskiyi yazma sırasına göre okuyorum sonra da felsefe tarihi bertrand russelın ondan sonra anlayabilecek seviyeye gelirim diye düşünüyorum. Ordanda avrupa tarihine falan kapı açılır. Umberto econun ortaçağ kitabı falan bi girince sabırsızlanıyo insan hepsini bir anda okumak istiyo. Dostoyevskiden başladıktan sonra gerisi gelir bence.

2 Beğeni

Kitap okuma alışkanlığı edinmek istemen harika dostum. Aramıza bir kişinin daha katılması inan çok güzel. Ama başlangıç olarak Rus edebiyatı veya Klasikler le başlaman çok yanlış. Bu tabii benim düşüncem. Benim sana tavsiyelerim şunlardır.
Stephen King =. Herhangi bir romanı
Ejderha mızrağı serisi ilk üç kitap
Momo romanı olabilir, hatta fevkalade olur.
J. R. R Tolkien = yüzüklerin efendisi romanı.

1 Beğeni

Diğer mesajlarınızı da okudum. Bence hayatınızın çok önemli bir dönüm noktasındasınız. Albert Camus’nün şu sözündeki an gibi:
Dekorların yıkıldığı olur. Yataktan kalkma, tramvay, dört saat daire ya da fabrika, yemek, tramvay, dört saat çalışma, yemek, uyku ve aynı uyum içinde salı çarşamba perşembe cuma cumartesi, çoğu kez kolaylıkla izlenir bu yol. Yalnız bir gün “neden” yükselir ve her şey bu şaşkınlık kokan bıkkınlık içinde başlar. “Başlar”, işte bu önemli. Bıkkınlık; makinemsi bir yaşayışın eylemlerinin sonundadır, ama aynı zamanda bilincin devinimini başlatır. Onu uyandırır, gerisine yol açar. Gerisi, bilinçsiz olarak yeniden zincire dönüş ya da kesin uyanıştır. Uyanışın ardından sonuç gelir zamanla; intihar ya da iyileşme.

Bu noktada da Dostoyevski ve Nietzsche’ye ilgi duymanız bence çok doğru tercihler olmuş. Yaşınız da derin okumalar yapabilmek için uygunken bu motivasyonunuzu verimli kullanabilmenizi temenni ediyorum. Ben 16 yaşımda Böyle buyurdu Zerdüşt’ü okumuştum. Neredeyse her okuduğumda başımın ağrıdığını, bazı cümlelerde dönüp durduğumu hatırlıyorum. Şimdi bu kitabı yeniden okurken 3 yıl önce ne çok şey kaçırdığımı fark ediyorum. Ama bu, o günlerde bana bu kitabın yararının olmadığını göstermiyor. Bu kitap hayatımı değiştirmişti. En umutsuz anımda ne için yaşayabileceğimi bulmama yardımcı olmuştu. Bunun dışında, Dostoyevski okumaktan zevk alıyorsanız ona devam edin. Kurgusal bir kitabın insana ne çok şey katabileceğini en iyi bu yazarda görürsünüz. Size Albert Camus’nün Sisifos Söyleni kitabını da tavsiye ederim. Varoluş felsefesi her insan tarafından dikkate alınması gereken bir konu.
Felsefe kitapları daha iyi anlaşılabilmesi için yukarıda bahsedildiği gibi bir temel ve ön bilgi gerektiriyor fakat siz bu felsefe kitaplarını okurken sıkılmayıp zevk alıyorsanız; başınızın ağrıması, her cümlede düşünmek ve bir şeyleri araştırmak sizi mutlu ediyorsa kendinizi bu kitapların arasına bırakmanız en iyisi olacaktır. Bazen soğuk suya yavaş yavaş girmektense birden içine atlamak daha iyidir. En azından bende böyle olmuştu.

2 Beğeni

Yukarıda zor kitaplarda verilmiş, MOMO çok iyi bir başlangıç olur bence.

1 Beğeni

Yazının sonlarında daha karamsar ve realist kitaplar okumak istediğinden bahsetmişsin. Bunun için en iyi başlangıç Eşekarısı Fabrikası olur bence. Yazarın ismini hatırlamıyorum ama özellikle sonu ile birlikte okuru tamamen ters köşe yapan bir kurgu. Kesinlikle tavsiye ederim. :crossed_fingers:t2:

2 Beğeni

Karamazov Kardeşler’i okumadıysanız lütfen okuyun. Kesinlikle karamsar ve realist tarifinize uyuyor. Okurken yazarın ne kadar inanarak yazdığını hissediyorsunuz. Benim için Suç ve Ceza’dan da öndedir bu roman. Başyapıt resmen.

1 Beğeni

ancak laps diye de karamazov kardeşler okunmamalı bence, evet çok önemli bir roman ama dostoyevskinin son romanlarından mesela, onu okumadan önce rus edebiyatından bir çok kitap okunmalı bence direkt karamazov kardeşleri okumak büyük haksızlık olur yazara ve diğer yazarlara diye düşünüyorum hatta okuyana da…

2 Beğeni

Peki Karamazov Kardeşler’i okumadan önce ne okumamı önerirsiniz? Şimdilik Dostoyevski den iki kitap okudum sadece.

açıkçası ben bu konuda takıntılıyım diyebiliriz, özellikle rus edebiyatında gogol dan başlamayı tavsiye ederim ki dostoyevski nin de sözü vardır bununla ilgili hepimiz gogolun paltosundan çıktık diye. palto da gogol un bir öyküsüdür. edebiyatta biliyorsunuz her yazar kendinden öncekilerden çokça etkilenir dolayısıyla hakkıyla okumak istiyorum diyorsanız önce gogol un kitapları okunmalı. ben birkaç kitabını aldım gogol ve diğerleri bittikten sonra da dostoyevskinin biyografisini okuyup sonra kitaplarını okumaya geçeceğim.

rus edebiyatında ben iletişim yayınevini tercih ediyorum, çeviri önemli ama herkes ergin altayın çevirisini beğenmiyor o yüzden beğendiniz bir iki çevirmen seçip onların çevirdiği kitapları da almanızı tavsiye edebilirim.

genel olarak rus edebiyatında kitaplar yayınlanma tarihine göre takip edilebilir diye düşünüyorum.

benim dostoyevskiden önce okuyacağım kitaplar sırasıyle şu şekilde,
1- Petersburg Öyküleri, Gogol, İletişim (içindeki öyküler: nevski bulvarı, burun, portre, PALTO, fayton, villada geceler ve bir delinin anı defteri)
2- Yüzbaşının Kızı, Puşkin, İletişim
3- Zamanımızın Bir Kahramanı, Lermontov, İletişim
4- Ölü Canlar, Gogol, İletişim

5- Dostoyevski (biyografi), Edward Hallett Carr, İletişim
6- İnsancıklar, Dostoyevski, İletişim

4 Beğeni

Lappss diyee. Yarıldım gece gece. :joy::joy::joy:

1 Beğeni