Modern Serisi (İthaki Yayınları)

Hep pusudayız kardeşim, hiç çıkmadık ki :joy:

1 Beğeni
6 Beğeni

İthaki Modernde geçtiğimiz sene Man Booker kazanmış Milkmani de görecekmişiz. Seride bu kadar yeni bir eserin çıkacağını duymak sevindirdi açıkçası.

13 Beğeni

Hadi bir Pynchon kitabı daha gelsin.Ne olur ki?

1 Beğeni
11 Beğeni
5 Beğeni

Milkman is a tale of gossip and hearsay, silence and deliberate deafness.

Aklıma Kırmızı Pazartesi’yi getirdi. Çok merak ettim!

Öte yandan Yol’un çevirmeninin Sevin Okyay olması… Gözlerimden kalp şelaleleri akıyor.

4 Beğeni

Bu seriyi okuyan yok mu hiç? Sanki sitede bu kitaplarla alakalı hiçbir yorum görmedim.

Almak istediklerim var fakat internette bulabildiğim yorumlar sürekli tereddütte bırakıyor. Örneğin 49 Numaralı Parçanın Nidası’nı çok merak ettim ama hakkında o kadar çok olumsuz yorum gördüm ki. Genelde de anlaşılmadığı, çok karışık yazıldığı/olduğu yönünde.

Bu sitede bir yorum görsem belki fikrim değişir diye bekliyorum.

İhtiyarlara Yer Yok, Parçalanma ve Yol bu listede şimdiye kadar kesin okuyacağım kitaplar. Bu seriden çıkan kitapları hiç bilmediğim/duymadığım için konularının çekiciliğinden ve yorumlardan gitmeye çalışıyorum.

4 Beğeni

İlk 6 kitabı okudum, Madde 22, Öksüz Brooklyn, Parçalanma kitaplarını henüz okumadım, Yol ise daha gelmedi.Kitaplar için bir şeyler yazarken, genel anlamda bir iki cümle dışında bir şey yazmamaya çalışırım, İyi ve kötü yargılamaları için fazlasıyla öznel olduğunu düşüncesindeyim ben. Hatta bir insanın içinde bulunduğu ruh hali bile aynı şey için iki farklı zaman diliminde iki farklı yargıya varmasına neden olur.

• Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret Huxley’in Cesur Yeni Dünya kitabında anlatılan dünyanın bir analizi.

• İhtiyarlara Yer Yok benim için şu ana kadar seriden okuduklarım içerisinde serinin en akıcı kitabıydı ( en iyi de diyebilirim ama demeyeceğim :slight_smile: daha önce filmi izlemiş olmamın etkisi olabilir) varoluşsal bir suç hikayesi.

• Mezarlarınıza Tüküreceğim kitabı sert ve rahatsız edici bir intikam kitabı. Serinin iyi kitaplarından

• Orsinya öyküleri aslında politik bir kitap, Orsinya adlı bir ülkenin 11 farklı döneminde geçen öykülerden oluşuyor. Kötü diyeni döverler :slight_smile:

• 49 Numaralı Parçanın Nidası; dönüp dönüp bu neydi diye cümleleri yeniden okuduğum bir kitap oldu, çok sevemedim, çok ısınamadım

• Las Vegas’ta Korku ve Nefret Bu hikayeye de ısınamadım, hem bu kitap hem de 49 Numaralı Parçanın Nidası kitapları sevmek, anlamak, hikayeye dahil olmak için farklı bir kafa yapısına sahip olmak gerekiyor galiba, benim kafa o dünyanın dışında kaldı :grinning:

İyi kitap kötü kitap algısı bence öznel bir yargı, merak ediyorsanız okuyun.

Ben hep şunu uygular ve arkadaşlarıma da öneririm; Bir yazarın bir kitabını sevdiyseniz, diğer kitaplarını da okuyun, Aynısı seriler için de geçerlidir.

25 Beğeni

İşte beni ikna ettiniz. :sweat_smile: Mezarlarınıza Tüküreceğim de artık listemde. Orsinya öyküleri de ilgi çekici duruyor.

49 Numaralı Parçanın Nidası konusunda da ikna ettiniz, gerek yok şimdilik kalsın.

Merak ettiğim her şeyi alıp okumaya paradan ziyade vaktim yetmez. :sweat:

Fakat bu yorumunuz güzel oldu bence yazın okudukça.

Yorumunuz için teşekkürler.

7 Beğeni

Bende İhtiyarlara Yer Yok ve Orsinya Öyküleri var sadece ve söylemeye ne hacet ikisini de okumadım :grimacing: Okuyacağım diyorum ama bir türlü İhtiyarlara Yer Yok moduna giremedim, Orsinya’yı daha geç okuyacağım zaten.

49 Numaralı Parçanın Nidası çıktığı zamandan beri ilgimi çekemedi sanırım almamakta haklı çıkacağım.

2 Beğeni

Orsinya Öyküleri’nden sonra aynı evrende geçen Malafrena’yı da okumak güzel olur bence.

1 Beğeni

Bu seriden ben de ilk 5 kitabı okudum. Açıkçası bu seriye başlamamın sebebi okuduğum türkerden farklı yeni birşeyler keşfetmek içindi. Okuduklarım arasında bu amaca ulaşıp sevdiklerimde oldu, sevemeyip tarzım olmadığını anladıklarımda oldu.

Sevdiklerim;
-İhtiyarlara Yer Yok
-Mezarlarınıza Tüküreceğim
-Orsinya Öyküleri (Bazı hikayelerde okumakta zorlansamda)

Isınamadıklarım;
-Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret
-49 Numaralı Parçanın Nidası (Tam kitabı anlamaya başlamışken olay çözülecek derken açık uçlu son ve okumanın çetrefilli olması nedeniyle ısınamadım)

@alper yorumu dan anladığım kadarıyla anlaşılan Las Vegasta Korku ve Dehşet kitabı da hoşuma gitmeyecek ama bir ara bir şans vereceğim.

8 Beğeni

Madde 22’yi okuyan var mı? Yarına kadar alıp almayacağıma karar vereceğim.

2 Beğeni

Bir sonraki hafta sonuna kadar beklerseniz ben okuyacağım :grinning: ama kitapların bir kariyeri olacak olsaydı herhalde İthaki Modern dizisinden şu ana kadar basılan en kariyerli kitap Madde 22 olurdu.

7 Beğeni

Şöyle bir fırsat var,

https://www.ilknokta.com/ursula-k-le-guin/ithaki-modern-serisi-9-kitap-set.htm

3 Beğeni

Ben zaten hepsini %50+ bilmem ne indirim ile almıştım:)

1 Beğeni

O zaman bizim için yenilik oldu. :smiley:

18 Beğeni

Modern serinin kapakları bile kitap aldırır insana :slight_smile:

12 Beğeni