Okuma Etkinliği - Sefiller - Victor Hugo

Ben de pek ilerledim sayılmaz. Güya etkinlik başlamadan 1-2 gün önce başlıyım dedim 3 gün bel ağrısından bir şey yapamadım :sweat_smile: Bugün 150.sayfaya gelirim.

1 Beğeni

Bugün iş kültür baskısını edindim. Kitapların kalınlığından çok karakter isimlerinden korktum. Not alarak gitmeyi düşünüyorum. Bu ay 2 cildi çıkaramayabilirim. :frowning: :roll_eyes:

3 Beğeni
  1. sayfadan selamlar :raising_hand_woman: :blush:

Ben de erken başlamayı planlıyordum ama olmadı. Bir söz var nasıldı? Kul planlar kader gülermiş gibi bir şeydi. Valla benim de o hesap; “ruby planlar hayat nanik yapar” :joy: :joy: :sweat_smile:.

@MelihAntepli Çok geçmiş olsun.

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim :slightly_smiling_face:

“Garibanın Yüzü Gülür mü?”

Aslında, hafta sonu ilk kitabı bitirirdim diye düşünüyordum ama kitabı okumaya kalbim dayanmıyor. Okuma başlayınca da bırakamıyorum. Çelişkiler içindeyim. Arya Stark’ın intikam listesinden aldığım ilhamla bir “Allah’a Havale Edilenler Listesi” (listenin daha sert bir ismi de var ama yazmayayaım şimdi, sakin kalmaya çalışıyorum :triumph:) oluşturdum. Şimdilik listemin baş köşesinde Felix Tholomyês var :face_with_symbols_over_mouth: .

Belki beraber bu listeyi geliştirebiliriz. Etkinlik sona erince artık topluca küfür mü ederiz, beddua mı ederiz, listeyi yakar mıyız bilemiyorum.

2 Beğeni
  1. sayfaya yaklaştım. Şu ana kadar hiç sıkılmadan okuyorum. Ay sonuna bütün kitabı bitirmiş olurum diye umuyorum :sweat_smile:
3 Beğeni

@rubybee Thenardier ailesine çok kılım ya. Romanın içine bir girip çıkabilseydik keşke, bir de Madeleine denen herife uyuz oldum. Romanda kötüsü de kötü, dürüstü de kötü. Karakter olarak şu ana kadar tek sevdiğim adam peder oldu.

Okuma olarak güzel gidiyor kitap ama bazen sinir hastası edebiliyor.

1 Beğeni

Listede herkese yer var. :joy: Tholomyês’den mi yoksa Thenardier ailesine mi daha çok sinirliyim bilemiyorum :thinking:. Bitirince spoilerlı konuşuruz

Valla Victor Reis’e saygım olmasa; bu kadar da adilik olmaz artık diyerek kitabı duvar çakardım. :innocent: :sweat_smile:

2 Beğeni

Kitabı okumaya başladıktan sonra ruh halim böyle :sweat_smile: (Zamanı ayarladım oradan 3:45. dakikaya kadar olan kısım) https://youtu.be/x-jUYekdPIM?t=188

2 Beğeni

Kitabın beni gerçekten etkilediğini sabah insanlara hep ters cevap verince anladım.

Anna Karenina, Celal Öner çevirisi, arkada İskele Yayınları klasiklerinden seçme var. Osman belki çeviri için de ağlıyor olabilir.

2 Beğeni

Kesinlikle! Victor Hugo da verdiği tahribatın farkında bence :upside_down_face: Bir sayfada " Okuyucu acıklı ayrıntıların üzerinden hızlıca geçmemiz sayesinde bize minnet duyacaktır" diyor :joy: :joy:. Dert sahibi olduk şurada ( o sayfada spoiler olduğu için yerini söylemeyeyim)

Ben de tam başka yayınevi mi bulamamışlar diye düşünmüştüm. :smiley:

Osman’dan gördüm özendim :joy:, Anna Karenina’yı Ocak ayında okuyabilirim. :thinking:

2 Beğeni

Kafamı dağıtayım, sakinleşeyim türünden bir kitap değil :joy: Valla hocam iyi gözlemlemişsiniz, ben kitaplara hiç o kadar dikkatli bakmadım :grinning:

Onu yazmış ama kitap kalın kalın 2 cilt, sanki espri yapmış gibi :grin:

2 Beğeni

Ben henüz Madeleine Babanın bir kötülüğünü denk gelmedim. Aksine kendine karşı acımasız, başkalarına karşı merhametli olduğunu düşünüyorum. :thinking:

1 Beğeni

İlk başlarda sevmedim ama bugün ısınmaya başladım kendisine. Şu an Javert’e takmış durundayım :sweat_smile:

Herkese iyi okumalar. Sefiller’i 5 cilt olarak Sosyal Yayınlardan okumuştum. Orjinali de 5 kitaptan oluşuyor. Fantine, Cosette, Marius, Petit Picpus Sokağı, Jean ValJean. Kitabı olmayanlar Sosyal Yayınları sahaflardan temiz bulabiliyorsanız alın derim. Çevirisi iyiydi. Ayrıca 1800lerdeki orjinal basımın gravürleri vardı. Çok büyük keyif almıştım. Hatta son bölümün ismini hatırlıyorum, Ot Örter, Yağmur Siler. Tekrar iyi okumalar.

Ayrıca Anna Karenina’nın da adı geçmiş. Hasan Ali Ediz Rus Klasikleri çevirisinde duayendir. Anna Karenina henüz almadıysanız Yordam Kitaptan edinin derim. Eski usta çevirmenlerin çevirilerini basıyorlar. Örneğin, Hasan Ali Ediz, Adnan Cemgil, Mete Ergin, Mazlum Beyhan vs.

2 Beğeni

Bazı yerlerde geçen tarihi olay, mekan ve kişiler hakkında bilgi sahibi olmadığım için çok takılmaya başladım, kitaptan aldığım hazzı da düşürüyor bu bilgisizlik. Sanırım öncesinde İhtilal ve Bonaparte dönemiyle ilgili bilgi edinmek gerekirdi.

Şu an özellikle Waterloo Savaşı’nın anlatıldığı yerde takılı kaldım… Yardım edin…

Ben oraya gelince buradan bakıp iyi kötü bilgi edindim. Belki size de yardımcı olur :slight_smile:

Teşekkürler, ben de şöyle belgeseli de içeren bir sayfa buldum. Faydalanmak isteyenler için bırakıyorum :slightly_smiling_face:
Waterloo

2 Beğeni

Evet sanırım en iyi çeviri Yordam’ın. Önümüzdeki aylarda okuma gibi bir planım var.

Ben de, Okuma Etkinliği için yardımcı olabilecek şu iki videoyu ekleyeyim :upside_down_face:.

4 Beğeni

Çok faydalı oldu teşekkürler :slightly_smiling_face:

1 Beğeni