Okunan Kitapları Unutma Sorunu

Okuduğunuz kitaplardaki bilgiyi kullanmazsanız unutursunuz. Bu edindiğiniz tüm bilgiler için geçerli. Kitabı bitirdikten sonra ya da okurken kitapla ilgili notlar almak, birisine anlatmak, zaman zaman üzerine düşünmek ve yapılabiliyors uygulamak okuduğunuz bilgilerin kalıcı olmasını sağlacaktır. Zaman zaman kitaplığınıza bakıp okunuz kitaplara göz gezdirip ne okuduğunuzu ve içindeki bilgileri düşünebilirsiniz. Böylece okuduklarınızı unutmazsınız ya da daha geç unutursunuz. En azından hatırlamaya değecek olanları hatırlarsınız.

2 Beğeni

Bu anı yaşamak gibi, iyi zaman geçirmek bile yeterli. Unutmak normal, gençlik döneminde okuduğumuz kitaplardan yeni fikirler, ufuklar, hayaller, edep, terbiye, amaçlar kazanmışsak o kitap görevini yerine getirmiş demektir. Hatırlamasak bile almamız gerekeni almışızdır diye düşünüyorum.
Victor Hugo en sevdiğim yazarlardan birisi, kitabın adını hatırlamıyorum ama paris içinde geçen bir kitabı da vardı, öyle güzel yazmış ki sanki sokak sokak bilirdim Paris’ i.

Altını çizmek, vurgulamak önemli, bu noktada e-kitap okuyucular devreye giriyor yine, vurguladığımız her şeye saniyeler içinde ulaşmak ve bir şeyleri yeniden hatırlamak mümkün.

2 Beğeni

Konunun paralelinde çok hoş bir yazı buldum. Buyursunlar. :slight_smile:
:anchor: https://www.matematiksel.org/kitaplarda-okuduklarimizi-unutuyorsak-hala-neden-okumaliyiz/

2 Beğeni

Yeni nesil bir öğretmen konuştu sanki. Kalıcı öğrenme için öğrenenin aktif olması gerektiğini vurgulamışsın. Hatta ödev bile vermişsin: “Zaman zaman kütüphaneye git göz gezdir.” Bir eğitimci olarak sevdim. :+1:

1 Beğeni

Beynin bir özelliği varmış, eğer olmazsa normal şeklini koruyamazmış: unutmak.
Çok dert ediyordum ben de okuduğum 100 kitap var mı yok mu belli değil, onları da unutuyorum, her kesin başına gelebilecek bir şey olduğuna sevindim azıcık :smile:
Ama mesela bazı kitaplar olur ya, istesem bile unutamam. İşte onları unutursam sorun var derim.

4 Beğeni

Kurgu dışı kitaplarda zihin haritası çıkarmak benim için baya faydalı oluyor. Kitapla alakalı aklıma bir şey takılırsa o kitabın zihin haritası sayfasını açıp anahtar kelimelere bakınca okuduklarım tekrar aklıma geliyor. Bilmeyenler varsa öneririm bu tekniği kesinlikle hem yapması da oldukça keyifli.

2 Beğeni

Ben yıl içerisinde çok fazla kitap okuyorum diyemem (önümüzdeki sene kitaba daha fazla vakit ayırmaya özen göstereceğim.) o yüzden okuduğum bir kitabı, biraz düşündükten sonra hatırlayabiliyorum az-çok. Ama daha 2 ay öncesinde izlediğim filmi tekrar izlerken bile o an ne olacağını çıkartamayabiliyorum. Bunu Ahmet abi iyi bilir. :grin:

Evet, doğru. :+1:
Ben okuduğum bazı kitapların konularını veya karakterlerini hatırlayamıyorum. Ama bazı kitapları unutmayacağım. :blush:

Konuları değil ancak karakterleri, isimleri vs unutuyorum. Witcherın 3. Kitabını okudum bir kaç ay önce ve 4. Kitabı okurken fark ettim ki hatrı sayılır derecede karakter unutmuşum. Hali ile her karakterin ve yerin önem teşkil ettiği bir fantastik seri okumak zorlaşıyor böyle olunca.

Bende de aynı sorun var. Fantastik serilerde daha çok başıma geliyor. Kitabın sonunu net hatırlayabiliyorum. Acaba neden böyle? Ben de kitabı tekrardan elime alınca bu karakterde kimdi diye soruyorum.

1 Beğeni

Video çok açıklayıcı gerçekten. Ben artık yola Crouch olarak devam edeceğim,bunu kabullenmem lazım demek ki…