Sabahattin Ali Kitapları

Peki 3 liraya kadar düşünce ne oluyor?

2 Beğeni

bkm sitesinde de yky nın bastığı sabahattin ali kitapları 4.90-5.90 arası satılıyor.

2 Beğeni

Bunu çok tartıştık ama insanlar fazla para vermeyince rahat hissedemiyor :slight_smile:

Herkes her yayınevini eleştiriyor. Ama kimsede ya YKY kaç senedir 9-10 liraya sattığı kitabı şimdi herkes basmaya başlayınca 4-5 liraya satmaya başladı. Kaç yıldır neden böyle demiyor :slight_smile: Sanırım fazla para verince kaliteli ürün almış hissediyoruz.

3 Beğeni

İnsanlar tüketmeyi çok seviyor. Tükettiği nesneler de mükemmel olmalı, pahalı olmalı ki kendilerini iyi hissetmeliler. Bak bu dünyada LOTR’ın filmi bile eleştiriliyor gerçi, bunlar onun yanında fasa fiso.

1 Beğeni

Bir sürü değişik baskının yanına bir tanesinin daha eklenmesi. Virüs gibi yayılıyor ne olduğu belirsiz baskılar.

4 liraya gerçekten düzgün bir editörlük ve dizgiyle yazım ve noktalama yanlışı olarak satılabiliyor olmasına inanamamam. Gerçekten içerik olarak hatasız bir kitapsa kazıklanıyoruz veya emek hırsızlığı var başka kitaptan alıp direkt basmışlar demek oluyor. İnternette gayet düzenlenmiş yazım hatalarından arındırılmış şekilde bulunuyor epub ve mobi formatlarında. Buradan da yazıyı almak o kadar kolay ki. Hiç emek vermeden varsa hataları da gözden geçirmeden bir saatlik uğraşla uğraşla basıma hazır hale gelebilir.
Her durumda Sabahattin Ali ile insanların tanışması güzel şey ama yine de kötü baskılar soğutabilir gibi geliyor.

Yapıkredi 30 dan fazla baskı yapmış zaten matbaa masrafının ne kadar ustüne koyarsa kar ama diğer yayın evleri redüksiyon, dizgi, son okuma, kapak ve bilmediğim bir kaç şey daha olabilir. masrafları daha fazladır gibi geliyor.

1 Beğeni

Venedik yayınlarının Sabahattin Ali kitaplarının liste fiyatı 10 TL, içeriği ve kalitesi nasıl olur bilemem. A101 bazı yayınların kitaplarını epey düşük fiyata satıyor, 6-8 TL olan Stefan Zweig (Panama Yayınları) kitaplarını 1.95 TL ye satıyordu(1-2 çeviri hatası vardı).Gene Panama Yayınları’nın 25 TL olan bazı polisiye kitaplarını 4.95 TL ye satıyordu.

1 Beğeni

Yalnız bu indirimin sebebi telifin düşmesi. Sadece ailesine verilen para indirim olarak yansıdı. Mesela seneye George Orwell’ın telifi bittiğinde de Can Yayınları’nda 1984’ün etiket fiyatı 33’ten 20-25 arasına düşecek.

Senin soru tarzınla söyleyeyim. Peki LOTR eleştirilince n’oluyor?

2 Beğeni

Daha iyisini yapamayacak insanlar eleştirmesin.

2 Beğeni

O zaman film çekmeyen biri hiçbir filmi eleştirmemeli mi?

2 Beğeni

Eleştirilerin bir tutarı vardır. Hiç eleştirmesin demek değil istediğim.

1 Beğeni

Umarım hakkını vermişlerdir demekten başka bir şey gelmiyor elimizden. A101 ve bim bunu biraz da pazarlama için reklam için yapıyor gibi geliyor bana. Konu nolursa olsun a101 konuşuyoruz.

1 Beğeni

Benim için değerli bir şeyin (Sadece kitap değil) 3-4 lira gibi bir fiyata (Mağliyeti düşük olan işlerin kalitesi de düşük olur daha az özenli olur diye düşünüyorum.) Satılması beni üzer. Kalitesiz bir baskı yazara hakarettir.

1 Beğeni

A101 gibi marketlerden kitap alışverişi yapan kitlenin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Saçma sapan kitaplar okuyacaklarına varsın kalitesiz baskı ama Sabahattin Ali okusunlar. Kendileri okumasa bile belki evde çocukları merak eder okur, ufku genişler.

5 Beğeni

Sizin için bir şeyi değerli yapan satış fiyatı mıdır?

1 Beğeni

Bu fiyat çok iyi. Bu sayede hayatında hiç Sabahattin Ali okumamış insanlar kitaplarını okurlar belki.

1 Beğeni

Hayır, demek istediğim şu: Bu kitabın çevirmenlik(gerçi kitap Türkçe )Editörlük,Tasarım gibi birçok maliyeti var.Kitabın fiyatı ucuzsa mağliyeti azdır.Çevirmene, editöre az ücret ödenmiştir. Ücret azalırsa verim de azalır. Bu da çok özenilmediğini gösterir. Bu kitapların özensiz bir baskıyla satılması beni rahatsız eder.Ayrıca da önce kafkanın kitaplarını Venedik yayınlarından yine A101 den 3,75 e alıp okumuştum ve çevirileri gerçekten kötüydü.İlk Kafka deneyimim olduğu için beni Kafka’dan soğutmuştu.Bu yüzden böyle bir tepki verdim umarım açıklayabilmişimdir.

2 Beğeni

Tamam işte telifin düşmesi fiyat olarak yansıyorsa düşsün isteyen bassın. Kalite düşmediği sürece telif düşsün fiyat düşsün. 1000 tane yayınevi bassın isterse önemli olan kalite. Onuda telif süresi uzasın diyenler vardı onun için demiştim. Çözümü denetleme mekanizmaları,telifin düşmesi her yayınevinin basması değil bence. Hepsi basıyor her yerde Sabahattin Ali diye eleştireceğimize denetleme sağlam yapılsın içerik bozulmasın isteyen istediği gibi yayınlayabilsin demeliyiz.

1 Beğeni

Ürünü basan da %50 hata varsa alanda da aynı miktarda hata vardır. Kitabın fiyatı ucuzsa ve maliyeti azsa bu sadece satan tarafı ilgilendirir. Maliyeti düşük olup da kar marjı 1000 katına kadar çıkan ürünler var.

Aynı şekilde bir kitaba(ürüne) özenilip özenilmediği de herkesin bakış açısına göre değişir. Ben de yıllardır YKY’de gördüğüm kapakları hiç özenli bulmazdım, ben de o izlenimi bırakırdı ve şuan çıkan tasarımlar ne kadar kötüyse YKY’dekilerde o kadar kötüydü benim için. Ben zaten tasarımlarla ilgilenmediğim için bu konuyu atlıyorum.

Bir şey özensiz diye kendi canınızı sıkmaya değmez boşverin gitsin. Hayatınız bunun için çok kısa. Yayınevine küsüp yazardan soğumaya değmez. Yarın bir gün daha özenle hazırlanılmışını bulur daha çok seversiniz belki. Ya da çok büyük bir akademisyen veya eleştirmen olursunuz belki de hiç bir şey sizi kesmez. Hayatın ne getireceği belli olmaz.

Sabahattin Ali hype’ı başladı gidiyor forumda. Orhan Pamuk’u vatan haini ilan edip bütün edebi eserlerini yok sayanlar Sabahattin Ali hakkında hiç dile getiremiyorlar. Belki de okumadan yorum yapanlar bile vardır, bilmiyorum internet çöplüğünde böyle şeyler doğal.

3 Beğeni

A101 mantığı 1₺ kardan 1000 ürün satar 5₺ kardan 200 ürün satmak için uğraşmaz. 8000 market var her mağazada bir tane 1₺ karla satsa yeter. Ve fazlasınıda satar. Kalite için bişey diyemem Sabahattin Ali kitaplarını. Ne alaka niye yazdım bilmiyorum bunları. :grin:

1 Beğeni

İçerikte kesilme, sansür vb şeyler yoksa eğer gayet güzel bir proje bence. Büyük şehirlerde kitaba ulaşım kolay, internette alışverişlerde kargo ulaşımı da rahat. Bazı kitap sitelerinde çoğu şehir için sadece belli ilçeler adres olarak seçilebilir durumda, nüfusu düşük bir bölgede yaşıyorsanız şehir merkezine gidip şubeden almanız bile gerekebiliyor. A101 mağaza zincirini kullanarak kitaba ulaşımın zor olduğu yerlerde de satışı gerçekleştirebilir. Belli ki zaten 4 kitap için de renklendirme hariç kapak tasarımı aynı, bilinçli olarak maliyeti düşürmek için yapılmış. Wattpad çöplüğünün her yerden fışkırdığı şu zamanlarda belki annesi babası çocuğum bunu da okusun diye alacak A101’den alışveriş yaparken görüp, böyle böyle hem okumayan insan okumaya alışkanlığı edinir, hem halihazırda okuyanlar edebi değeri yüksek eserlerle tanışabilir. Her eve girip, hiç okumayan insanın bile en azından birkaç sayfasını okuması gerektiğini düşünüyorum ben ki şöyle olaylarla daha fazla karşılaşmayalım. :joy:

1 Beğeni