Sabahattin Ali Kitapları

Everest romanları tek cilt bastı. Uzun zaman önce öyküleri de basacağız demişlerdi.

1 Beğeni

Telifsiz kitaba 39 Lira etiket fiyatı koyan Hece Yayınları neyin kafasını yaşıyor acaba?
https://www.eganba.com/yeni-dunya-sirca-kosk-kitabi-sabahattin-ali

2 Beğeni

Ben Epsilon Yayınevi’nin kitaplarını aldım. Kapak tasarımı anlamında bence en iyisi o. Bu arada kapak tasarımını Ethem Onur Bilgiç yapmış.

1 Beğeni

Neden böyle bir kapak yapmış Japon yayıncı anlamadım.

4 Beğeni

Japonlar ne yapsın? Türk yazar, İstanbul falan denilince adamın kafa direkt camiye kaymıştır :joy:

Kapak beni almayın diyor ama Japon gözüyle ne diyordur bilmem :grimacing:

Bu arada kapakta bayağı uzun uzun bir şeyler yazıyor ama ne yazıyor çok merak ettim. Rıhtımda Japonca bilen var mı :sweat_smile:

4 Beğeni

Sabahattin Ali’nin Kuşadası’nda yeni yapılan heykeli

3203517_414x414

6 Beğeni

Haberiniz olsun arkadaşlar.

3 Beğeni

Kürk Mantolu Madonna çeviri kapaklarından.

5 Beğeni
2 Beğeni

Gerçekten çok muhteşem :sob:

1 Beğeni

Evet güzel olmuş.

Sabahattin Ali çevirilerinde gördüğüm ecnebice kapaklar içerisin de en kötüsü
ya da ilgisiz olanı desem daha doğru olur, Japonca baskının kapakları.

2 Beğeni

O da çok kötüydü ya hatırladım keşke hatırlamasaydım :smile:

Keşke onlarda da kapaklarla ilgileri yorumları görsek. Bu tarz kapakları mı beğeniyorlar yoksa bizim gibi laf mı ediyorlar bilsek güzel olurdu :smiley:

1 Beğeni

4 Beğeni

1000Kitap da paylaşmıştım burada da paylaşayım. :slight_smile: Bazı kitaplar çıkarması zor yerlerde olduğu için hepsini fotoğraflayamadım.

Sabahattin Ali romanları ve hikayeleri hakkında zaten çoğu okurunun yeterince bilgisi vardır. Telifleri düştükten sonra yayınlanan Sabahattin Ali kitaplarından kapaklarını veya baskılarını beğendiğim baskılar hakkında kısa bir paylaşım yapayım.

Kapak olarak 40’ların kitap kapaklarına benzemesi nedeniyle Can yayınları baskısı, çizimleri nedeniyle Epsilon baskıları ve çıkarması zor bir yerde olduğu için fotoğraflayamadığım Ayrıntı baskılarının kapakları beğendiğim Sabahattin Ali baskılarından.

Baskı kalitesi olarak ise aynı zaman da tüm eserlerin tek cilt olarak basıldığı YKY Delta baskısı, sonrasında ise Epsilon’un 3 ciltlik baskısı. YKY’nin Siyah bez kapaklı Şamua kağıt ile yaptığı Kürk Mantolu Madonna baskısı ve yine YKY’nin mukavva sert kapaklı X yaşında baskıları da güzeldir. Martı’nın tüm eserlerine baskısına sahip değilim ama görebildiğim kadarıyla o baskı da kaliteli ve güzel bir baskı.

Everest’in Tüm Romanlar baskısı ise baskı kalitesi olarak belki yukarıda olan baskılar kadar iyi değil ama içerik olarak “zenginleştirilmiş” bir baskı.

Bazı Sabahattin Ali kitaplarım kutularda ve ulaşması zor yerlerde olduğu için kitaplığımda olanların bir kısmını fotoğrafladım.

Koridor baskılarının ise bez cilt olması dışında baskının öne çıkan bir özelliği yok. Mini kitap baskısı arayanlar ise baskı kalitesi pek iyi değil ama fiyatları çok uygun olan Karbon yayınlarının mini baskılarını alabilirler.

7 Beğeni

İyi hatta çok iyi koleksiyon, tebrik ederim

1 Beğeni

Bu kitap da Sabahattin Ali kitaplarından yapılan alıntı seçkilerinden oluşuyor. Bir anlamda Sabahattin Ali aforizmalar kitabı gibi de denilebilir.

Okumadıkları kitaplardan alıntılar paylaşan sosyal medya kullanıcıları için özellikle bu kitabı öneririm. :slight_smile:

Benzer bir kitap da “Etrafın Seni Sıktığı Zaman Kitap Oku” ismi ile Metin Üstündag derlemesi ile İnkılap yayınlarından yeni çıktı.

https://x.com/bayhakangungor/status/1775081827474047071?s=46&t=RIG645iL3c-LYVpKELiwPA

3 Beğeni