Slytherin'li Olmanın 6 Havalı Sebebi


(Fantastik Canavarlar) #1

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: https://fantastikcanavarlar.com/dusunseli/pottermore/slytherinli-olmanin-6-havali-sebebi/

image

11 yaşındaki bir oğlan Seçmen Şapka’ya durmadan “SLYTHERIN OLMASIN ALLAM LÜTFEN SLTYHERIN OLMASIN!” diye yalvarırken bu binanın pek de efendi bir üne sahip olmadığına dair bir izlenime kapılabilirsiniz. Şimdi tabii ki de Syltherin, Mugglelar’la kafayı bozmuş olmaları, ürkütücü yılan amblemleri ve Lord Voldemort faciasından dolayı sütten çıkmış ak kaşık değil. Ama olur da bu binaya… (DEVAMI…)


(Muhammet Topcu) #2

Selamlar, Harry Potter ile alakalı olan gönderilerinize Kayıp Rıhtım’da denk geliyorum epeydir. İşin aslı, bir zamanlar pek bir durgundu Harry Potter başlığı, o açıdan keyif almıyorum değil. Lakin gönderilerinizi okurken kullandığınız cümlelerin yapısı ve kimi yerlerde karşılaştığım pek “yabancı dilimsi” kalıplardan ötürü bu yazıların aslında başka kaynaklardan çevrildiğinden şüphelendim. Nereden kaynak aldığınızı merak edip gönderi başlığını ingilizce olarak google beyefendiye yazdığımda ilgili başlığa ulaştım. (Bkz: https://www.pottermore.com/features/6-reasons-its-okay-if-you-get-sorted-into-slytherin)

Şimdi kanımca, başka kaynaklardan yararlanmanın, oradan buradan yazılarımızı beslemenin hiçbir zararı yok, hatta çok daha kapsamlı şeyler üretebilmek için bir zorunluluk da. Ama tutup da koca bir paylaşımı Türkçe’ye kazandıracaksak, ki bunda kanımca hiçbir sakınca olmadığını tekrardan söyleyeyim, en azından bu yazının orjinalini kaynakça olarak gönderinin sonuna koymak ve aslında sizlerin bir “çevirmen” olduğunuzu belirtmek benim fikrimce elzemdir. Nitekim, ne Kayıp Rıhtım’da, ne de yönlendirdiğiniz Fantastik Canavarlar sitesinde bahsettiğim kaynakçayı göremedim.


(Hakan Tunç) #3

Pottermore çevirilerimizi #Pottermore kategorisine koyuyoruz, en üstte ve görselin üstünde yazıyor. Sitemizin müdavimleri zaten Pottermore’dan doğrudan çevirdiğimizi ve o metinleri bu kategoride verdiğimizi iyi biliyor. Bununla alakalı arada bir sosyal medya hesaplarımızdan açıklama da yapıyoruz. Ama haklısınız, nadiren giren insanlar için daha açıklayıcı olabilirmişiz. Teşekkürler öneriniz için.


(Alice Lily Serena Sally Potter) #4

Kırmızıyı tercih ederim.
Salazar Slytherin’i unutma Godric Griffindor ilr kavga etti sırlar odasını yapıp gitti.


(Semra Celik) #5

Salazar Slytherin in iğrenç ve saçma bir adam olduğunu düşünsem de Slytherin binası gayet cool bir bina. Binanın yeri , amblemi bence süper… ve bunu bir Revanclaw olarak söylüyorum… hoş Revanclaw olmasaydım büyük ihtimalle Slytherin olmak isterdim … eğer birine zarar vermiyorsa hırslı olmak o kadar kötü bişey değil…