Stephen King Kitapları

‘‘O’’ gibi kitapların sayfa sayısını azaltıp bize özet okuttukları için insan artık her Stephen King kitabından kuşku duymaya başlıyor. Acaba bu da kısaltılmış mıdır diye.

O ve Mahşer’in eski kısaltılmış baskılar kitapların ABD’de yayınlanması esnasında yayıncının King’den talep ettiği ve King’in kısaltması nedeniyle tam metin basılmamış.

Mahşer veya O( şu an hatırlayamadım) tam metin neden basılmadığını sunuş yazısında King anlatıyor.

1 Beğeni

Mahşer’de yazıyordu.

1 Beğeni

Diğer kitaplarının yeniden çevrimlerini yapıyorlar zaten bu da demek oluyor ki çevirilerde sıkıntı olduğunu yayın evi anladı. Bu da okurlara ayrıca bir eziyet, merak ve tekrar o kitabı edinme dürtüsü sağlıyor.

Düşünsenize okuduğunuz Kara Kule serisi 7 kitap hatta Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar’ı da eklersek 8 kitap yeniden çevriliyor ve çevrildiği zaman da okurun kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Okur seriyi daha iyi halinde (yeniden çevrilmiş) okumak istiyor ve extra zaman ve para kaybından kurtulamıyor.

Sadece Kule için geçerli değil tabii. Bugün yeniden çevrilen (veya planlanan) Yazma Sanatı, Hayaletin Garip Huyları, Şeffaf ve hatırlayamadığım diğer yeniden çevrim kitaplar King okuyucularını muallakta bırakıyor diye düşünmekteyim.

4 Beğeni

Altın yayınlarının bir çok çevirisi sorunlu, bu biliniyor. Yeni baskılarda sadece çeviri güncellemediler, kitap boyutları büyüdü, kapaklar değişti. Ben bu durumu olumlu görenlerdenim.

Mahşer ve O için yayınevi sansürsüz diyor, okur da sansür algısı oluşuyor, sanki devlet ya da bir kurum bir şeyleri yasaklamış da sansürlenmiş gibi bir algı oluşuyor, o nedenle yazdım.

6 Beğeni

Sansür dedikleri acaba kitapları 0-6 yaş düzeyine mi indirgiyorlar diye düşünmeden edemiyor insan. Kaldı ki King kitaplarında gördüğüm kadarıyla (Oyun kitabını biraz hariç tutabiliriz) +18, vahşet, cinsellik olsun çok açık olarak işlenmiş durumda değil.

Zaten bir kaç kitabını hariç tutarsak King bir korku-gerilim yazarı olarak biliniyor. Korku temasının içinde vahşet, kan, hayaletler ve bilumum bu tarz ögeler bulunur ve bulunmak zorundadır diye düşünüyorum. Yoksa korku-gerilim diye masal okumuş oluruz.

3 Beğeni

Doğruymuş hocam. Aydınladığınız için teşekkürler

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar biraz önce Dr den Medyum kitabını satın aldım. Kasiyer benden Dr Kart istedi. DR kartı bir öncek alışverişimde görevli çıkartırsan su kadar indirim olur demişti. Bende o yüzden çıkarmıstım. Ancak Mecyum kitabıni alırken hić indirim olmadı. Bu işte bir yanlışlik mi var.

D&R kart sayesinde kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz sadece. 7 TL kampanyası, Nar kampanyaları gibi ve elektronik ürünlerde çeşitli indirimler oluyor bunlardan faydalanmak için kart gerekiyor. Kampanya olmayan kitaplarda kart ile bir indirim olmuyor diye biliyorum.

1 Beğeni

Kitabın üzerinde Nar çıkartmasi vardi. Sanırım bir yanlışlık oldu alırken. Nar kampanyasi ne ise yarıyor orasıni bilmiyorim tabi.

Nar kampanyası şöyle atıyorum elinde iki kitap nar logolu biri 20 lira biri 10 lira 20 lira olanın tam fiyatını 10 lira olanın yarısını ödüyorsun. Yada buna yakın birşeydi işte :face_with_raised_eyebrow:

1 Beğeni

D&R kart indirim yapmıyor puan biriktiriyor diye biliyorum. 7TL ve Nar için karta ihtiyacın yok. Ben kullanıyorum yıllardır bir artısını görmedim.

2 Beğeni

Çevirileri yapılıyormuş. Herhalde 2020’yi bulur diye düşünüyorum.

4 Beğeni

Başka mesajda 2019 içinde çıkaracaklarını söylemişlerdi.

1 Beğeni

Kubbenin altinda romani hiç King okumamış birisine ağır kaçar mi ?

Kaçmaz. Bence hiç King okumamış birisine hiç bir romanı ağır kaçmaz.
Kubbenin Altında çok karakteri, hikayesi ve finali ile en güzel King romanlarından birisi.

5 Beğeni

Ben okudum, dizisinden daha iyi diyebilirim. Kesinlikle okuyun.
Dizide karakterleri birebir işlememişler.

1 Beğeni

Dizilerle pek aram yok, hatta dizisinin olduğunu bile bilmiyordum.:sweat_smile: Bir ara bir sitede okumuştum da çok ilgimi çekti. Araya kaynatacağım anlaşılan.

1 Beğeni

Kubbe’nin Altında kitabı çok güzeldir ama bu kitabı okumadan bir iki tane King kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitap çok uzun olduğu için yazarın tarzına alışık olmayanlara sıkıcı gelebilir.

1 Beğeni

Değerlendirmek istersen “Ruhlar Dükkanı” ve “Yüzyılın Fırtınası” nı tavsiye ederim.
Hatta yazara aşina değilsen “Yüzyılın Fırtınası” senaryo niteliğinde olduğu için daha kolay bir giriş olur.

1 Beğeni