Terry Pratchett Kitaplığı (Diskdünya)


(Hiçliğin bekçisi…) #151

Neden? :slightly_frowning_face: (Bu 20 karakter yüzünden depresyona gireceğim, demedi demeyin.)


(Hazal Çamur) #152

Şöyle bir baktım da İthaki’nin Diskdünya serisini hep de bir başka çevirmen çevirmiş. O da çok sakıncalı. Tamam, Diskdünya bilinen anlamda bir seri değil ama yine de bir “seri”. Her kitabı başkasının çevirmesinin yarattığı da bir tatsızlık olmuş sanırım.

Niran Elçi zaten bildiğimiz gibi. Editör Ümit Mutlu ise serinin editörü olduğu için konuya oldukça ait. Bir de Burhan Bey var (soyadını unuttum). Ümit Mutlu gibi genç bir isim değil, ancak yaşı ve tecrübesinin yanı sıra bir Diskdünya hayranı.

Demem o ki, Delidolu ekibinde Diskdünya’yı yayına hazırlayan tüm ekip (yayınevi sahibi değil, şaka değil) bu seride aşkla çalışıyor. İnsanın severek yaptığı işin sonucu da bambaşka oluyor.

İthaki bu seriyi sevmedi mi? Elbette çok sevdi! Ama Delidolu şu an benim gözümde hakkını en iyi veren yayınevi. Bir de ısrarla satsın ya da satmasın tüm seriyi tamamlayacağız diyorlar. Bu da çok büyük bir laf.

Siz bu yeniden okumada sever ya da sevmezsiniz. O elbette sizin zevkinize kalmış bir şey. Ama ortaya konan işe dair canınızı sıkacak bir şeyle karşılaşmayacaksınız. Onu garanti ederim.

Adet edindiğim üzere yine bir alıntıyla bitireyim :slight_smile:

“Her aklı başında insanın içinde dışarı çıkmaya çalışan bir deli vardır.” dedi dükkan sahibi. “Her zaman bunu düşünürüm. Hiç kimse tamamıyla aklı başında birinden daha hızlı deliremez.”

“Elbette aklım başımda. Ağaçlar benle konuşmaya başladığında onlara cevap vermem.” - Fantastik Işık


(Mustafa Yıldız) #153

Seriyi okumaya karar vereli çok oldu ama o kadar övüyorsunuz ki alıp okumadığım, sırada bekleyen yaklaşık 22 kitap olmasına rağmen tüm rızkımı satıp hemen diskdünya kitaplarını alasım geliyor. Bir yandan da merak bastırıyor zaten ama almayacağım henüz. (inşallah)


(Hazal Çamur) #154

Acele etmeyin tabii :slight_smile: Neyse ki baskısı bitti derdimiz yok. Hem İzmir Kitap Fuarı da geliyor. İstanbul’dan sonra en güzel indirimler (internette) o dönemde oluşuyor ne de olsa.


#155

Bence ilk kitabı alıp okuyun beğenirseniz devam edin. Zevk meselesi sonuçta belki espriler size hitap etmez.


(Hazal Çamur) #156

Ya bu kadar gündem olmuşken bir Delidolu ile görüşüp çekiliş falan sorayım ben. Madem talep var, forum için ilk iki kitaba bir çekiliş bir şey ayarlayabilir miyim bir bakacağım.

Sosyal medyaya çıkınca işler karışıyor. Sadece forum içi tutmak en iyisi gibi.

Görüşme sonucunu buradan duyururum.


[TAMAMLANDI] Çekiliş: Diskdünya 1 ve 2 - Büyünün Rengi ve Fantastik Işık (Forum Özel)
(Mustafa Yıldız) #157

Alıntılardan okuduğum kadarıyla çok seveceğim gibi eliyor ama haklısınız, tedbirli olmakta fayda var.

Şöyle güzel bir indirim gerekiyor artık maalesef. Bir %50 gibi bir şeyler görsek fena olmaz.

Forumdaşlarını düşünen yönetici gibi yönetici. :kalp:


(Hazal Çamur) #158
  1. ve 2. kitaptan üçer adet diye konuşuyorum, her şey olumlu. Stop. Bu çekilişi yaparız. Stop.

(Umut Özak) #159

Harika bir kadınsın sen ablacım. Stop.


#160

Seriyi almak, Disk Dünya’ya girmek isteyen arkadaşlar…

Emin olun ki kitap okumayı seven birisinin Disk Dünya dizisini (aslında Terry Pratchett’ın tüm yapıtlarını) sevmeme, beğenmeme olasılığı çok düşüktür…

Ben şiddetle öneririm… Bu dizinin kitapları size keyifli anlar yaratacaktır…


#161

Bu arada çevirmen Niran Elçi’yi unutmamak gerek… Eğer Terry Pratchett’ın ince esprileri bizi eğlendirebiliyorsa bunda Niran Elçi’nin çeviri ustalığının büyük payı olduğunu anlayıp hakkını teslim etmemiz gerekir…


(Erman Akman) #162

Bu sabah evden çıkmadan önce 30 dk kadar ilk kitabı okudum. Uzun zamandır başlamak istiyordum zaten. 30 dakikada kendine çekti beni. Akşam olsa diye bekliyorum şu an.


(Aslı Dağlı) #163

Dünden beri direniyorum. Ama artık takatim kalmadı. Şu başlık yüzünden, eğer çeviride bugünkü hedefimi tutturabilirsem kendimi teşvik amacıyla gidip birinci ve ikinci kitapları alacağım. Zorla insanı hem bütçesinden hem de okuma listesinden ediyorsunuz. :expressionless:

Sırf yoğun çalıştığım dönemlerde okuma hızım çok düşüyor ve evde zaten okunmayı bekleyen tonla kitap var diye kendimi tutuyordum. Fakat artık daha fazla tutamayacak gibiyim. :no_mouth:


(Umut Özak) #164

Biz saldık ablacım, al gitsin hatta almışken hepsini al. :joy::joy:


#165

Yoklama yapalım hala okumayan başlamayan var mı :nerd_face:


(Hiçliğin bekçisi…) #166

Aslında sizin için acayip güzel bir seçim. Bunaldığınızda, yetti artık dediğinizde on beş sayfa okusanız ilaç gibi gelir. Gülersiniz, keyfiniz yerine gelir, motive olursunuz. Ben başucu kitabı haline getirdim. :smiley:


#167

Ben varım, artık seneye başlarım herhalde


#168

Benle birlikte iki etti. Zaman çarkını bitirdikten sonra içimdeki boşluğun üzerine Diskdünya ile köprü örmeyi planlıyorum.


#169

Güzel bir düşünce umarım gerçekleşir. Bende basımı devam ederken en kısa sürede zaman çarkını tamamlamayı düşünüyorum.


#170

Ne yaziki ben varim.40 kitap gozumde buyuor. Ya baskisi tukenirse tabi birde belli bir okuma sirasida yok anladigim kadariyla.