Türk Mitolojisi ve İnançlarına Dair Çözebileceğiniz En Detaylı Test

Yine Hırtık çıktım. Heh heh heh. Geceleri sakının benden!

1 Beğeni

:grinning::grinning::grinning: hep makus kaderin…

2 Beğeni

Kabul. Benim de, gönlüm, var gibi, gibi… :smiley:

1 Beğeni

Ah efendim ah, bir de gayretli gayretli oturdum koltuğuma, açtım testi. Hani vakti zamanında öykü için araştırmıştım, Çolpan’ı yazmıştım ya. Dedim ben bu testi parçalarım, Türk mitolojisi benden sorulur. Sonuç: 5/15

Ağır yanıldım efendim, üzüldüm şimdi. Allah’ını seven üzerime Türk mitolojisi atsın, kıymetli kitap tavsiyelerinizi şiddetle bekliyorum. :smiley:

Harika bir test olmuş, ellerinize sağlık!

3 Beğeni

Halk Edebiyatı derslerini daha dikkatli dinlememi ve son sınıfta Mitoloji dersini kesinlikle almamı öneren bir şekilde: 15 üzerinden 6 :frowning: Teşekkürler bölümdaş :frowning: Ama en azından Bayçura’yım, herkesin buzdolabına dadanacağım :buyucu:

2 Beğeni

:grinning::grinning: Derslerde şimdiden başarılar dileyeyim o zaman: :krs: Aman çok yemeyin yine de :grinning::tulip:

1 Beğeni

:grinning::grinning::grinning::grinning: Ne zaman isterseniz nacizane kitap tavsiyelerimle burdayım efendim. :tulip: Sevgiler… :yellow_heart::krs:

1 Beğeni

Teşekkür edeyim ben de :green_heart: :buyucu: Bayçura’yım ben, işim bu :smiley:

1 Beğeni

7/15 bir soruyuda yanlış işaretledim ama yinede çok eksiğimin olduğunun farkına varmış bulunuyorum.
Uygar hanım sizden ricam şöyle görseli bol,ayrıntısı bol kitap tavsiyelerinde bulunabilirmisiniz?.Özellikle şu ak şaman kara şaman ve bebek kurban edilmesiyle alakalı konular neredeyse hicbir bilgimiz yokmuş.
Şimdiden Teşekkürler

1 Beğeni

Yukarıda da bahsettiğim gibi ilk olarak bu kitap epey işinizi görecektir. Bu eserden sonra ilginiz devam ederse yazar olarak Uno Harva, Radloff, Potapov’u da öneriyorum. :tulip:

3 Beğeni

Hiç bir şey bilmiyormuşum. Mantık yürüteyim dedim 3 soru tutturdum. :sweat_smile:

1 Beğeni

Aaa benim canavarım çıkmış :heart_eyes: Mustafa Ahmet Kara’nın harika bir yorumuydu bu. Bence hiç üzülmeyin. Germakoçi çok sevdiğim bir canavar olmuştu.

Bu anket sonuçlarından görsel derlemek yerine 7. Yıl Özel seçkimizde yer alan çizerlerin eserlerinin kullanılmasını da ayrıca takdir ediyorum :slight_smile:

4 Beğeni

Spoiler,

13/15 yapınca Şahmeran çıkıyor.

Tüm sonuçları görmek için hepsini tek tek denedim >.> Yoksa ben de Hırtık çıktım :sweat_smile:

3 Beğeni

Okumuştum öykünüzü. Ben de bu isim nereden tanıdık geliyor diyorum. :smiley: :smiley:

2 Beğeni

Lütfen biri testi çözdük den sonra çıkan mitolojik varlıkların tam listesini versin :slight_smile: bana çıkanlar Bayçura,germakoçi,şahmeran

1 Beğeni

15 sorudan 5 soru .Kendi ırkımın bebekleri öldürmesi biraz üzdü ama .

@KorkutHatun

İnternetin azizliğinden soramamıştım: Ak şamanların yönetici sınıfın özel törenlerini yönettiğini ve bu yüzden haklarında çok az bilgi olduğunu öğrenmiştim. Aslında şamanlık denince ilk aklımıza gelenler kara şamanların yöntemleriymiş. Fuzuli Bayat’ın kitabında böyle bahsediliyordu. Acaba ak şamanlık hakkında başka bilgiler var mı?

@Sayhh,

Şaman denince benim de aklıma, halkının görece küçük dertleri için öte aleme gidip haberler getiren ya da ruhlarla anlaşmalar yapan mitsel kahramanlar geliyor. :sweat_smile:

@Firtinakiran,

Bence mavişimizi hiç üzmeyelim. Malum, kırıldı mı, gecelerden bir gece, elinde meşalesi, suratında üzgün ifadesi, “Maviyim diye değil mi? Bu ayrımcılık!” diye, sitem ettirmeyelim :sweat_smile:

Eski şamanlar şaşıp kalır buna. Ruhlar tarafından şaman yapılan kadının, kendine bir başka kadını eş seçebildiği gibi bir rivayet var. :thinking:

@Muhammed_Deger,

Geçmişin insanlarını, günümüz imkanlarına, hayat anlayışına ve ahlaki ve inançsal kodlarıyla değerlendirmemek gerek. O zamanlarki dünya algılarıyla öyle çözümler üretmişler.

4 Beğeni

Merhabalar @KorkutHatun,
Testini ilk çözen kişilerden biri olarak şu soruları çözdüm çözeli kabusum oldular. Ne zaman uykuya dalsam rüyamda Türk mitolojisini kurtarmakla mükellef bir süper kahraman olarak buluyorum kendimi, işin kötü yanı uyanmamın kabuslarımın bitmesi için yeterli bir sebep teşkil etmiyor oluşu. Ne zaman uykuya dalsam üstün görev bilincim kabusumu kaldığı yerden devam ettiriyor. Artık bu sorumluluk omuzlarıma ağır geliyor, sizden ricam kötü ruhlarla bir konuşsanız bu yüce misyonu başka bir arkadaşa devredebilirler mi? Tanıdığım çok temiz, iyi kalpli arkadaşlar var. Gerekirse adreslerini dahi verebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler dilerim…

2 Beğeni

Bayçura 6/15

Al yanaklı ak âdem / Seni görmedim nice dem / Didin çalış daha öğren / Görmeyeyim seni tam bilmeden

Brutal modda test çözdüm resmen ama son soruda Yerdeniz’de Ged ve ismi ile ilgili olayın kızılderili inanışlarından esinlenildiğini biliyorum, bir benzeri Türklerde de olmaz dedim ama yanıldım, en çok orada üzüldüm. Bu arada salladığım bir şık dahi doğru çıkmadı :thinking:

2 Beğeni

Ah efendim, derdiniz bu olsun. Daha ne istiyorsunuz, umuyorum rüyalarınız tez vakitte gerçekleşir zira size kahramanlığın ayrı yakışacağını düşünüyorum. :yellow_heart:
Ha bir de gelirken ekmek alır mısınız, evde bitmiş… :roll_eyes: :tulip:

3 Beğeni