TÜYAP Kitap Fuarı Kampanya Merkezi

https://www.instagram.com/p/B4fILCOnkC4/?igshid=1ve7gaz0zdknh

Küçük yayınevleri toplu açıklama yapıyor sanırsam.

Edit : Say Yayınları da katıldı.

4 Beğeni

Yayıncılar birliğimisiniz, KODAMANLAR Birliği mi bilemem ama geçin evladım o işleri geçin. Ben pazartesi günü gitmeme rağmen tıklım tıklımdı. Sorun giriş ücretinde değil, sorun kitapların pahalı olmasında. Geçen sene 15 TL ye aldığımız kitap bu sene 30 TL olmuş. Kimin geliri yüzde yüz arttı. Çakallar sürüsü sizi. Kitapların fiyatından dem vuramamışlar giriş ücretine sallıyorlar. Geçin babam bu işleri. Ben öğrenciyim, giriş ücreti vermiyorum. Geçen sene 13 kitapla döndüm eve bu sene 8 yada 9 ancak alabildim. Benim maddi durumum gayet iyi olmasına rağmen hemde… Birde dar gelirli düşünün…

2 Beğeni

Hem çok çok uzak, hem indirim oranları internete göre oldukça az, hem de eve kendimiz taşıyoruz. İnternet alışverişinde hem yorulmuyoruz, hem daha ucuza alıyoruz hem de kapımıza kadar geliyor. İnternetten %40 indirimli alabilecekken o çileyi çekip %20-25 indirimli neden alayım ki? Ayrıca anlamıyorum ben, örneğin idefix %35-40 indirimle satıp kar yapabiliyor, demek ki daha düşük fiyata alıyorlar. Biz fuarda doğrudan yayınevinin kendisinden alıyoruz, daha pahalıya. İdefixe kitapyurduna yapılan güzellik neden ürünün muhattabına yapılmıyor?

Bu anlayışla daha çok ağlarlar, bir öğrenci olarak daha ucuz neresiyse oradan alırım ve herkese de aynısını tavsiye ederim, gerisi umurumda olmaz.

1 Beğeni

Mantıksal olarak haklısın. Ama o rengarenk kitapları görmek, dokunmak, sayfalarını çevirmek, yazarlarla görüşmek, fikir alışverişi yapmak. Alıyormusun? Zaten senede bir kere yapılıyor. Kitaplar daha uygun fiyatlara verilebilse satışlar kesinlikle artar. Stand fiyatlarına yüzde 20 indirim yapsınlar kitapların fiyatında İnternet ile aynı olur.

Eskisi kadar kalabalık değildi, bu doğru. Her sene gidiyorum ve hafta sonu içeri bile girilemezken gayet rahat girebildim. Ücretlerin ben de pahalı olduğunu düşünüyorum. İki kez gittim ve 20 lira verdim ama yine de kitapları kurcalamak ve yeni kitaplar keşfetmek güzeldi. İnsan internet ortamında genelde sitelerin gözüne soktuğu şeylere bakmaktan daha fazlasını inceleyemiyor.

Artı kesinlikle fuar indirimlerinin berbat ve dalga geçer gibi olması da cabası. Kaç tanesine bunu belirttim bilmiyorum bile. Okuyucu bunu yayınevi yetkilisiyle yüzyüzeyken söylemeli. Biraz da serzenişte bulunmak lazım.

Tüyap fuarında gelenlerin sayıldığını düşünüyorum. Geçen yılın ilk üç günü kaç kişi geldiği bellidir. Ona göre oranlanmıştır. Bana kalırsa her iki tarafın da bu gerilemede payı var.

• Giriş 10 tl olmamalı.
  • İndirimler daha çok olmalı ki o kadar yol ve yorgunluğa değsin.
  • Stant ücretleri daha ucuz olmalı ki yayınevleri indirim yapabilsin.
  • Yayınevlerinin kitapları oraya taşıması ve stant görevlisi tutmaları bir masraf ve bu konuda destek olmalı
  • Kurulan stantlar dosya kağıdından değil sonuçta bu da para
  • Yiyecek içecek çok pahalı. Girişte para yolamadıklarından da bu şekilde para yoluyorlar.
  • Öyle fuar alanına gidip iki konuşma ve gösteriş yapmakla veya duyuru paylaşmakla olmuyor bu işler.

@Voldemort Her gün bilen yetkili olmuyor. Biz gittiğimizde de yoktu ama kendimizi tanıttık. Hafta içi genelde dışarıdan gelen görevliler oluyor.

3 Beğeni

Yayınevleri kitapları daha cazip hale getirecek kampanyalar yapabilir. İnternetle kıyaslamak istemiyorum ben fiyatları, yapılması gereken fuara özel kampanyalar ve maalesef ben gidemiyorum Tuzla’da yaşadığım için :smiley: tamam o birazda benim sorunum ama Gebzeden Çorlu otobüsüne binmek aynı şey nerdeyse. Keşke biraz daha herkesin rahatlıkla ulaşacağı yerlerde yapılsa. İlk aklıma gelen kongre merkezi oldu fakat kiralar vs bilmediğim için çok yorum yapmak istemiyorum ama kesin olarak merkezi bir yere alınırsa %50 artacağını düşünüyorum.

10 TL değil mi?
Zaten az kitap okuyan var neden giriş ücreti alıyorlar ki.İzmirde gücreti yok.

O değil de seneye Tüyap epey yankı uyandıracakmış gibi geliyor. Uzak salonlara veya kör noktalara atılan butik yayınevlerinin şikayetleri ve fuar ücretine karşı koyanların paylaşımları derken seneye fuara birçok yayınevi katılmayacakmış gibi hissediyorum.

1 Beğeni

Ben Beşiktaş’ta oturuyorum İstanbul’da olduğum zamanlar, yıllardır hiç kalkıp gitmedim açıkcası tüyapa fuar hiç bana hitap eden bir şey değil mevcut haliyle. Şehrin çok dışarısında, metrobüsle gitsem 1 saatten fazla sürecek, giriş ücreti vereceğim, kitap alsam eve kadar taşımak ayrı eziyet. Fuar alanının şehrin bu kadar dışarısında olması çok saçma. Giriş ücretinin mantığı ne onu da anlamadım, zaten buraya ben alışveriş yapmaya gitmiyor muyum? AVM’ye girişte ücret almaktan ne farkı var bunun?

Üstüne üstlük fiyatlar internetin çok üstünde.

Sosyalleşme amaçlı da Beşiktaş’tan Beylikdüzü’ne gidemeyeceğim kusura bakmasınlar.

İzmir fuarına gidiyorum son 2 yıldır, giriş ücreti yok. Ben Karşıyaka’dayım vapur ile karşıya geçip 10 dk yürüyünce fuara varıyorum. İzmir Kitap Fuarı zaten Kültürparkta oluyor, yemyeşil ağaçlar içerisinde bir ortam fuar alanının bulunduğu yer. Üstelik Alsancak’a 10 dk yürüme mesafesinde. Yani fuara gitmek külfet haline gelmiyor.

4 Beğeni