10 Kitap Seçecek Olsaydınız Bu Kitaplar Hangileri Olurdu?

1000K 'da 2015 - 2016 öncesi okuduğum kitapları eklemediğim için, okuduğum yerli yazarların çoğu orada gözükmüyor. BK,ve Stephen King hiç yazamadım listeye, hangi kitabı yazacağıma karar veremedim. Gerçi liste üstü sizin seçiminiz ile ilgili yazarken bir PKD sıkıştırdım araya :slight_smile:

Listeye kitapları yazarken özellikle 15 - 20’li yaşlardan bu yana tekrar tekrar okuduklarımdan aklıma ilk gelenleri yazdım. Bu listeler biraz insanın sevdiği kitaplardan ilk o anda aklına gelenler oluyor.

Klasiklerden en son Sefilleri yazmaya karar vermiştim ama son anda Ecinnileri daha çok tekrar okuduğum aklıma gelince onu yazdım. :slight_smile: Şu an düşününce Oblomov’u daha çok okumuş da olabilirim. :slight_smile:

Kitap seçmek zor belki yazar seçsek daha kolay olurdu.

Sonradan Ekleme: Kurt Kanunu hem kitap hem dizisi çok beğendiğim bir kurgu. Küçük Efendiyi bir kurgu içerisinde okumak keyifli oluyor. Aynı dönemi benzer bir cepheden anlatan Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım Kemal Tahir’in Küçük Efendi ağzından yaptığı saptama ve tahlileri yapamasa da bu iki kitabı yakın tarihimizle ilgili kurgu okumak isteyenlere öneririm.

2 Beğeni

Şu sorulara pat diye cevap verenlere imreniyorum, ben hiç seçemem ya

2 Beğeni

Akılda kalan eserler illaki oluyor
Yada bam teline dokunmuş kitaplar :)) sizde kitap degil de @alper hocamın dediği gibi yazar söyleyin :hugs::writing_hand:

1 Beğeni

1)Cehennem Övgü- Gündüz Vassaf
2)İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri - Erich Fromm
3)Özgürlükten Kaçış - Erich Fromm
4)Bütün Hikayeleri - Edgar Allan Poe
5)Bir Gün Tek Başına - Vedat Türkali
6)Usta ile Margarita - Mikail Bulgakov
7)Dil ve Din - Cengiz Özakıncı
8)Kumral Ada Mavi Tuna - Buket Uzuner
9)Buddenbrooklar - Thomas Mann
10)Kolera Günlerinde Aşk Gabriel Garcia Marquez

5 Beğeni

Pat diye cevap vermeyince daha da zor oluyor. Mesela dünden beri suç ve ceza dürtüyor, mülksüzler beni nasıl almazsın listene diyor, yüzyıllık yalnızlık kaş göz yapıyor, ruhlar evi triplerde, garp cephesinde yeni bir şey yok hüzünle bakıyor bana… Daha pek çok eser var yazılabilecek, düşünüp arasından seçmek daha zor. Ama ilk akla geleni yazmış bulunduk artık. :slight_smile:

3 Beğeni

2 6 8 10 harika eserlerdi hocam :slight_smile:

Sevgili @Okuryorum durteni kesin alın
Nasıl almazsın diyen harika bir eser ursula imzası …
Kaş göz kirpanin tüm eserlerini alın :rofl:
Saygılar

1 Beğeni

Harry Potter serisi 7 kitap yeterli bence. 10 kitaba gerek yok. @Rena da aynı düşünüyor bence. :grinning:

Harry Potter dışında 10 kitap seç dersen seçemiyorum. O kadar çok güzel kitap var ki birini seçsem öbürü kalacak öyle direkt favori 10 listem yok o yüzden.

2 Beğeni

Alacağım alacağım harry potter da alacağım tamam :grinning::grinning::exploding_head::heart_eyes:

1 Beğeni

Tabii ki öyle, ben 10 kesinlikle ben ten değil sadece tesadüf kitap olduğunu görünce bir şeyler yazmaktan vazgeçtim. Onun dışında kesinlikle 10 kitap seçemem.
Yeni bir cemiyet mi geliyor , Favori kitap listesi olmayanlar cemiyeti? :grin:

Siz forumda bir az daha HP ile alakalı mesajlar okuyun, hemen alacaksınız. :joy:

3 Beğeni

Hermonieeeee :woman_facepalming::woman_facepalming:okumak istemiyorum şuan set cok pahalı
Ve bir anda benim aklıma 180 liraya 10 kitap alırım geliyor :drooling_face::grinning::grinning:

2 Beğeni

Tamam, tamam şaka yaptım. :laughing:

2 Beğeni

Harry Potter çocuk kitabı kıvamında bir eser. Oldukça akıcı bir dile sahip, hızlıca okuyabilirsiniz ama listenizde en sona bırakırsanız sizin için daha iyi olur. Baskısını bulamama gibi bir durum ile karşılaşmazsınız. Çocuklar arasında çok popüler olduğu için sürekli basılıyor. :rofl:

Fantastik edebiyatına girmek istiyorsanız benim yazdığım liste sanırım en iyileri. Listemiz daha uzun olsaydı daha da çok yazar eklerdim mesela. Türkçede olmayan Glen Cook’un yazdığı epik seri Black Company. Rick Riordanın yazmış olduğu çerezlik Percy Jackson ve Olimposlular. Epsilon yayınlarına girersek Peter V. Brett’ın yazmış olduğu İblis Döngüsü Seti 5 kitaptan oluşuyor. Kesin okumuşsundur ama yine de yazayım, George R. R. Martinin yazmış olduğu ve halen tamamlanmamış olan (umarım ölmeden önce tamamlar) Asoiaf Taht Oyunları. Dizinin kötü gidişatına dayanamayıp tüm seti sattım ben. :sweat_smile:

Ben bilim kurgu ve fantastik okuyorum sadece. Daha bunun bilim kurgu kısmı var ama yazmaya üşendim, seni de batırmak istemiyorum :joy:

1 Beğeni

Evet müthiş eserler, kesinlikle katılıyorum ama okudum zaten bu eserleri(kesinlikle alın demişsiniz, yanlış anlaşıldıysa düzelteyim diye yazdım ) :smiley: sadece ilk ona koymadım diye rahatsızım :slight_smile: aslında ilk yüz bile yapılabilirmiş :frowning:

1 Beğeni

95864 defa dedim ama şuna lütfen çocuk kitabı demeyin artık. :grinning: Harry Potter çocuk kitabı değil, yetişkin kitabı da değil. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş kitabı. Evet biliyorum, çocuk kitabı tabiri kötü bir şey değil. Küçük Prens de çocuk kitabı olarak geçiyor, Hobbit için bile çocuklara uygundur demişler bi zamanlar. Ama düzeltiyorum çocuk kitabı değil, çocukluktan yetişkinliğe geçiş kitabı. Lütfen ama :slight_smile:

1 Beğeni

Young Adult olmasına rağmen Middle Grade olarakta geçiyor Harry Potter. İki gruba da hitap ediyor.

Middle Grade 8-12
Young Adult 13-18

1 Beğeni

Ben okudum bütün kitaplarını. Harry Potterin çocuk kitabı olması kötü bir şey değil, zaten bende çocuk kitabı kıvamında yazmışım ve çocuklar arasında popüler demişim. Bunu biraz açayım; ilk üç kitap tamamen çocuklar düşünülerek yazılmış. Dördüncü kitap ile birlikte young adult kısmına geçiş yapıyorlar.

Çocuk kitabı derken mesela şunun gibi değil. Sakar Cadı Vini’nin Zaman Yolculuğu. Başlarken ki motivasyonu çocuk kitabı tarzında olduğu çok bariz belli, sonra fark ediyor ki bunu sadece çocuklar okumuyor kitlede büyümüş. Bunun üzerine J. K. Rowling kitabın kapsama alanını genç yetişkin klasmanına yükseltiyor.

Çocuk kitabıdır, okumaya gerek yoktur. Ciddiye alınamaması gerekir gibi şeyler söylemiyorum. Çocuk kitabı olmasın da bir sakıncası yok. Bu arada çocuk kitabı yazmakta zor bir iştir, serinin başarısı ortada. Ancak Burcunun en sona saklamasında da yine bir sakınca yok çünkü bence çok daha iyi eserler var.

2 Beğeni

Pardon hocam :woman_facepalming::hugs: ben yanlış anlamışım.

1 Beğeni

Zor soru. Aklıma ilk gelenleri yazıyorum :slight_smile:

• Yüzüklerin Efendisi üçlemesi
  • Otostopçunun Galaksi Rehberi
  • Anayurt (Drizzt Do’Urden 1)
  • Sislerin Vampiri (Ravenloft)
  • Elantris
  • Kurtadamlar (Dresden Dosyaları 2)
  • Kader Kılıcı (Witcher 2)
  • Harry Potter ve Ateş Kadehi
  • Tarihçi – Elizabeth Kostova
  • Mesih’in Klonu – Aşkın Güngör

Cesur Yeni Dünya, Puslu Kıtalar Atlası, Fahrenheit 451, Zamanya, Yeşil Yol ve Perdido gibi kitaplara yer kalmadı ne yazık ki.

13 Beğeni

Saglik olsun hocam :slight_smile:
Öneri babinda bile yeter

1 Beğeni