12. Adana Kitap Fuarı (5-13 Ocak 2019)

Bugün Adana Kitap Fuarına gittim ve gezdim. Deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. İlk olarak fuar hafta içi olması sebebi ile çok rahat gezdiğimi söyleyebilirim. Hafta sonlarının tıklım tıklım halinden eser yoktu. 2 saat boyunca hemen hemen büyük Yayınevleri’nin hepsine göz atma fırsatı buldum. Genel olarak fuar kitap açısından dolu dolu diyemem çünkü Yayınevleri ağırlıklı olarak en çok satan yazarların kitaplarını 5-6 sıra doldurarak çok kitap varmış izlenimi vermekte.

İndirim oranlarına bakacak olursak %20 ile %35 arasında değişmekte. Örneğin Doğan Kitap %20 İthaki %25 Pegasus %35 indirim sunmakta. İnternette bulmakta zorlandığımız Alfa ve Everest Yayınları’nda indirim oranı %25 civarında.

Çoğu yeni çıkan kitap bulunmamakta standlarda. Ancak birkaç yayınevi ile yaptığım görüşmede eksik kitaplar hafta sonuna kadar tamamlanacakmış. Ayrıca İthaki Yayınları’na özellikle Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler kitabını sorduğumda bana baskı yok dediler ve gelmeyecekmiş. Yeni baskı yapılmadığını ısrarla söylediler. Ayrıca Epsilon Yayınevi çalışanına yeni Sabahattin Ali kitaplarını sordum ve burası çok komik iki yıldır bu standta baskısı yok dedi be can yayınları basıyordu diyerek iyice yüzüne gözüne bulaştırdı. Yetmedi ben daha çok sordum bu sene başında sizin bastığınız kitaplardan bahsediyorum dedim gösterdim ve yok bilmiyorum dedi. Hemen olay mahalinden uzaklaştım :joy::joy:

Çizgi roman standlarında durum daha vahim hemen hemen çok okunan dışında roman yok. Hatta Deadpoll & Thanos çizgi romanını sordum İstanbulda ki şubede var ama getirmedik dedi. Niye diye sorduğumda elimde az var diyor. Tabi biz alıcı değil bakıcıyız sanki.

Gidecekler var ise mutlaka yayına sırt çantası alması çok faydasına ve muhtemelen bundan sonraki tüm fuarlarda bu sorun olacak. Her poşet 25 kuruş. Bana ilk söylediklerinde şaşırdım ama neyseki sırt çantası ile gitmiştim.

Genel anlamda fuar fiyat ve çalışanları açısından biraz zayıf kalmış. Benim kendi görüşüm yayınevleri İstanbul dışındaki fuarları pek önemsemiyorlar.

4 Beğeni

Geçen ay BKM’den aldım. Buda mı bitti yoksa.:grin::grin::grin:

Serhat senin almadığın kitap mı var daha? :sweat_smile:

Şimdi baktım BKM’de de bitmiş baskı.

1 Beğeni

Var bu kitap. :joy::joy: Seri eksik diye almadım şimdi baskı yaptı anında bitiyor.

1 Beğeni

Burda var gözküyor şansını dene bence. Eksik olmasın aman diyim. :joy:

1 Beğeni

Şu Asimov ön siparişe açılsın onunla birlikte alayım. Teşekkürler. Gerçi burada da Hırsızlar Cumhuriyeti yok.

2 Beğeni

BKM’den ver ben ordan aldım. Kargo ücretide yok. Bide 9 taksit ohh mis.

1 Beğeni

O zaman yanıma bir poşet alayım. Zaten çok fazla kitap almayacağım. Maksimum 4 kitap. :slight_smile:

1 Beğeni

En iyisi. Ayrıca fişine bak poşet almasan bile poşet parası ekliyorlar. Dikkat.

1 Beğeni

İthaki ve Alfa yapmaz diye düşünüyorum. :smiley:

1 Beğeni

Alfa yaptı benim fişte

Özellikle ilk alışverişim alfadan olacak. Bakalım aynı durumla karşılaşacak mıyım merak ediyorum. Teşekkürler bu arada.

1 Beğeni

Rica ederim. Yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Umarım tüm yayınevi tüyolarını aynı arkadaştan almamışsınızdır. Basıldı kitap. Baskısı var. Bitmedi.

5 Beğeni

Aynı arkadaş. Hem bu kitap için hemde Yüzyılın Bilimkurgu Kitabı için bilgi veren aynı kişi.

Eğer yanlış bilgi varsa şimdiden herkesten özür. Bende onlardan aldığım bilgiyi ilettim.

1 Beğeni

Bende birkaç kitap sordum ama sanırım bizim forum takipçilerinin gündemine pek hakim değiller :grin: diyaloğu fazla uzatmadım. @irbis yeter bize sanırım.

1 Beğeni

Fuarlardaki görevliler pek bilgili olmuyor. Bu sorunu birkaç kez kendimce yaşadım. Belki günlük çalışmak için gelenlerden birisine denk gelmişsinizdir.

Mesela zamanında Erbuğ Kaya’nın “Beşlerin Çağı” adlı romanı İthaki’den çıkmıştı. O zamanlar İthaki’nin birden fazla standı olurdu. Hepsini dolaşmıştım ama kimsenin bu kitaptan haberi yoktu. İnternetten gösterince şaşırmıştı arkadaş. Oluyor bazen böyle şeyler. :slight_smile:

4 Beğeni

Bilgilisini geçtim bana Toz Gibi Yıldızlar’ı Vakıf’ın 3. kitabı diye satmaya çalışıyordu :joy::joy:

5 Beğeni

En azından 4. diye satsa belki 4 çıkmış deyip mutlu olur alırdın :joy:

2 Beğeni