12. Yıl Özel: Binbir Gece Masalları

Öykü Seçkisi'nde okumak için: 12. Yıl Özel: Binbir Gece Masalları – Aylık Öykü Seçkisi

image

Hikâye anlatmak antik bir ihtiyaç. Biz de yavaş yavaş zamanın kendisine dönüşüyoruz. Saniyeler hiç tereddüt etmiyor. Çanlar bir kere daha çalıyor. Tarihin en eski ihtiyacı gibi, biz de eskiyoruz. Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi 12 yaşında.

Yola çıktığımız ilk günden beri, yıl dönümlerinde özel sayılar hazırlamaya gayret ediyoruz. Şimdi bu rutine yeni bir çark ekleyeceğiz: Binbir Gece Masalları.

1.000 yıllık geçmişiyle Binbir Gece Masalları, hikâye anlatmanın gücünü en net şekilde ortaya koyan metinler arasında yer alıyor. Doğu’nun zengin dünyası, entrikaları, erotizm ve dahası; bu masalları cazip kılmayı sürdürüyor. Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’nin yeni sayısında sizi 1002. gecede kaybolmaya davet ediyoruz.

Öykülerin kimi Şehrazad’ın anlattığı bir başka masalı işlerken bir diğeri bütün anlatıya bambaşka bakış açıları getirmeyi hedefliyor.

2009’da ilk adımı attığımız andan bugüne, on binlerce okur ve yüzlerce yazarla geçmişi değiştirmeye devam ediyoruz. Her şey hatırlandığı gibi. Öyküler, hatıraların; hayaller, gerçeklerin yerini alıyor. Şehrazad ise yaşamak için bir masal daha anlatıyor.

- Anlatıya Dair Hayalbaz Bir Tez* adlı öyküsü ile Ümit Yaşar Özkan

- Bin İkinci Gece adlı öyküsü ile Haluk Çevik

- Bin İkinci Gece Masalı: Yasak Elma adlı öyküsü ile Kır Çiçeği

- Bir Öykü Yaz adlı öyküsü ile Deniz Erkaradağ

- Boşluktaki Ördek Portresi adlı öyküsü ile Betül Kübranur Karaca

- Dünyayı Değiştiren Masal adlı öyküsü ile Iraz Şensöz

- Düşsüz Adam adlı öyküsü ile Nurdan Atay

- İrade adlı öyküsü ile Berke Topbaş

- Kitsch 1001: Bir “Gönderme” Masalı adlı öyküsü ile Murat Barış Sarı

- Kralın Gölgesi adlı öyküsü ile Feyza Şahin

- Mahşerin Dört Atlısı Altıncıyı Arıyor adlı öyküsü ile Emrecan Doğan

- Minik Bir Sorun adlı öyküsü ile Cevdet Denizaltı

- Öykü Siparişi Alınır (Öykülerimiz Katkısız ve Doğaldır) adlı öyküsü ile Ebuzer Kalender

- Postmodern Cehennem adlı öyküsü ile Sadık Efe Sarıtunalı

- Sakırtlak Han ki O Bir Beşerdir Şaşmaz adlı öyküsü ile Merve Aydın

- Simyacı Hızar’ın Akılla İmtihanı adlı öyküsü ile Benan Pastaci

- Tek Dilek adlı öyküsü ile Murat Tenyaşa

- Üç Gece Masalları – 2 adlı öyküsü ile Tanzer Buluş

- Uzun Süren İşlerin Kadınından Sardunya Bacaklı Kızın El Aldığıdır adlı öyküsü ile Eser Avcı

- Yeni Umut adlı öyküsü ile Elif Baktır

- Yıldız Pavyon adlı öyküsü ile Mehtap Sağocak

12. Yıl Özel sayımızın çizimi, mitoloji temalı illüstrasyonları ile övgü toplayan Yağmur Candar’dan geldi. Kendisine bu unutulmaz çalışması için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Ağustos ayının teması “Çöl” olacak. Bu temadaki öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com adresi üzerinden 7 Ağustos 2020 tarihine kadar bizlerle buluşturabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi Öykü Gönderim Koşulları’na göz atmayı lütfen unutmayın.

Bizlere devam etme gücü veren bütün okur ve yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

Keyifli okumalar,
Elif Şeyda Doğan & Hakan Tunç & Onur Selamet

14 Beğeni

Sabırsızlıkla bekledim ve beklediğime değdi. Yazan arkadaşların ellerine sağlık. Yağmur Candar’ın çizimi de çok güzel.

3 Beğeni

Kayıp Rıhtım’a yazmak bir onur. Uzun zamandır seçkide yoktum ama Sakırtlak sayesinde geri döndüm. :slight_smile: Tüm yazar arkadaşların eline, yüreğine sağlık!

2 Beğeni

Evet, benimde söylemek istediğim buydu. Eskinin edebiyat dergileri gibi bir ekol, bir okuldur Kayıp Rıhtım. Uzun süreler boyunca sanal alemde gezen biri değilim, bu nedenle Kayıp Rıhtım benzeri oluşumlar var mı? bilemiyorum. Vardır muhakkak, bu benimde üyesi olduğum bu forumun değerini ve önemini küçültmez. Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.

2 Beğeni

Rıhtım’a yazmadığım her ay bir eksiklik hissiyle geçiyor. Keşke orada olsaydım dedim yine.
Yazan arkadaşların ellerine sağlık. Keyifle okuyacağım. :pray:

4 Beğeni

Kayıp Rıhtım harika bir platform. Öykü Seçkisi için yazmak da çok iyi geliyor insana. Yaratıcı temalar ve emeğiniz için teşekkürler.

2 Beğeni

Yazarken biraz zorlandım ama tema pek keyifliydi hakikaten. Emeği geçen herkesin eline sağlık. İyi ki varsın Kayıp Rıhtım…

1 Beğeni

Görselde Şehriyar’ın bakışları çok iyi :clap:
Olayı mı canlandırıyor, başına gelene mi takmış…
Çok iyi çok :+1: