1616 Tarihli Eser İlk Bilimkurgu Romanı Olabilir mi?

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: 1616 Tarihli Eser İlk Bilimkurgu Romanı Olabilir mi? – Kayıp Rıhtım

image

1616 yılında yazılan The Chemical Wedding, dünya tarihinde kaleme alınmış ilk bilimkurgu romanı olabilir! (DEVAMI…)

6 Beğeni

Merkür’ün bir tarafının yıllardır yandığı, öbür yanının ise buz tuttuğu düşünüldüğü için üzerinde yaşanmaya müsait bir alan yarattığı düşünülüyordu; zamanla bunun yanlış olduğu anlaşıldı ancak tonla Merkür üzerindeki hayatı ele alan çeşit çeşit bilimkurgular türetildi; bunlar bilimkurgu olmaktan çıkmış mıdır?

Açıktır ki Merkür’de alacakaranlık kuşağı üzerine yazılan şeyler ne kadar Bilimkurgu ise bu başlıkta bahsedilen kitap da bilimkurgudur. Zira, kendi döneminde artık bilim gibi kabul edilmiş ve sağlam bir yere ulaşmış simya gibi alanlar da o zamanın kabul edilmiş doğrularıdır ve bilimkurgu da kabul edilmiş bir gerçekliğin sınırlarını yıkmadan onun içerisinde gerçeği manipüle etme sanatıdır. Zira; simyanın “Fantastik bir heves” olmak gibi bir amacı yoktu, kendi kabulüne göre gerçek neyse onun üzerinde ilerliyordu. Sihir gerçek kabul ediliyorsa ve dönemin yaygın anlayışı bunu kanun kabul ediyorsa, buna bilimkurgu demek gereklidir.

Not: John Crowley’i Aleister Crowley sanmıştım, algıda seçicilik olsa gerek.

Sanki bir yada iki sene once bu haber verilmisti .