2018 yılında Kaç Kitap okudunuz? Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu, bol kitap okumalı seneler

2018 yılında kaç okudunuz. Aslında aldığımız kitap sayısınıda mı sorsam dedim ama saymak zor geldi. İsteyen yazabilir tabi.

2019’da bol kitap okumalı iyi seneler.

56 kitap okumuşum yeter.:muscle:t6::+1:t6::books: :grin:

Okuduğunuz kitapları fotoda atabilirsiniz.

5 Beğeni

Şimdi bu iki kitabı da 1 mi sayıyoruz?

Kısa bir sayım yaptığımda ve kurgudışı kitapları işin içine katmadığımda, seneyi 90-100 arasında okunmuş kitapla kapatıyorum.
Durmak yok, okumaya devam…

Bakalım bu sene 150’yi geçebilecek miyim.

5 Beğeni

Hocam kitap nasıl? Okumayı düşünüyorum.

Monte Cristo mu, Yabancı mı?

Bu sene toplam 34 kitap okumuşum. Yılın ilk 2 ayını askerde geçirmemden, sonra da nişan- düğün falan derken gene iyi okumuşum. Tabi bunlar arasında Tüfek, Mikrop, Çelik’te var Ayrıntı yayınlarının ince bilimkurgu eserleri de.

2019 için önüme 50 kitap hedefi koyuyorum bakalım.

5 Beğeni

Düzenli listeyi nisan ayından beri tuttuğum için aşağıdaki liste nisan ayından başlıyor :slight_smile: Ocak Şubat ve Mart’ı eklediğimizde yaklaşık olarak 120 civarı kitap okumuşum bu sene içinde.

..:: NİSAN ‘18 ::.. 
- Dmitry Glukhovsky - Metro 2034
- Andy Weir - Artemis
- Andrej Sapkowski - Witcher Serisi - Son Dilek / Kader Kılıcı 
- Ray Bradbury - Fahrenheit 451 
- Robert Charles Wilson - Dönüş
- Amie Kaufman & Jay Kristoff - Illuminae
- Adam Fawer - Olasılıksız
- Dan Brown - Başlangıç

..:: MAYIS ‘18 ::.. 
- Mark Z. Danielewski - Yapraklar Evi
- Marion Zimmer Bradley - Avalon'un Sisleri Büyü Ustası 1
- Ernest Cline - Başlat (Ready Player One)
- Wilbur Smith - Nehir Tanrısı
- George Orwell - 1984
- Christopher Golden - Ağrı Dağı
- John Scalzi - Yaşlı Adamın Savaşı
- J. R. R. Tolkien - Hobbit

..:: HAZİRAN ‘18 ::.. 
- Pierce Brown - Kızıl Yükseliş 
- Josh Malerman - Kafes
- H. G. Wells - Zaman Makinesi
- Ursula K. Le Guin - Yerdeniz Büyücüsü / Atuan Mezarları / En Uzak Sahil
- Michael Moorcock - İşte İnsan
- John Scalzi - Hayalet Tugay
- Pierce Brown - Altın Oğul
- Jules Verne - Zacharius Usta
- H. G. Wells - Dr. Moreau’nun Adası
- Robert Louis Stevenson - Dr. Jekyll and Mr. Hyde
- Agatha Christie - Doğu Ekspresinde Cinayet

..:: TEMMUZ ‘18 ::.. 
- Pierce Brown - Sabah Yıldızı
- Joe Hill - Kadife Kutudaki Hayalet
- John Scalzi - Son Koloni
- Brian Selznick - Hugo Cabret ve Buluşu
- Alexandr Belyaev - Su Adamı
- Stefan Zweig - Olağanüstü Bir Gece
- Agatha Christie - On Küçük Zenci
- Yuval Noah Harari - Sapiens
- Alfred Bester - Kaplan! Kaplan!
- James Tiptree Jr. - Uzaktan Kumandalı Kız
- John Milton - Kayıp Cennet

..:: AĞUSTOS ‘18 ::..
- Stanislaw Lem - Yenilmez
- Jose Rodrigues Dos Santos - Tanrı’nın Formülü
- Franz Kafka - Dönüşüm
- Pierre Boulle - Maymunlar Gezegeni
- Ruth Ware - 10 Numaralı Kamara
- Blake Crouch - Karanlık Madde
- Stephen Hawking - Zamanın Kısa Tarihi
- Wilbur Smith - Yedinci Papirüs
- Arthur C. Clarke - Çocukluğun Sonu

..:: EYLÜL ‘18 ::.. 
- James Gleick - Zaman Yolculuğu
- Shirley Jackson - Tepedeki Ev
- Yuval Noah Harari - Homo Deus
- H. P. Lovecraft - Cthulhu'nun Çağrısı
- Dante Alighieri - İlahi Komedya Cehennem
- Marie Lu - Warcross
- Dean Koontz - Kurbanlar
- Lewis Carroll - Alice Harikalar Diyarında
- Stephen King - 22/11/63

..:: EKİM ‘18 ::.. 
- Joe Haldeman - Bitmeyen Savaş
- Yılmaz Özdil - Mustafa Kemal 
- Daniel Keyes - Algernon'a Çiçekler
- H. P. Lovecraft - Deliliğin Dağlarında
- H. G. Wells - Dünyalar Savaşı
- Clive Barker - Lanetlenme Oyunu
- Marvin Harris - İnekler, Domuzlar, Savaşlar ve Cadılar
- Stefan Zweig - Satranç
- Arthur Machen - Yüce Tanrı Pan

..:: KASIM ‘18 ::..
- Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya
- Carl Sagan - Mesaj
- Tess Gerritsen - Cerrah
- Peter Watts - Kör Bakış
- Boris Vian - Mezarlarınıza Tüküreceğim
- Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret
- Amie Kaufman & Jay Kristoff - Gemina
- J. D. Barker - 4. Maymun
- Edgar Allen Poe - Kuyu ve Sarkaç / Kara Kedi / Morgue Sokağı Cinayetleri / Usher Evi’nin Çöküşü / Gammaz Yürek / William Wilson

..:: ARALIK ‘18 ::.. 
- Andy Weir - Marslı
- J. D. Barker - 5. Cinayet
- Becky Chambers - Küçük Öfkeli Gezegene Yolculuk
- Anthony Burgess - Otomatik Portakal
- Carolyn Collins Petersen - Evren 101
- İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası
- Michael Talbot - Holografik Evren
- Shirley Jackson - Biz Hep Şatoda Yaşadık
- Gustave Le Bon - Kitleler Psikolojisi

Düzenleme : Ek olarak belirtmeliyim ki düzenli bir liste tutmanın inanılmaz faydasını gördüm. Kitap, film, dizi, oyun, anime, günlük hayat derken belli bir süre sonra hafızamdaki çoğu şey biribirine giriyor, karekterler olaylar, yazarlar, yönetmenler çorba oluyor. İzlemiş olduğum bir filmi izlemediğimi sanıp tekrar izlediğim, okuduğum bir kitabı tekrar adığım olabiliyor :slight_smile: Bir kitabı, filmi, diziyi vs. bitirip tuttuğum listeye ekledikten sonra tüm lisiteye çok değil şöyle bi 5 dakikalığına göz atıyorum. Bu hafızamı tazeliyor ve işlerin birbirine karışmasını %90 belki daha fazla bir oranda engelliyor. Herkese tavsiye ederim.

13 Beğeni

Monte Cristo Kontu’nun yeni baskısını da dahil ederek(yani 1 sayarak) 41 kitap okumuşum.Aldıklarımın sayısı tabi ki
üç haneli.

1 Beğeni

Bu sene çok verimli geçti ama ben bu sayma ve sıra işini pek beceremem. Geçen sene izlediğim diziyi geçen ay izlediğimi iddia etmiş adamım. Bahsederken de 12 bölümü tek bölümmüş gibi anlatırım. Kitaplarda da aynısı olur. Her şeyini hatırlarım ama sırası, sayısı, zamanı olmaz. Yine de çok acayip bir sene geçirdim, okur olarak nihayet kendimi yeterli görmeye başladığım bir seneydi. Geçen sene çok verimsiz okumalarım olmuştu, çok fazla yazar ve kalem tanıyamadım. (Geçen sene sandığım bazı şeyler bu sene de olabilir tabii epey bir beyin fırtınası yapıyorum bunu yazarken.)

Tür bakımından en dallı budaklı, çok fazla Türkçe edebiyat ve genç-çocuk kitabı tükettiğim seneydi. Dediğim gibi en önemlisi verim alarak okudum. Okuduğumu anlayarak, bağdaştırarak. Her sene bu şekilde geçsin ister 10 kitap okumuş olayım, mutlu olurum.

Ayrıca bu sene kitaplığımdaki kitapları tüketme için kendime alışveriş ambargosu koymuştum, işe de yaradı. Kitaplıkta okunmamış 4-5 kitap kalmıştı sonra kitap fuarları ile beraber kitaplıktaki yarım serileri ve beğendiğim yazarların külliyatını toparlama ağırlıklı tekrar yığdım kitapları.

2017 kültürel anlamda zengindi. Bir çok ülkeden farklı yazar okumuştum. 2018 Türkçe edebiyat yılıydı. İki yıldır yeni, çağdaş yazarlara yer vermiyorum okumalarımda. 2019’da bunu aşmayı umuyorum. Bugün yeni yıla girmeden aldığım ilk kitap ‘Gözlemci Olarak Buradayız’ oldu.

Neyse efendim başlığı kendimce evirip 2018’i -içine 2017 ve 2019 katarak- anlatmış oldum.:krs:

7 Beğeni

Bu sene 55 kitap okudum. Hedeflediğimin üstünde bir sayı ve verimli bir yıl oldu. Okuduğum çoğu kitabı beğendim.

2 Beğeni

Bu sene kendime 20 kitap diye hedef belirlemiştim ama daha önce bir yerlerde dediğim gibi bu belirlemelerim hep o an içimden geçen sayıya göre yapıyorum. Benim için bir belirleyici degil bu hedefler. Hiç de sevmem kendimi okuyamadığım için sıkıntıya sokmayı.

Eylül ayına kadar sınava çalıştığım için sadece Robert Jordan - Dünyanın Gözü okudum. Eylül başlangıcı ile okuma prensibimi değiştirmemin de verdiği faydayla toplamda 50 kitap okumuşum.

Seneye sanırım sonu 2 ile biten bir sayı seçeceğim. Belki 42 belki 72 olur. Kim bilir? :krs:

6 Beğeni

Çizgi romanda sayılıyorsa 65 çizgi roman 30a yakında normal kitap okudum.

5 Beğeni

Gelecek yıl heyecanla beklediğiniz eserler var mı arkadaşlar?

Benim beklediğim beren ve Lúthien ve yeni baskı neil gaiman kitapları. :slight_smile:

3 Beğeni

Bu sene Benim için çok verimli bir yıl oldu okuyacak çok zamanım vardı. 162 kitap okumuşum. (Liste tutmanın faydaları) içlerinde incecik modern Klasikler de var, Oblomov’da var.

Ancak kampanyalar sağolsun 400 civarı kitap almışım elimdekilerle 3 senelik kitap stoğum olmuş. Bu sene kampanyalar beni kandıramayacak inşallah. Serilerimi takip edeceğim sadece.

5 Beğeni

Monte Cristo Kontu hocam

5’lik say sen onları. :grin:

1 Beğeni

Şu ana kadar okuduğum en iyi 2-3 kitaptan biri. İnsanlar 1500 sayfalık bir kitaptan korkar, ama ben bu kitabı okuduktan sonra keşke 3000 sayfa olsaydı demiştim.

3 Beğeni

O zaman okuduğum kitap sayısına 140 diyorum😁

2 Beğeni

:clap:t6::clap:t6::clap:t6:

Bende çok merak ettim o kitapları. Heryerde karşıma çıkıyor. 2019 kitap listeme ekledim.

1 Beğeni

Yaklaşık 2 yıldır basılmasını bekliyordum. İthaki’den beklerken, Hasan Ali Yücel Klasikleri içerisinde ve ciltli çıkması çok güzel olmuştu. Zaten içeriğine diyecek hiçbir şey yok.

3 Beğeni