25. İzmir Kitap Fuarı

Stand maliyetleri düşük olsa da elbet lojistik ve fuar elemanı giderleri de etkileyecektir. Oranların oralara çıkacağını çok sanmasam da bir elimizde telefon ile amazonla karşılaştırma yaparak dolaşabiliriz. Hoş benim alabileceğimi düşündüğüm 2 yada 3 kitap kalmıştır. Fuar’ın bana alışveriş yönünden yük olacağını düşünmüyorum. Alfa Pardayanlar serisini fuara kadar yetiştirirse o başka tabi. :slight_smile:

1 Beğeni

Özür dilerim ama size katılamıyorum. Nasıl markete veya pazara gittiğimde en iyisinin ve kalitelisini ve bu kalite sınırındaki en iyi fiyatı arıyorsam, kitaplarda da bütün bir fuarı gezip kitapları elinme almak, sayfalarını karıştırmak arka sayfa yazısına göz atmek, içerisinden rastgele satırlar okumak isterim. Yaşasın kitaplar ve yaşasın kitap fuarları… (gaza mı geldim ne?)

2 Beğeni

Açıkçası sizinki romantizm ve bu düşüncelere katılmıyorum. Amazon gibi aracı kurumlardan daha pahalıya satıyor yayınevleri. Beni ilgilendiren tek konu bu. %30 indirimi, fırsat indirimi gibi fuarda reklam yapmaları beni cezbetmiyor, aynı şekilde tutkal kokusu da.

1 Beğeni

1 Beğeni

Fuar Gaziemir aşırı ters kalıyor bana malesef gidemeyeceğim.

Dün erken saatlerde fuara gittim. İzlenimlerim şu şekilde:

Her şey çok pahalı. Fiyatlar almış başını gitmiş. indirimler etiket üzerinden %20-30 civarında. Fakat bu rakamlar bile Amazon fiyatlarının katbekat üzerinde kalıyor.

İş Bankası maliyetli olur diye ciltli kitap getirmemiş. Can, ben gittiğimde ortaya yığılmış kitapları henüz dizmeyi bitirmemişti.

Tübitak fiyatlarda İş Bankası’nın yerini almış ama baskı renkleri onlarınki kadar canlı değil, pastel tonunda.

En agresif pazarlama girişimini Alfa’da gördüm. Ben stant görevlisiyle konuşurken okur tipli bir amca uzaklardan yanıma koşup önce Don Kişot kakalamaya çalıştı. “Bende Roza Hakmen’in YKY edisyonu var” dememe rağmen “bu daha iyi” diyerek ısrarını sürdürdü. Akabinde “Decameron da var” dedi. “Rekin Teksoy’un çevirisi daha iyiydi” dedim ben de. Yine " bu daha iyi" falan dedikten sonra “Jules Verne’nin tüm kitapları var” dedi. Ben de “İthaki ile birlikte siz de satıyorsunuz biliyorum”, dedim. Sonra almışım gibi “Ferid Namık Hansoy’un İnkılap ve Aka çevirileri en iyileri bence” deyiverdim. O da peşimi bırakıp orta bölümde akranlarıyla sohbetine geri döndü. Asteriks serisine de baktım, kapaklar Remzi’ye göre daha kötü. Sırt fontu da küçük. Baskıyı hiç beğenmedim.

Alfa dışında onlarca stant dolaştım, hepsinde kibar ve hoşsohbet insanlar vardı (Everest kısmı da buna dahil). Hakeza ziyaretçiler de öyle.

Türk Dil Kurumu yeterince ucuz değilmiş gibi %30 indirimle sudan ucuza evladiyelik kitap dağıtıyor. Hece’nin bugün 150-200 liralara tekrar satışa sunduğu eserler 10-15 lira. İnanılır gibi değil. Üstüne bir de baskılı bez çanta verdiler.

Komşum Cem Yayınevi’ne de siftahı ben yaptım. Yine fuara özel getirdikleri kitaplardan aldım, zaten fuarın güzelliği de bu. Piyasada olmayanı bulabilmek. Barış Bey ve tüm zarafetiyle Hülya Hanım fuarın kalanındaki “vitrinden” bambaşka, daha tanıdık bir evrenden gelmiş gibilerdi. Tez zamanda ziyaretlerine gideceğim.

Yky’nin “sazlı cazlı sözlük” serisi dikkatimi çekti. 50’lerden 80’lere 4 kitap, ciltli seri. Meraklısı için Amazon’da tanesi 35 liraya falan geliyor (40/120, 50/150 + %10).

Tüyap’tan beri fuara gitmediğim için mekan bana küçük geldi. Ayrıca katılımcılar arasında Yordam, Metis, Ayrıntı, Literatür, Altın Kitaplar vb. yok diye hayıflanıyordum ama olsalar da fiyatlar uçuk olacakmış. m2 başına 650 TL+ KDV fiyatlanmış katılımcılar için. Onların da işi zor.

Bundan sonra herhalde mimlediğim birkaç imza gününe giderim. Ben otobüsle 15 dk.da gittim ama bir haftadır yakında açıklanacağı söylenen ücretsiz servislerin halen duyurulmamış olmasını da ihmalkarlık olarak görüyorum (gönderi öncesi son kontrolde kırmızı fontla eklenmiş o duyurunun tamamen kaldırılmış olduğunu gördüm).

Dışarıda gençler “karanlık kitaplar” alışverişi yaptıklarını ve para biriktirip puanlı sitelerden alışveriş yapmayı planladıklarını konuşuyorlardı. Ne Amazon’dan ne başka yayınevlerinden bahsettim ama bir yandan üzüldüm. Reklama bütçesi olmayan çok kaliteli yayınevlerimiz maalesef kapanmanın eşiğinde.

Son olarak, gittiğim saatte bir ilkokul sınıfı başlarında öğretmenleriyle büyük heyecan içinde içeriye akın etti, ne hissettiklerini aşağı yukarı duyumsadığım için kocaman gülümsedim.

Bu ay Balçova’da sahafların da toplanacağı bir etkinlik olacak, ben alacaklarımı Nadir’den oraya kaydırıp Amazon’la birlikte takibinde kalacağım.

Fuarı gezecek herkese keyifli alışverişler dilerim.

6 Beğeni

Öncelikle fuara gidip gitmeme konusunda kararsızdım siz bende “Otur evinde beyaa” kefesinin ağırlaşmasını sağladınız. (oturduğum yerden izmire gidiş bileti 90 tl) Ama alıntıda söylediğiniz sahaflara gitme konusunda da haberim olursa sevinirim.

Bugün ziyaret edebildim. Hem yer değişikliği , hem de Tüyap dışı bir organizasyon olmasının belli izleri var. Basmane fuara kıyasla önceki fuarlardan çok daha küçük bir holde gerçekleşmiş. Stand adaları önceki fuarların neredeyse yarı ölçüsünde. İndirim oranları arkadaşın da dediği gibi çok düşük. Bunun sebebi de çoğu kemik yayınevinin kendilerinin değil temsilcilerinin katılması. Hal böyle olunca da oranlar arada aracı bulunması sebebi ile düşük oluyor. Önceki fuarlar gez gez bitmez iken buraya taş çatlasın 1,5 saat yetiyor. Işıklandırma son derece zayıftı. Katılım makul seviyedeydi ama haftaiçi konumu itibari ile ne kadar ziyaretçi olur bilemedim. Hüsnü Arkan sohbeti ve imzası ile keyif alarak ayrıldım.
Forumda bahsi geçti mi bilmiyorum ama ithakiden malazan 3 ün çeviriye takıldığı bilgisini aldım.

1 Beğeni

Faruk Duman Ankara’ya gelmedi. İzmir fuarına gelmiş, üzdü :sob:

Not: Yani İzmir’e gelmesi değil de Ankara’ya gelmemesi üzdü :sweat_smile:

1 Beğeni

Ankata ve izmir fuarlarının tarihleri çakışmamalıydı kanaatindeyim

1 Beğeni

Türk Mitolojisiyle ilgili eserler var mıydı? Ne tür kitaplar vardı TTK’da, konum olarak bana uzak kalıyor ama aradığım eserler varsa gideyim.

Hatırladığım kadarı ile TDK’nın indirim oranı %40’dı. Dün standa göz gezdirirken gözüme ciltli Türk Mitoloji Sözlüğü çarpmıştı.

1 Beğeni

Ben Balçova’da oturuyorum ve çalışıyorum. Hiç haberim olmadı böyle bir etkinlikte. Acaba sizde detaylı bilgi mevcut mu?

TDK yanı sıra Türk Tarih Kurumu’nun standında mitoloji ile ilgili kitaplar vardı. İkisi çok uzak değil, sizden önce gidecekler varsa göz atmalarını rica edebilirsiniz.

Sahaf arkadaşımın standında ben de kendi koleksiyon parçalarımı satışa sunacağım, 11-20 Kasım tarihlerinde Agora AVM’de toplanılacak.

2 Beğeni

Agora dibimiz. Mutlaka ziyaret eserim. Sizin standın ismini de verirseniz özellikle gelmek isterim.

Bu yil fuar alaninda yer tahsisi icin metrekare ucreti 650 tl olarak belirlenmis, gecen yillar da ki bir yayinciyla konustugumda, bundan cok sikayetciydi, personel, otel, yer parasi, ekstra harcamalar yuzunden sanirim, Ayrinti,Iletisim,Yordam gibi onemli yayinevleri katilmamistir.

Benim eski ev de dibindeydi, 1000 km uzağa göçüp döndükten sonra şimdi 5 dk kadar uzağındayım. Agora’nın etkinliklerini hatırladığım kadarıyla sahaf isimlerini göremeyebiliriz standlarda. https://forum.kayiprihtim.com/t/kitaplik-kurmak-icin-figur-koleksiyonumu-satiyorum/49670 Şunlardan götürürüm muhtemel, gelirseniz tanışmış oluruz.

1 Beğeni

Tüyap İzmir’in son 2-3 senesi çok kötüydü ve birçok yayınevi katılmamıştı. Fuarİzmir’in düşünüldüğü kadar kötü olmayacağını düşünüyorum. Yay-Koop standında birçok yayınevinin kitabına ulaşmak mümkün. Açıkçası fuar indirimleri en üst indirim kampanya dönemi ile yarışamaz ama toplu alımlarda %35 gibi bir indirim bulursam internettense fuardan yüz yüze almayı tercih ederim. Okurun fiyatlar karşısındaki çaresizliği fuarları anlamsız hale getirdi farkındayız, yine de fuarın havasından coşku duymayan okur olabileceğini düşünmüyorum. Fuarİzmir ulaşım sorununu çözerse İEF’den daha çok katılım sağlayabilir. Mekansal olarak ve katılım bazında son yılların Tüyap’ından çok çok eksik değil. Hiç, yok’tan iyidir…

1 Beğeni