35 mm

Rıhtım’da sinema haberlerinin paylaşıldığı bir başlık mevcut; fakat genel olarak sinemayı kapsayan, sinemanın teknik yönünü ele alan, sinemacıları tüm yönleriyle tartışabileceğimiz bir başlık bulunmamakta. Bu başlıkta sinemacılara ve sinemaya dair tüm teknik ve terimsel unsurları paylaşalım, tartışalım.

tumblr_n0sisuMIU61tqagreo1_500

11 Beğeni

Yavaş yavaş güzel bir başlık haline gelecektir umarım. Konuşulacak çok konusu var.

1 Beğeni

Fandor’un SFX Secrets başlığı altında paylaştığı videoları çok beğeniyorum, Fandor, genel anlamda kanal olarak da çok zengin içeriklere sahiptir. Örnek olarak iki videosunu paylaşayım:

3 Beğeni

Bu arada, eskiden TurkMax kanalında, Mustafa Altıoklar’ın “Sinemacı” adında bir programı vardı. Programlardan birine de; Üç Maymun ile Cannes’dan En İyi Yönetmen ödülü almasının ardından Nuri Bilge Ceylan katılmıştı. Bu mülakatın tüm içeriği Nuri Bilge Ceylan’ın kendi kanalında da 5 parça halinde mevcut. Sinema adına dolu dolu bir sohbet, mutlaka tavsiye ederim. Parçaları da buraya bırakıyorum:

3 Beğeni

Nerdwriter diye bir kanal var youtube üzerinde, video denemeleri üzerinden sadece sinema değil çok fazla şeylere değinen güzel bir kanal.

Kanalla ilk tanışmam biraz geç de olsa bu denemeyle olmuştu. David Fincher, seyirciyi nasıl ekrana kitliyor? Nasıl sizi hipnoz ediyor? Soruları üzerinden Fincher’ın en çok kullandığı tekniği anlatıyor bir nevi… Ahım şahım bir deneme olmasa da, başlangıç için atasım geldi. Buyrunuz efendim.

Ayrıca, artık çok yeni ürünlerini göremesem de sevdiğim bir başka kanaldan bir şeyler de bırakayım, hoşunuza gider belki.

Onun dışında filmleri eleştirirken amatör bir şekilde parçalarına ayıran bir kanal daha var, yeni yeni bu şeylere girenlerin ısınma amacıyla bakabileceği bir kanal. Çok severim hala… Onu da bırakıyorum, izleyecek bir şeyler illa bulursunuz diye umuyorum.

2 Beğeni

2001: A Space Odyssey’deki bu sahnede duyulan nefes alıp verme sesi Stanley Kubrick’e aitmiş.

2 Beğeni

Aydın Aksu Hoca’nın, Lars von Trier’in Melancholia (2011)’sının girişini, sahne sahne çözümlediği bir gönderi zinciri vardı; sizinle de paylaşayım:

8 Beğeni

https://youtu.be/gZUClrDCku0

1 Beğeni

https://youtu.be/mIZ0KfE_IbU

3 Beğeni
1 Beğeni

Uzun zamandır faaliyet gösteren ve sinema ile felsefeyi buluşturma konusunda büyük katkılar sağlamış SineFilozofi’nin içerikleri, konuya ilgili olanlar için önemli kaynaklar. Yılda iki kez çıkan uluslararası hakemli dergi, internet sitesinden ücretsiz edinilebiliyor. Yine sitenin YouTube sayfası da bulunmakta.

Geçen yıl ilk defa düzenlenen Sinema ve Felsefe Sempozyumu’nun, bu yıl ikincisi (22-24 Kasım) gerçekleşecek, üstelik Andrey Zvyagintsev de katılımcılar arasında.

http://www.sinefilozofi.org/index.php/sf/index

2 Beğeni

Roy Andersson’un çektiği reklamlar:

Broşür:

http://www.sinefilozofievents.org/basvuru/

Manifold birçok dalda nitelikli yazıların çıktığı bir site, bu başlık vasıtasıyla da sinemaya dair bir yazı paylaşayım:

Bu kanalı tavsiye ederim

1 Beğeni