Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

Arkadaşlar veya sayın yayınevi yetkilisi. Fırtınaışığı arşivine başlamayı düşünüyorum. Bir kitapçıda 1 ve 2. cildi buldum. Baskısı biten ve tekrardan basılacak olan 2. cilt düzeltmeler mi içerek. Yani şu an bulduğum cildi almayıp beklemek daha mı mantıklı olacak? Yabancısıyım, şu an yurtdışında devam eden mi yoksa sonlanan bir seri mi Fırtınaışığı.

Fırtınaışığı Arşivi halen yazılmakta olan bir seri. Aşağıdaki linkte yazarın dördüncü kitabın yazım durumu ile ilgili bir skalası mevcut.

Yayınevinden aldığımız bilgiye göre ikinci kitabın yeni baskısı bölünerek iki kitap olarak basılacak. üçüncü kitap ülkemizde daha basılmadı ancak o kitap için de yayınevi iki kitap olarak düşünmekte. İlk kitap konusunda ellerinde stoğun bulunduğunu söyleyebilirim. Ancak ilk kitap için de yeni baskıda bölünme durumu yaşanacak gibi görünüyor.

Yeni baskılarda eski baskılara göre kapağın farklı olacağı söyleniyor, sanırım üçüncü kitap da bu şekilde olacak.

Bu nedenle sizler gibi bende üçüncü kitabın çıkmasını bekleyenlerdenim.

Hali hazırda yayınevi yetkilisi üçüncü kitap olan Oathbringer dan önce ikinci kitabın yeni baskısının yapılacağını hemen ardından Oathbringer’ın basılacağını belirtti.

Sanırım kafamızdaki soru işaretlerinin bir kısmı ikinci kitabın yeni baskısı ile çözülecek.

3 Beğeni

Teşekkür ederim.
Beklemek daha mantıklı gözüküyor ama kitapçıda incelediğimde de ilk iki kitabın boyutu, baskısı ve özellikle kağıt kalitesi çok güzel gözüküyordu. Umarım aynı formda çıkar diğer kitaplar.

2 Beğeni

Kağıt kalitesi konusunda yayınevi yetkilisi basım olarak farklı bir teknik kullandıklarını bu nedenle kaliteli bir basım ortaya çıktığını söylemişti. Daha ayrıntılı bir biçimde anlattığı bilgileri paylaşmayacağım.

Ancak bu yeni baskılarda o kaliteyi malum ekonomik nedenler sebebiyle göremeyeceğimizi düşünüyorum.

Ancak biraz yukarıda yayınevinin vermiş olduğu bir cevap da yok değil. Bekleyip göreceğiz hep birlikte. :slight_smile:

2 Beğeni

Bekleyin bence. Yeni formatıyla alırsınız seriyi.

2 Beğeni

Eğer yazar kitabının tek parça çıkmasını istiyorsa yayınevi ve okur buna saygı göstermelidir ve kitap tek parça çıkmalıdır. Ancak anlamadığım üçüncü kitabın neden halen çıkmadığıdır. Uzun bir süredir bekliyoruz(bekletiliyoruz). Eğer akılçelen bu işi yapmak istemiyorsa bu işi bıraksın.

2 Beğeni

Öncelikle 38 yıllık 7 farklı yayın markasıyla okurla buluşan bir yayınevi olduğumuzu belirtmek isterim. Batmak gibi bir durum söz konusu değil, Akılçelen’in basmayacağı devam edemeyeceği gibi yorumlar da konuyu gerçekten bilmediğini düşündüğüm kişilerin yorumu olmuş. Sizlerde kafa karışıklığı yaratmış. Fırtınaışığı Arşivi, elinizdeki kağıt cinsi ve boyutuyla basılırsa şimdi tek cilt olsun diye ısrar eden herkesin neden bu kadar pahalı diye yakınmalarına dönüşecek, haklılar da… Buz ve Ateşin Dünyası yayınladığımızda fiyattan dolayı alamayan bir çok okurun isyanı gibi. Kağıt kalitesini ve boyutu düşürdüğümüz anda ufacık puntolar ve kütük gibi bir kitap gelecek. Bu sizin açınızdan sorun olmayabilir ama bizim açımızdan sorun. Kitapçı rafına giremeyen, 100 TL üzerinde etiket basılan bir kitap kitapçı rafına giremiyor değerli okurlarımız. Kağıt fiyatlarındaki inanılmaz artış, kitapçı rafına daha uygun fiyatla girmesi gereken bir kitap, Sanderson’u hala olması gerekenden az satabilen bir yayınevi var karşınızda. Örneklemeyeceğim ama kısım 1 kısım 2 olarak daha minimal boyutlarda raflarda görebileceğiniz ve neden iki kısımdan oluşuyor demeyeceğiniz bir çok kitap var piyasada.

11 Beğeni

Değerli okurumuz, biz 7 farklı yayın markasıyla sürekli kitap çıkaran bir yayıneviyiz. Siz sadece Akılçelen olarak biliyorsunuz ama tek gündemimiz Akılçelen Kitaplar etiketi değil :slight_smile: Üçüncü kitap gecikti farkındayız, bunun içerisinde bir çok etken var. Yaşadığımız bir kaç aksaklık sebebiyle kitap çevirisi yeniden başladı ve süreç uzadı. 5 farklı çevirmenle çalıştık ve sonunda tekrar tek çevirmen kontrolü, redaksiyon v.b bir çok aşama atlattık. Kitabı iki cilt olarak yayınlayacağız. bu bilgi kesin. İlk kısım bitmek üzere. Bize kızmayın, bekleyişinizi anlıyoruz, biraz daha sabır, gelecek.

5 Beğeni

Sen mi basacaksın kitabı o zaman?

1 Beğeni

Anladığım şu ki Mart- Nisan aylarında sadece kısım 1 gelecek… Kısım 2 için bekleyeceğiz daha… Ben ikisini de birlikte basarsınız diye düşünmüştüm.

Kendimi, tüm dünya televizyonla kavuşurken güzelim ülkemin radyo dinlemeye devam ettiği günlerde gibi hissettim. :joy:

Sınırlı sayıda tek cilt baskı yapmayı düşünmez misiniz biz kısıtlı kesim için? En azından 100-200 adet bizleri sevindirecektir diye düşünüyorum.

6 Beğeni

Biz bölünmesi konusunda gerekli izinleri aldık, bütünlük açısından sizleri memnun edecek bir çalışma yapma gayretindeyiz. Kapak maliyeti önemli bir maliyet değil. Kitapçı rafında satılamayacak 100 TL etiketli bir kitabı ortaya çıkarmak istemeyiz. Bu gibi bir çok etken var, hatta bu gibi kısımlara ayrılmış pek çok kitap var beğenerek okunulan :slight_smile:

1 Beğeni

Şu an kafamda tek soru iki kitap ne kadar daha uygun olacak?

3 Beğeni

Mart ayında ilk kısım gelecek, ikinci kısım çalışması da eş zamanlı sürüyor uzun uzun beklemeniz gerekmeyecek.

1 Beğeni

Eğer en başından beri bölerek çifter çifter yayınlasaydınız (diğer seriler gibi) sorun olmazdı. Bu konunun sizin sabrınızı sınadığını anlayabiliyorum ama benim gibilerin de okuma şevkini kırıyor. Belki ben ve benim gibi 100 kişi feda edebilir bir kitle olabilir, bunu da anlarım. Ticari açıdan düşünülünce hepsi çok akla yatkın ama biz 100-200 kişi 150 tl vermeyi göze alabiliyorsak yayın evinin de bizlere özel tek cikt baskıyı sunmasını beklerim ama olmayacağı çok açık. Cevaplar için çok teşekkürler. Sanırım daha sonraları böyle bir sorun şahsım adına yaşamamak için arkadaşlarımın da yardımıyla orijinal kitaptan devam edeceğim.

12 Beğeni

Şu mesajı alıntılayayım kenarda beklesin.

11 Beğeni

Spekülkasyon yapmışım sanırım özür dilerim yorumumu geri aldım ama 2 cilde ayrılacağını önceden duyduğum ve doğru çıktığı için bunun da doğru olduğunu düşündüm.

Ancak şu konuda hala haklı olduğum düşüncesindeyim. İlk 2 kitabı tek cilt basıp 3. kitapta 2 cilde dönmeniz okurlarınıza yaptığınız çok büyük bir ayıp. Bunu söylemekten çekinmiyorum. Sissoylunun 3. kitabının ilk baskısında feci redüksiyon edisyon hataları vardı aceleye geldi okurlarımızdan özür diliyoruz bir daha olmayacak dediniz. Tamam dedik. Ancak görüyorum ki okurlarınızı üzmeye devam ediyorsunuz. İlk iki kitabın seri olarak bir değeri kalmadı. Hayatta söyleyeceğime inanmazdım ama keşke Brandon Sanderson hakları sizde olmasaydı.

Bunun Türkçesi sanırım 50-50 bölüp satarsak kimse sesini çıkarmaz çünkü 100 liraya 2 kitap nerde 100 liraya tek kitap nerde…

11 Beğeni

Peki hem kitapları bölerek hem de kapak tasarımında değişikliğe giderek halihazırda ilk iki kitaba sahip olan okurları enayi yerine koyduğunuzu düşünüyor musunuz? Kitap kapaklarının ve formlarının serinin 5. 6. kitabında yeniden değişmeyeceğinin garantisini verebiliyor musunuz? Merak ettim.

9 Beğeni

100₺ olmaz ya ikisi olur mu hiç.:smile: 60+60=120₺ daha bir hoş duruyor.:joy:

5 Beğeni

Basacak çıkar ve belli de olmaz belkş basarım

Bu gruba beni de ekleyin lütfen.
Brandon Sanderson kitaplarının yazım tarzını en iyi onu Türkiye’ye getiren yayınevinin bilmesini umuyordum. Kitabın ikiye bölünecek olmasının yanısıra ciltlerin ayrı ayrı çıkacak olması da şevkimi bir hayli kırdı.
Bir yayıncı olarak farklı kaygılara sahip olduğunuzun farkındayım, ancak Parlayan Sözler’in tek cildine biçilen fiyat şimdi Sissoylu serisinin ilk üç kitabı için geçerli, Sissoylu kitaplarının sayfa sayıları Parlayan Sözler’in yarısı kadar ancak.
Okunma keyfimi bölmemek adına ciltlerin ikisi de çıktığında alıp almamayı fiyatlarına göre değerlendireceğim.

4 Beğeni