Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

Bu aynı ekmeğe gram ayarı mevzusuna dönmüş. :sweat_smile::grin:

2 Beğeni

Kişisel olarak konuşmak gerekirse kitabın boyunun küçülecek olması benim için iyi olacak.
Genel olarak konuşmak gerekirse istenmiyor da ne biçim bir bahanedir arkadaş ya, açık açık gücümüz bu kadar büyük yapmaya yetmiyor deseniz kimse ayıplamaz bence.
Ayrıca bunu baştan düşünüp öngörebilirlerdi bana kalırsa, harbiden @Buyici’nun dediği gibi ekmeğin gramajı gibi olmuş mevzu. :joy:
Ne yapalım, hepsini birbirlerine uysunlar diye baştan mı alalım yani? Şekliyle, boyuyla oynayacaklarına çevirilerini düzelt… Pardon ya beş çevirmen mevzusunu unutmuştum bir an. :joy:

6 Beğeni

İlk dakikalarda söylüyor. 10 dakika bu konuya ayrılmış.

Aynen gördüm. Ama ben yazar kendisi kitaplarının bu şekilde tek ciltte büyük ve haşmetli olmasını istediği için özellikle bu şekilde yazıyor diye biliyorum, yanlışım varsa düzeltin. Her ne kadar video da mantıklı ve doğru bir karar olarak anlatıldıysa -ki birazcık bence de öyle- bu durumdan yakınacaklar ve altından kalkamayacaklar ise almasalar daha iyiydi en başta. (Sözlerim ilk cümlem bildiğim gibi doğru ise geçerli tabii)

1 Beğeni

Başta boyutunu raflara uygun şekilde ayarlasalardı o zaman, 38 yıllık firmayız diye övünmeyi biliyorlar. Güzelim yazarı mahvettiler.

2 Beğeni

Lakin bir noktayı kaçırmışsınız Parıldayan Sözler tek cilt olarak yayımlanacakmis. 9 : 15 te söylüyor.

1 Beğeni

Vay be sırf bu yüzden satılmıyormuş kitap. İşte bu yüzden İthaki Fantastik kitaplarını bedava dağıtmak zorunda kalıyor. Ne güzel senaryo yazıyorlar yayınevi booktuber ortaklığında…

Kadından 30 saniyede nefret ettim.

16 Beğeni

O değil de bu kadının yerinde şimdi başka birisi oyun, film, dizi hakkında konuşuyor olsaydı boş insan etiketi yerdi ama kitap olunca “dolu” oluyor :d

9:15’den sonra “olsun içerik önemli” derken ki samimiyetsizliği?

5 Beğeni

BrAnDoN sAnDeRsOn’ıN hiÇ BaSıLmAdıĞıNı DüŞüNüN ??

image

8 Beğeni

Ama İthaki nin kitaplarının boyu Krallarin Yolu kadar büyük değil ki

Azcık daha büyükler ama Kabalcı’nın kitaplarıyla aynı boydalar. Kabalcı da çok büyük yayınevlerinden birisi yıllarca bu boyutta bastılar kitaplarını.

2 Beğeni

Şimdi biraz zor yerde o nedenle ölçemedim, siz kıyasladıysanız öyledir.

Benim itirazım ona değil, ama söylemeden geçmeyeyim kabul edilebilir bir bahane değil boyut nedeniyle satmıyor bahanesi.

Bu başlığa belki 100 kez yazdım. ilk 2 kitabı her hangi bir boyutta bastı ve hatırı sayılır bir fiyat ile sattı. 3 kitabı bu boyutta ve tek cilt olarak basmayacağım diyor. İşte lejyon 3. kitap ortada. Bu kitaplar bir seri, bir devamlılık bekliyoruz haliyle.

ilk kitabı bu boyutta bassaydı ya da bölseydi, şimdi bunları yapınca itiraz etmezdik. Satış diyorlar, bir çabası yok, 2 yıldır çevrisi beklenen kitap var, Kitapevleri rafa dizmiyormuş, Ofisten dışarı burnunu çıkarmayan yayınevi diyor bunu…

Eski mesajlara bakın;

Dedik ki; Buz ve Ateşin Dünyası sert kapak olsaydı iyi olurdu.
Yayınevi yetkilisi, ama o zaman çok pahalı olurdu.

Çok değil 3-5 gün sonra, aynı yetkili kitap fiyatlarını, kapak ve kağıt konuşurken kapak o kadar fiyatı etkilemiyor dedi. EEEE hani sert kapak olunca çok pahalı olacaktı ( etkiler ya da etkilemez, dikkat çekmek istediğim: Yayınevi ne dediğini ne yaptığını bilmiyor). Sosyal Medya, forum vb tüm yerlerden verdikleri cevaplar saçma sapan ve o an ne uydursak cevapları.

Şimdi de bir şekilde ikna ettikleri insanlar üzerinden " ya hiç çıkmasaydı" " ama içerik önemli" vb diyor, dedirtiyorlar. Düpedüz aklımızla dalga geçiyorlar, Madem bu kadar akıllısınız. Okurun tek beklentisi de bu. Neden kağıt baskı ile uğraşıyorsunuz, ekitap olarak da basın. Google Play, Kobo magaza, DR, İdefix vb satın. Fantastik, Bilimkurgu okuru ekitap okumaya yabancı değil.

Çok da uzatmayayım. Yayınevi ne yaptığını bilmiyor. Bugün aklına geldi, boyutu küçülttü, yarın aklına gelir 7 kitapta tekrar büyütür.9. kitapta midi olsun der.

13 Beğeni

Kitaplığım standart bir model. Bu haliyle bile çok fazla boşluk kalıyor.

8 Beğeni

Akılçelen ne yapmak, nereye varmak istemektedir!!1!!1!
Ben çok sıkıldım artık, izninizle içimden söverek devam etmek istiyorum tepki göstermeye.

5 Beğeni

Toplu baskıları görünce genelde kaçırmıyorum, Umarım İthaki yakın bir gelecekte Bir Uzay Efsanesi için bir toplu baskı yapar. 3000 belki çok olur ama 1000 baskı yapsa 1 senede tükenir.

2 Beğeni

Bende zaten baskısı bittikten sonra tesadüfen bulupta aldım. 2-3 sene önce Gebze Penguen Kitabevi’nde (İthaki’nin kitapevi) bulmuştum. Hatta 2 cilt yan yana duruyordu. Diğer kitabın durumu biraz kötüydü, çoğu sayfaları bayağı sararmıştı. Benim aldığım kitabın ise sadece şömizi hasarlıydı bu yüzden şömizini attım. Etiket fiyatı olan 63 liraya almıştım (bir kitaba verdiğim en yüksek fiyat, benim için psikolojik sınır oldu bu fiyat) . O zaman aklıma iki cildi de almak gelmedi, bir süre sonra gittiğimde ise kitap ortada yoktu. Keşke onu da alsaymışım diyorum hala kendime.

1000 adet basılırsa sahaflar toplar hemen, 1-2 ay da hemen baskısı biter. Yüzyılın Bilim Kurgu Öyküleri gibi olur.

6 Beğeni

Genelde baskı adeti yayınevlerin 2000- 3000 oluyor. Çok nadir daha fazla baskı adeti olan kitap sayısı. Belki dediğiniz gibi bir durum yaşanabilir. Forumda Biz bize :slight_smile: olduğumuz için Bilim Kurgu, Fantastik onbinlerce okur var zannediyoruz ama benim gözlemlerim o kadar fantastik, bilim kurgu okuru olmadığı yönünde.

6 Beğeni

Forumdan dolayı böyle bir yanılgıya düşmemiz gerçekten de çok normal ama günümüzde bilimkurgu ve fantastik okumak bir 10 yıl önceye göre daha popüler oldu.

2 Beğeni

Eski bir entegre matbaacı, çok kısa bir süre öncesine kadar ise birden fazla katlı bir kitabevinin sahibi olarak derim ki; Yerim senin yalanını… Erbakan kişisinin deyişi ile ise; Hadi ordan…

Hiçbir kitap ebat nedeni ile rafta yer bulamamazlık etmez. Bir kitap bana ayda 50/100 satış getirecek ve ben ona raf bulamayacağım öyle mi? Değil raf bulmak, kasayı kaldırır ona kule yaparım. Sor bakalım İş Bankası yayınlarına, Yky’ye, Kabalcı’ya nasıl kendine raf ediniyormuş…

Sen düzgün bir reklamasyon yapma, okuyucu kitleni kandır, yıllarca beklet, kitlene bir adamakıllı cevabı bile çok gör, seri ortasında yalan dolan ile değişikliğe git, sonra vay efendim kitabevleri ebat yüzünden sipariş vermiyor… Ya bi gidin işinize arkadaş…

Bu kadar insanı gerizekalı yerine koymaktan vazgeçin artık… O parlak zekanızı azıcıkta olsa işletmenizin düzgün çalışması için harcayın bir zahmet.

Resmen sinirden çatlamak üzereyim. Hadi kötü ve ilgisiz bir yayınevi olmak bir nebze ama böyle insanlara “mal” muamelesi yapmak başka bir şey.

36 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum.
Beni de en çok sinir eden konu bu işte, insanı aptal yerine koyuyorlar. Şark kurnazlığı yaparak insanları kandırmaya çalışıyorlar. Doğru düzgün açıklama yap dürüst ol, maliyet yüzünden düzenlemeler yapmak zorunda kaldık, mağduriyetiniz için özür dileriz telafi etmeye çalışacağız de güzel bir açıklama yap bu kadar tepki almazsın ama ısrarlar insanları nasıl kandırabiliriz diye düşünüp bahane bulmaya çalışıyorlar.

2 Beğeni