Alacakaranlık (Twilight) Serisi Hakkında

@Rena Yukarıda mesajımı alıntılamış ama yine de söylemek istiyorum. Geçmişe mesaj gönderebilecek olsam kendime derdim ki “o kitabı sakın okuma, dünyada kalan son kitap olsa yine okuma” Gerek senaryosu, gerek vermek istediği mesajlar açısından çok kötü. Ben sırf çevrem seviyor, övülüyor, bu kitapta güzel bir şeyler var düşünceleri ile okudum. Ama finali çok kötüydü. Verdiği mesaj ise “sevgili aileden daha önemlidir” Bu mu yani? Kitabın tek özelliği cinsellik içermesi. Çok afedersiniz kanı kaynayan ergen kesim de zaten bu kitabı bu nedenle seviyor. Gömülmeyi hak ediyor bu kitap. Daha da gömerim yani. Hani derler ya kitap okumak iyidir, her kitaptan bir şey öğrenebilirsin. İşte bu söz için alacakaranlık ve benzeri kitapları istisna tutmak lazım. Biri alacakaranlık ve benzeri kitaplar okuyup ben kitap okuyorum, kitap okumayı seviyorum diyorsa yandık. Hiç kitap okumasın daha iyi.

Filmlerini izlemedim bile. Ama istatistikler yalan söylemez. Şu habere bakın.
Alacakaranlık’ serisinin son filmi ‘Şafak Vakti-Bölüm 2’, Ahududu Ödülleri’nde yılın en kötü filmi seçildi.

Tüm bunlara rağmen, ben bu seriyi seviyorum, bu seri güzel diyen varsa da başka sözüm yok hakim bey.

1 Beğeni

Şimdi beynim erimek üzere ama yine de yazıyorum. Kitap benim sevdiğim bir türe kesinlikle uygun değil, hayranı olmayacağım kesin, ama haberdar olmak ve yukarıdaki mesajlarda yazıldığı gibi akıcı olduğunu öğrendiğim için okumak fikri geçti aklımdan. 1000kitap’ta öneriler kısmında ilk 3’te Açlık Oyunları serisi, 4. yerdeyse Alacakaranlık serisi yer alıyor. Ben de merak ettim neden önerdi diye.

Şimdi okuyayım mı okumayayım mı ikilemde kaldım. Söylediğim gibi 1 yıl içinde okumam mümkün değil, hatta 16-17 yaşlarımda bile okuyabilecek miyim bilemiyorum, gerçekten kaldım öyle.

Bu sebeple bir seriyi sevmek de çok garipmiş. Tamamen böyleyse okumayı aklımdan geçirmeyeyim daha iyi :smirk:

Gerçekten mi? Böyle mesaj mı olur? Nedense sadece para kazanmak için yazılmış bir kitap gibi geldi şimdi bana.

Şimdi mahkumun ifadesini dinleyeyim. :smile:

Ne yalan söyleyeyim okurum dedim ama içimde bir önyargı var desem yeridir, hakkında okuduğum yorumlardan bazılarında başyapıt gibi tasvir edildiği için merak ettiydim (böyle diyince Sam Gamgee geldi aklıma :smile: )

Son olarak beynimin yüzde yirmisi oku derken, yüzde sekseni sakın ha diyor bana, napayım şimdi?

Söylemeyi unuttum. Konyalı olan bilir, kitaplar bittikten sonra Rampalı Çarşıya gittim. Bari dedim, bu kitapları vereyim doğru düzgün kitap alayım. O zamanlar kitapçılarda kitap değiştirme kampanyası vardı. Kitap değiştiriyorsun üstüne 1 TL veriyorsun. Hem kitapçı kazanıyor hem de sen okumadığın kitabı alıyorsun. Alacakaranlık serisini götürdüm. Kitap beğendim dedim bu kitapla değiştirmek istiyorum. Baktı alacakaranlık serisi. Yok dedi o kitabı alamam. Dedim 2 kitap vereyim 1 kitap alayım. Yok dedi yine. Pazarlık yaptık adamla. En son dedim 4 kitabı vereyim sen bana 1 kitap ver. Adam hayır dedi. Bu kitapları alamam. Dedim ki bu kitapları istemiyorum, alın sizin olsun bedava vereyim. Belki okuyan çıkar. Kitapçı almadı!! İster inanın ister inanmayın bu da böyle bir anımdır. En son kitaplarla arası pek iyi olmayan birine hediye etmiştim hani belki kitap okuma alışkanlığı kazanır diye. Kitapları yakmaya kıyamadım o yüzden hediye ettim böylece. Yoksa okumasını da tavsiye etmezdim aslında.

@Rena Bu da böyle anı olarak kaldı. :grin: Ben fikrimi açık ve net olarak belirttim. Daha ne diyeyim.

4 Beğeni

Çok büyük beklentiyle başlamazsanız eğlenirsiniz. Akıcıdır, ilginçtir, heyecanlandırır. Ama bunun genç okurlara yönelik bir fantastik eser olduğunu göz önünde bulundurun kesinlikle. Yüzük ya da Atuan Mezarlığı’nı görünce bunu belirteyim istedim :smiley: Kesinlikle o ayarlarda bir şey değil.

1 Beğeni

@Expelliarmus
download (1)
Kitapçı çıkar sağlamak için bile almamışsa durum vahim :joy:
@muaet

Zaten beklentilerim o yönde değil :grin:
@Expelliarmus @muaet yorum için teşekkür ederim. Şöyle bir düşündüm de kitabın konusu - vampirli falan - ilgimi çekmedi yani, sırf son zamanlar ismini çok duyduğum için okuma gibi bir fikir yarandı. Kalsın bence, başka zaman belki… Zaten şimdi okuma gibi bir durum söz konusu değil, kafa patlamayacağım, bir kaç yıl sonra sevmeyeceğimi düşünsem bile bir şans veririm. En iyisi bu, ilk kitabı okurum, mucize gerçekleşip de seversem veya sadece sonunu merak edersem okurum, ama en ufak bir beğenmeme hissi yaşarsam bırakırım. Biliyorum, büyüdüğümde okursam zaten yoka yakın beğenme şansımı da kaybetmiş olurum, farkındayım ama bu yaş dönemimi daha iyi eserlerle geçirmeye niyetliyim,

Aynen o ayarlarda kitaplarla.
Şimdi okumanın anlamı yok, kitabın konusu bile “Senlik değilim” diyor. Kısacası şimdilik (belki de ebediyen, ona sonra karar veririm, ya da tamamen akışına bırakırım her şeyi, kısmet belki okurum, belki de kapağını açmam) kalsın.

Yapabileceğim en iyi şey Yüzükler’e devam etmek. :smiley: @Expelliarmus hızlansanız iyi olur, sonra söylemedi demeyin :smile: (Benden geç okumaya başladığınızı varsayaraktan söylüyorum bunu, beni geçmiş olma ihtimaliniz de var tabii ki, neyse bunun yeri bu konu değil :joy:

Kitaplarda herhangi bir şekilde göze batan çok miktarda cinsellik hele ki aile önemsizdir, sevgilim olsun aile mühim değil tarzı mesajlar kesinlikle hatırlamıyorum. Kitabı yüceltmeye çalıştığımdan falan değil ama hep ailenin başına bir şey gelmesin diye uğraşıyorlar zaten.

1 Beğeni

Şahsen ben de aileye saplanıp kalma fikrini pek anlamıyorum. Son kitap dışında cinsellik de yok gibi bir şeydi neredeyse.

Potansiyelini harcaması ve son kitabın bayağı kötü bitmesi dışında ortalama bir gençlik serisi işte, çoğu halefinden daha iyi.

@Rena ben bunu niye okudum, kendimi dağlara taşlara vurayım diye binalardan attıracak bir kitap değil. Kütüphaneden, para vermeden falan okuyorsanız ilk kitabını bir okuyun. Beğenmezseniz devam etme zorunluluğunuz zaten yok.

Ben okurken “salaksınız ki” diyip kıs kıs gülerdim hep. İyi bir anı olarak kalmış işte bende. :smile:

Olsun ya da olmasın, şimdi olmasa da tadına bakacağım, söylediğiniz gibi beğenmesem veya sonunu merak etmesem bırakacağım. Sorun para değil, ona harcadığım zaman :grin:

Öyle olursa okurum sonuna kadar, öyle vampirdir, bilmem nedir bende bir etki yaratacağını sanmıyorum, bir tek Dracula okumuşluğum var, ama Alacakaranlık serisini okumamış olsam da Dracula’dan iyi olduğunu sanmıyorum. Neyse, bir şans veririm.

Buna göre okuma yapma bence. Alacakaranlık neymiş bu kadar muhabbeti dönüyor diye merak edersen oku tabi ama Alacakaranlık okuyun falan diye tavsiyede 4. sırada çıkan siteye tıklamam bile ben. Yerli goodreads deniyordu bir de pühh… Daha çok yolu varmış bu sitenin.
Aç Percy Jackson ve Olimposlular oku, okumadıysan, bir çırpıda biter zaten.

Aklımda vardı, teşekkür ederim.:slight_smile: