Amad

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/amad-tolga-eligul/Keçileri otlatmaya çıktığı sıradan günlerden biriydi. Otlatma demişken, keçiler zaten hep oradaydı. Oysaki tek yaptığı, orada olduğu sürece havaya bakmak; keçiler otlarken Uçan Gorghy’lerin saldırılarından -sezinleyebildiği olursa- ses/gürültü çıkararak, keçilerin korunmasını sağlamaktı. Bunun için de gün ağarırken yanlarına gider, hava karardıktan sonra da evine dönerdi. Uçan Gorghy’ler çok akıllı değillerdi ve geceleri saldırmazlardı ama bulutların… (DEVAMI…)

Sevgili @MaNGeL
Kompleks cumle yapilarini kullanmayi sevdigini goruyorum. Bu yapilar guzel duzenlenmisse oykuye derinlik katar ve yarattiklari olay/zaman/ruh hali/kurgu siralamasi yaratilan isin kalitesini belirleyebilir. Veyahut, ayni yapinin insasinda neden sonuc iliskisi/olay orgusu/betimleme gibi konularda; uzerinde biraz daha kalem oynatmak gereken husular acik kaldiysa o zaman “yazari anlayamamis okuyucu” degil “kendini anlatamamis yazar” bulabiliriz.

Cunku okuyucu ben anlamadim, degil yazar anlatamamis, der:) Hikayenin cumlelerini “parlatmak” icin biraz cimri davranmis olabilir misin, belki bir de bu gozle bakmak istersin.

Ayrica; karakteriyle beraber hikayenin keyfini cikarirken, ayni zamanda kalemini zincirlemeyen yazma tarzinin cok guzel bir sekilde gelisecegine eminim:Kecileri kacirmakla ilgili espirin/karakterin ruh halinin 3-5 kelimeyle anlatilmasi gibi.

Asagidaki cumleyi ilk okudugumda; kullanilan ifadeden dolayi karakterin hikayenin ilerleyen yerlerinde basina “olum"gibi bir olay gelecegi hissiyatini edindim. Bunun yerine " hic bir fikri yoktu” mu demek istiyorsun,diye dusundum

Biraz daha ifadelerin icin nacizane yorum yapmak isterim; yukaridaki “kimin yiyecegi ise degiskendi”. Ufak bir not: baglac olarak kullanilan “da” ekinden sonra virgul konmadigini biliyorum eger bunun gibi bir yazimsal ihtiyac hissediyorsan o zaman olumsuz baglaclari tercih etmen daha uygun olabilir(ama gibi).

Ve son kez; mesela karakterin profili buluttan gecerken surtunme olacagini mi dusunur yoksa pamuk gibi gorunen bulutlari tutup tunamayacagini mi? :slight_smile:

Hikayenin gidisi sona kadar gayet guzeldi. Merak uyandirici ve sonucu okumayi heveslendiriyordu. Ancak sonunu nasil bagladigini, ucan yaratiklar bulut ulkesi (Istanbul sanirim) cocugun hersey cozmesi (o ana kadar anlattiklarindan hangi parcalari birlestirip cocugun anladigini anlamam gerektigini cozmek konusu)… biraz kayboldugumu itiraf etmeliyim.

Yukarida yazdiklarim gordugun gibi biraz teknik hakkindaki dusuncelerim oldu. Cunku gelistigini gormek isterim

Eline ve dus gucune saglik
Sevgiler
Dipsiz

Değerli görüşlerin için çok teşekkür ederim.

Genelde romanımla uğraşırken, öykülerle hayal gücümü kullanmak keyif veriyor. Öykü seçkisiyle başlayan yazılarım farklı bir soluk oluşturmakta benim için. Romanda çok tecrübeli olmasam da öyküde daha da yeniyim.

Şimdi yazsam, yarısından sonrayı değiştirirdim mesela (: Fakat bir ay sonra onu da değiştirirdim (:

Evet, ölüm gibi de görünüyormuş. Burada amacım hiç bir zaman bu konuda emin olamayacağıydı.

Sonunu biraz okuyucuya bırakmayı tercih ettiğim bir öyküydü; net olmamasını kendi açımdan doğru bulsam da yanlış anlaşılmış olabilirim.
Bana kalırsa, devamı gelecekmiş gibi bir öykü olmuş.

1 Beğeni