Ankara Kitap Fuarı

Tek gitsem 2 vesait gidiş, dönüş 30 lira, giriş ücreti en son 3 liraydı 5 olsa şimdi etti mi 35 :melting_face: Hiçbir şey yapmadan giden para :smiling_face_with_tear:

4 Beğeni

Giriş ücreti aynı kalmış. :see_no_evil:

2 Beğeni

Dram! Evden dışarıya adım atma fikri bile, fikir bu, sayacı çalıştırıyor. :expressionless:

@Erdal_01 Müt-hiş. :expressionless:

2 Beğeni

İlk günü olduğu için bugün bayağı sakindi. Giriş ücreti 3 liraydı. İndirimler her zamanki gibi, ama fiyatlar eskisi gibi olmadığı için indirim yapılıyormuş gibi gelmiyor insana.

2 Beğeni

Oldukça düşük. Bir tanıdığıma bazı yayınevleri için ek personel indirimi yapıp yapmadıklarını bile sordum, o indirim oranları bile internette olanlara yaklaşamıyor. Baya oturup pazarlık ederek 2 3 bir şey alabildim. Toplu şekilde gidip aldığınız zaman daha iyi bir indirim oranı yakalayabiliyorsunuz yayınevleri için onun dışında böyle bir fuar için 3TL’lik giriş ücreti oldukça kötü bir rakam…

2 Beğeni

Ve üzülerek söylemek zorundayım ama yıllardır katıldığım fuara kalite-fiyat ilişkisini tekrar sağlayana kadar gitmeyeceğim. Hem kalitenin bu kadar düşüp fiyatın bu kadar artmasının bir anlamı yok. Maliyet hesabı yapmayı bilmesem durumu anlamazdım. Oldukça korkunç bir kalite düşüşü var. Gerçekten artık korsancıların daha iyi kitap bastığı bir devirde yaşıyoruz resmen. Yayıncılar 1 verip 4 kazanmanın dışına çıktıkları zaman yine bandrollü almaya devam edeceğim bazılarını.

Koskoca fuarsın. İnsan belli yerlerden fuara servis koyar da müşterileri en azından bir masraftan kurtarıp daha fazla kitap almalarını sağlar ama nerdeee?!

1 Beğeni

Uzumaki’nin tekrar baskı bandrolleri alınmıştı. Onlar fuara çıktı mı acaba?

Gitmeyecektim, gittim. Almayacaktım, aldım. Klasik. :sweat_smile: :man_shrugging:

İndirimler standart. Etiket fiyatıyla kıyaslayınca çoğu indirim manasız kalabiliyor.

Gitmişken canımın çektiğini almaktan geri durmamanın avantajı: Kargo beklememek. Aldın mı, seninle eve geliyor.

1 Beğeni

Kaç gibi oradaydınız hocam? Belki habersiz karşılaşmışızdır :joy:

1 Beğeni

:joy: Sanırım, 14:30-16:00 aralarında oradaydım, sanırım.

1 Beğeni

Bende 14.30 gibi ya yeni çıkıyordum ya da çıkıp kapıda cigara tellendiriyordum :grin:

1 Beğeni

Büfe koymaları iyi olmuş. Önceden yoktu, diye hatırlıyorum. Giriş için sıraya girmedim, iyi ya.

1 Beğeni

Giriş benim gittiğim saate göre daha kalabalıklaşmaya başlıyordu ufak ufak. Dışarıda büfe vardı ama iç tarafı diyorsan yeni açılmış, önceden yoktu. Güzel olmuş oturma yerleri falan, ayrıca üst kata yine oturma yerleri yapmışlar.

1 Beğeni

Oturma yeri önemli, neyse ki yerleştirmişler. Standlar arasındaki kalabalığı da azaltıyor. Soluklanacak yer olmayınca insan kendini dolaşmaya zorluyor. Önceleri dışarı çıkmayı düşünmek de dertti. İyi olmuş.

1 Beğeni

Bir de sigara alanı yapsalar çok güzel olur, çıkıp tekrar girip 3 lira vermek istemiyorum, o yüzden arıyorum ben :sweat_smile:

1 Beğeni

Evet, kapalı alanda sigara bölmesi gerekiyor. Ellerini cebe atmaları gerek. Sigara içmeyenimiz kadar içenimizi de hesaba katmak gerek.

1 Beğeni

Biz de @ilydious ile tam dediğiniz saat aralığında oradaydık ama daha çok sahaf kısımlarını gezdik. İndirim oranı %20’den fazla değildi birçok yayınevinde, o yüzden hiç kitap almadık. :frowning:

3 Beğeni

Aman, almak istediğiniz yoksa, almamak daha iyi. Sahafları keşfetmek her zaman daha heyecanlı; “Böyle bir kitap mı varmış?” keşfinin tadı başka. Birlikte iyi vakit geçirdiyseniz, canınızı sıkmayın. :+1:

2 Beğeni

Düşük indirim oranlarından dolayı fuar artık kitaptan çok poster, rozet gibi ıvır zıvır şeyler alma yerine döndü resmen. :joy:

Kalabalık açısından da haftasonu olmasına rağmen rahattı. Böyle olunca daha hızlı gezdik @taurenim ile. Ama çok boş geldi bana bu fuar. Doğrusu bir önceki de çok doyurucu olmamıştı benim için. İnternetten kitap almaya (özellikle Amazon’dan sonra) ve forumda kampanya kovalamaya alışınca fuarın anlamı kalmadı bence. Önceden bilmeden etmeden alıyordum “Ooo %30 indirim mi?” diyerek, tabii o zamanlar fiyatlar bu derece uçuk da değildi.

Sadece sahafların bir arada olması açısından güzel ama onların da standları karışık oluyor. Ayrıntılı bakmak lazım, o da onca insan arasında pek mümkün olmuyor. Güzel kitaplar varsa bile bulamıyorum. Ancak belli bir kitap listesiyle gidip yardım alarak halledilebilir, o da standın başındakiler ilgilenebilirse. :slight_smile:

4 Beğeni