Anket Teknesi

Bence tam tersi olması gerek. Normalde sol kola takılmalı diyelim ki saat geri kalmış düzeltmek için kolay oluyor. Ama solak olunca sanırım sağa takanlar oluyor, solak değilim ama sağa takmak daha rahat geliyor, mesela aklıma geldi sınıfta sadece iki kişiyiz sağa takan, diğeri solak yazı yazarken de sola takarsa engel oluyor, bense sırf herkes sola takıyor diye sağa takıyorum. :smile:
Ankete bakınca bir garip hissettim ya :smiley:

1 Beğeni

@Rena Solağım ama saat taktığım zaman hep sola takıyorum ben. Sağa takınca rahatsız oluyorum :grin: Buradakiler de benim gibiyse diye düşünmüştüm :grin:

1 Beğeni

Aslında saat günümüzde sadece bir aksesuar olduğu için, isteyen istediği kola takabilir. Ancak işin mantığını açıklamamız gerekirse; saatin kurma kolu, ayar çarkları ve tuşları vardır. Bunların rahatça ayarlanabilmesi için, hangi elimizi kullanıyorsak tam tersine takmamız doğrusudur. Bu sayede hakim elimizle rahatça ayar yapabiliriz. Ben sağ elimi kullanıyorum dolayısıyla sola takıyorum saatimi. :slight_smile:

3 Beğeni

Tamam ya solak olup sol kola takan sadece benim anlaşıldı :joy:

2 Beğeni

@okuryorum evet ben de ondan bahsetmiştim
@MelihAntepli solak olmayıp da sağ kola takan da sadece benim (söylediğim gibi sırf diğerleri sola takıyor diye, alıştım böyle😅)

Ben vakit kaybını önlemek için kullanıyorum, bir işe gereğinden fazla zaman harcamamak, zamanımı kontrol altında tutmak için. Ama haklısınız, sırf saat olsun diyip çalışmayan saat takanlar da var😃

2 Beğeni

Bende solağım ve sol kola takıyorum. Sağlak olan insanlarda sağ kola takıyor zannediyordum. :smiley:

2 Beğeni

Yalnız değilmişim :grin:

2 Beğeni

Sol kola takıyorum, ama solak değilim. Saat en az kullanılan kola takılmalı ki zarar görmesin ve bir işle meşgulken zamanı öğrenmek kolay olsun. Ayrıca saate daha hızlı bakmak için John Wick gibi kolun iç tarafına takmak gerekir, ama gösteriş için takılıyorsa dış tarafa takmak daha iyi sonuç verecektir.
image

2 Beğeni

Hayır, ben değilim. :grin: Sola takma nedenim sadece ders çalışırken sağ kolda olunca rahat yazamam.

Benim için sadece aksesuar değil. :grin: Özel derslerimi,ders çalışmamı falan kolumda saat olmasa ayarlayamam muhtemelen. :grin: Mesela şu an kol saatim bozuk. Bu yüzden kendimi tuhaf hiss ediyorum sabahtan beri.

1 Beğeni

Sağlaklar için saatin sola sollaklar içinde sağa takılması gerekir. Her zaman kullandığımız kolun saat kolu olmaması gerekir. Bir başka kişisel not, önemli bir şeyi unutmamak için saatimi sağ koluma takarım.

1 Beğeni

Bence kitap fiyatları genel fiyat artışından çok daha fazla değil. Bu arada ana ölçüm sigara fiyatlarıdır. aldığım kitabın dumana olup havaya giden kaç paket sigara karşılığında alındığını esas alırım

Bileğin dış yüzeyine takılı olan bir saate göre ne kadar süre fark edebilir ki? John Wick gibi 3 saniyede 3 adam öldürmeniz gereken bir işiniz/uğraşınız yoksa 1 saniye/salise önce bakmanın artısı nedir anlayamadım. Saatin dışardan gelen darbelerden dolayı zarar görmemesi amacıyla içe dönük takmış gibi geldi. Sonuçta koluyla sürekli darbeleri engelliyor.

Sıradan bir kişi için ufak bir zaman dilimi önemli olmayacaktır, zaten tek kullanım nedeni de zamandan tasarruf değil. Öğretmenler, konuşmacılar gibi zamana karşı yarışıp da karşı tarafa saate baktığını belli etmek istemeyenler de iç tarafa takıyorlarmış. John Wick gibi asker kökenliler ise silahı tutarken bakmak daha kolay olduğu için ve saatin camından dolayı parlama olmasın diye de içe takıyorlar.

4 Beğeni

İşi zamanla olan kişiler sadece askerler değil. Konuşmacılar ve öğretmenlerde görev esnasında zamanı öğrenmek isterler.

Cevaplamadan önce şunları düşünerek cevaplarsanız daha gerçeğe yakın bir cevap olacaktır. Kış uykusundan uyandığınız zaman yeryüzünde tanıdığınız ve sevdiğiniz insanların hepsi yıllar önce ölmüş olacaklar, 150 yıl sonra aileniz, çocuklarınız ölmüş olurlar. Hakkında bırakın bilgiyi tahmininiz bile olmayan bir dünyaya uyanacaksınız vs.vs

Tüm bunların ışığında Hibernasyon (Kış Uykusu) mümkün olsaydı ve 150 sene sonra uyandırılmak üzere uyutulmanız önerilseydi kabul eder miydiniz.

• Evet
  • Hayır

0 oylayanlar

3 Beğeni

“Ölümün Sonu” kitabını okurken aklıma geldi ama galiba biraz "Efendi Uyanıyor - Uykudaki Uyanıyor " kitabının etkisiyle ankete olumsuz bir giriş yapmışım. :slight_smile:

Düşünülürse olumlu yanı da çok. Salgın, iklim gibi olası felaketleri değerlendirmeden düşünecek olursam 150-200 yıl sonra çok daha yaşanılır bir dünya mümkün, insan ömrü bugünün 3 katı belki daha uzun olabilir. Bilim ve teknolojide olan gelişmeler vs. ile daha gelişmiş bir endüstri ve sanayi toplumun tüm sınıf ve katmanlarının daha adil bir bölüşümü ile belki Asimov’un yürüyen yolları :slight_smile: veya bir yeryüzü cenneti olmaz ama örneğin bugünden 150-200 yıl geriye bakınca bugünler her anlamda cennet gibi geliyor insana, 150 yıl sonrası da bugüne göre daha kolay bir yaşamın sürdürülebildiği bir dünya olabilir. Ben de ankete evet diyorum, gerçekte olsaydı muhtemelen bu tek yönlü zaman yolculuğuna evet derdim.

4 Beğeni

Beni ben yapan çevrem değil mi. Ailem, arkadaşlarım, tanıdığım tanımadığım herkes. Hatta evin, sokaklarım, parklarım, ilçem ülkem. Bunlar olmadan uyanmanın bir anlamı olur mu? Sanmiyorum. Ama mecburiyet hali olursa neden olmasın.

1 Beğeni

Benim için çok da farklı olmazdı. 150 sene sonra da yalnız olurdum, şimdi de yalnızım, yalnız… Bu nedenle hayrını görmediğim arkadaşlardan, nankör insanlardan, hiç aramayan akrabalardan, dostum sandığım ama kötü günde düşene bir de ben vurayım diyen insanlardan ve asla hakkımı helal etmeyeceğim insanlardan kurtulmak için çok güzel bir yol olurdu…

1 Beğeni

Durum bu kadar vahimse :grinning:bence sonra uyanmak kafa dengi birilerini bulmak açısından daha iyi olurdu. Tabii o zamanla hala bir dünya ve üzerinde yaşayan insanlar varsa.

1 Beğeni

Tam da Karanlık Orman’ı bitirmek üzereyken bu anketi görmem şaşırttı doğrusu :slight_smile:
Cevabım evet bu arada.

2 Beğeni