Anket Teknesi

Çeşitli anketler yapabilceğimiz bir mekan olsun.

(Ecem) #2

Infinity War başlığı açasım var arkadaşlar, yılların birikimini göreceğimiz bir film olacak. Marvel için oldukça önemli bir film. Fakat gördüğüm kadarıyla rıhtım kullanıcıları daha çok edebiyat odaklı ve ben kararsız kaldım. İster misiniz? Açılsın mı Infinity War başlığı?

• Açılsın
  • Açılmasın

0 oylayan

(patricia franchini) #3

Bu başlık canlansın pls.

• Rick and Morty
  • Bojack Horseman

0 oylayanlar

Sebeplerinizi de açıklayın da muhabbet dönsün.

(Cem) #4

Çok zor bir anket. İkisi de son dönemlerin üst düzey işlerinden. Rick and Morty’nin yeri çok ayrı olsa bile cevabım bir tık farkla Bojack. Karakterleri, sorgulayıcı yapısı, konuları işleyiş şekli, diyalogları ve daha birçok unsuruyla kusursuza yakın bir dizi Bojack.

Son dönemlerde daha çok tanınır olsa bile, özellikle ilk zamanlarını düşününce hiçbir zaman Rick and Morty kadar ses getirmedi. Ama yine de iyi seviyede hayran kitlesi oluşturdu. Benim korkum yapısından dolayı az izlenip iptal edilebileceği yönündeydi. Ancak böyle olmadı ve iyi ki devam ediyor.

(oh, hi mark!) #5

çok zor soru. normalde düşünüp, rick and morty der geçerdim. ama özellikle 3. sezonuyla beraber direkt bojack diyorum. bojack daha iyi eskidi. burun farkıyla bojack.

(Someone) #6

Bojack izlemedim o yüzden Rick and Morty.

(patricia franchini) #7

Ne kadar büyüklükte bir kitlesi var pek bir fikrim yok fakat gittikçe arttığı rahatça gözlemleniyor. Zaten dizi de gittikçe gelişiyor. 5. sezondan umutluydum evet fakat arkalarında bıraktıkları 4 sezona bu denli fark atmalarını beklemiyordum.

Karakterizasyon müthiş bir kere. Her sezonda karakterleri geçmişleriyle birlikte tanımaya devam ediyoruz, son sezonda Princess Carolyn’a daha ayrıntılı girdiler mesela bu beni çok mutlu etti. Favori karakterimse Diane Nguyen, ben bir gerçek hayat Diane’iyim…

Rick and Morty de çok sevdiğim bir dizi bu arada fakat beni Bojack kadar etkileyemiyor malesef ve Bojack kadar profesyonel gelmiyor konuların işlenişi.

(Cem) #8

Diane ve Bojack’in kompleks ilişki dinamikleri dizi tarihinde unutulmayacaklar arasına çok rahat oturdu. Tüm bunların üzerine çok cesur bir yapım. Birçok konuyu sert bir şekilde irdeliyor. Aynı zamanda deneysel işler yapmaktan da geri durmadı. Örneğin “Fish Out Of Water” ağız açık bıraktıracak cinstendi.

(Kaan Aşkın) #9

Dünya şu an en fazla hangisine yatkınlık sergiliyor? Sizce olası gelecek hangisi?

• Biz
  • Cesur Yeni Dünya
  • 1984
  • Fahrenheit 451
  • Otomatik Piyano
  • Neuromancer

0 oylayanlar

Tek boyutlu karakterlere sahip genel anlamda hafif bir şekilde ilerleyen bir dizi izle, sürekli değişim geçiren gerçek hayatla tonlarca farklı şekillerde bağdaştırabildiğimiz karakterlere sahip genel anlamda her sezon ağırlaşan bir diziyi karşılaştırmak garip olabilir.

Kendi kulvarlarında ikisi de güzel işler ancak BoJack’in kulvarı bile daha üstün bir seviyede…

(Cem) #11

Hepsini okumadım, o yüzden kesin bir yorum olmaz. Ancak şu an ve gelecek için 1984 aralarında en yakın bulduğum. Orwell devleti, insanı, sokağı, siyaseti çok iyi biliyor. Gözlem seviyesini ve donanımını kitaplarında çok iyi görebiliyoruz. Çok cesur bir kalem olduğu herkesin malumu, eleştirmenliği de öyle. Hiç çekinmeden oraya buraya “altı dolu” ve detaylıca düşünülmüş bir şekilde sallıyor. Yeri geliyor Wells’in bazı kitaplarındaki gelecek tasvirinin eksikliklerini ve hatalarını detaylıca gözler önüne serebiliyor (Wigan İskelesi Yolu). Belki de aralarındaki bilimkurgudan en uzak kalem kendisi, ancak anketteki konuda en hâkim isim de Orwell diye düşünüyorum.

Bu yüzden 1984.

(Boş İnsan) #12

Ülkelerin kendileri arasında müttefik ve düşman olup; dünün müttefikinin bugünün düşmanı, dünün düşmanının bugünün müttefiki olması, devletlerin kendilerine hayali birer düşman yaratmaları ve o düşmanı bir türlü ele geçiremeyip bu düşmanla insanları korkutması, medyanın dün yazdığının tersini bugün yazması ve kimsenin bunu hatırlamaması, insanlardaki birbirini ispiyonlama ve linç etme istekleri… 1984 bizim geleceğimiz değil bence, bugünümüz.

(Kaan Aşkın) #13

Birinin bu cümlelerle çıkagelmesini bekliyordum. Teşekkürler.

Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir konu hakkında fikir almak istiyorum. Şimdi dünyaya nesnel bir çerçeve içinden bakmak ile dünyayı gerçekten nesnel olarak algılayabilmek arasında ciddi bir fark var.“Algı” sözcüğü ile zaten bu fark ortaya çıkıyor: Hepimiz dış dünyayı ve bununla ilintili meseleleri kendi hislerimiz ve bilincimiz aracılığıyla değerlendiriyoruz. Bu nedenle hep bir “bence” durumu söz konusu oluyor. Böyle bakıldığında gerçekten objektif bir evrenin varlığından bahsedebilir miyiz? Varsa biz bunu deneyimleyebiliyor muyuz?

• Objektif bir evrenin varlığından bahsedebilir ama onu nesnel biçimde deneyimleyemeyiz
  • Objektif bir evrenin varlığından bahsedebilir ve onu nesnel biçimde deneyimleyebiliyoruz
  • Objektif bir evrenin varlığından bahsedilemez

0 oylayanlar

Kosmos objektiftir, İnsan subjektif. Çünkü insanla birlikte bilinç ortaya çıkar ve bilinç de bireyselliği doğrurur.

Ama şöyle de bir şey var. Corpus Hermeticum kitabında, kozmos’un da bir zihin olduğundan bahsediliyor. Ve Tanrı’nın da iyi (eksik olmadığından) olduğundan. Ancak kosmos’un da ne iyi ne de kötü olduğundan bahsediyorlar. Tanrı’sız var olamayacak bir yapı kosmos. Ve her şeyi Tanrı’nın iradesiyle yaratan kosmos da bir kolektif bilinç olduğuna göre o da bireyselleşme eğilimi gösterebilir mi? Belki de bizim anladığımız ve menfaat doğrultusunda bir bireysellik olmayabilir bu. Biraz üzerine kafa yorup araştırma gerektiriyor :slight_smile:

(Hakan Tunç) #16

Gece gece merak ettim, Rıhtım üyeleri (pek tabii kullananlar) acaba hangisini tercih ediyor:

• Gözlük
  • Lens

0 oylayanlar

(fatih çetin) #17

8 yaşından beri gözlük kullandığım için artık bir organım gibi oldu. Bazen gözümde olduğunu unutup uyuduğum veya banyoya girdiğim oldu :slight_smile:

(Hakan Tunç) #18

Demek ki neymiş?

Gözlük canmış.

(Burak Mermer) #19

Niye böyle sonuçlandı bu anket ya, çok şaşkınım. Yağmurda ıslanmasından, çizilmesinden, kirlenmesinden falan bıkıp en azından dışarıda kullanırım diye lens numarası almıştım geçenlerde. Şu an yeniden bir kararsızlığa düştüm alsam mı almasam mı diye. :confused:

(m) #20

Hatırlayamadığım kadar uzun süredir gözlüklüyüm :grin: Birkaç yıldır da dışarda lens/evde gözlük şeklinde kullanıyorum. Dediklerinize ek olarak estetik olarak da sevmediğimden lense geçtim. Bir süre sonra bıktırması dışında çok memnunum. Lazer tedavisi mi yaptırsam araştırmalarına başladım :eyes::grin: