Anket Teknesi

Çeşitli anketler yapabilceğimiz bir mekan olsun.

10 Beğeni

Infinity War başlığı açasım var arkadaşlar, yılların birikimini göreceğimiz bir film olacak. Marvel için oldukça önemli bir film. Fakat gördüğüm kadarıyla rıhtım kullanıcıları daha çok edebiyat odaklı ve ben kararsız kaldım. İster misiniz? Açılsın mı Infinity War başlığı?

• Açılsın
  • Açılmasın

0 oylayanlar

6 posts were split to a new topic: Rick and Morty vs Bojack Horseman

5 posts were split to a new topic: Dünya şu an en fazla hangisine yatkınlık sergiliyor? Sizce olası gelecek hangisi?

Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir konu hakkında fikir almak istiyorum. Şimdi dünyaya nesnel bir çerçeve içinden bakmak ile dünyayı gerçekten nesnel olarak algılayabilmek arasında ciddi bir fark var.“Algı” sözcüğü ile zaten bu fark ortaya çıkıyor: Hepimiz dış dünyayı ve bununla ilintili meseleleri kendi hislerimiz ve bilincimiz aracılığıyla değerlendiriyoruz. Bu nedenle hep bir “bence” durumu söz konusu oluyor. Böyle bakıldığında gerçekten objektif bir evrenin varlığından bahsedebilir miyiz? Varsa biz bunu deneyimleyebiliyor muyuz?

• Objektif bir evrenin varlığından bahsedebilir ama onu nesnel biçimde deneyimleyemeyiz
  • Objektif bir evrenin varlığından bahsedebilir ve onu nesnel biçimde deneyimleyebiliyoruz
  • Objektif bir evrenin varlığından bahsedilemez

0 oylayanlar

4 Beğeni

Kosmos objektiftir, İnsan subjektif. Çünkü insanla birlikte bilinç ortaya çıkar ve bilinç de bireyselliği doğrurur.

Ama şöyle de bir şey var. Corpus Hermeticum kitabında, kozmos’un da bir zihin olduğundan bahsediliyor. Ve Tanrı’nın da iyi (eksik olmadığından) olduğundan. Ancak kosmos’un da ne iyi ne de kötü olduğundan bahsediyorlar. Tanrı’sız var olamayacak bir yapı kosmos. Ve her şeyi Tanrı’nın iradesiyle yaratan kosmos da bir kolektif bilinç olduğuna göre o da bireyselleşme eğilimi gösterebilir mi? Belki de bizim anladığımız ve menfaat doğrultusunda bir bireysellik olmayabilir bu. Biraz üzerine kafa yorup araştırma gerektiriyor :slight_smile:

3 Beğeni

Gece gece merak ettim, Rıhtım üyeleri (pek tabii kullananlar) acaba hangisini tercih ediyor:

• Gözlük
  • Lens

0 oylayanlar

Demek ki neymiş?

Gözlük canmış.

4 Beğeni

Niye böyle sonuçlandı bu anket ya, çok şaşkınım. Yağmurda ıslanmasından, çizilmesinden, kirlenmesinden falan bıkıp en azından dışarıda kullanırım diye lens numarası almıştım geçenlerde. Şu an yeniden bir kararsızlığa düştüm alsam mı almasam mı diye. :confused:

2 Beğeni

Hatırlayamadığım kadar uzun süredir gözlüklüyüm :grin: Birkaç yıldır da dışarda lens/evde gözlük şeklinde kullanıyorum. Dediklerinize ek olarak estetik olarak da sevmediğimden lense geçtim. Bir süre sonra bıktırması dışında çok memnunum. Lazer tedavisi mi yaptırsam araştırmalarına başladım :eyes::grin:

1 Beğeni

Buraya yazıyordum geçen gün ne olduysa arada kaynamış. Ben gözlük ve lens karışık kullanıyorum. Dışarıda veya canım istediğinde gece-gündüz olan özel lenslerden kullanıyorum. Gözümde unutsam bile sorun olmuyor. Hatta denize, havuza filan girdiğim de olmustur ama deniz gözlüğü kullanıyorum. Fakat detaylı işler falan yaparken gözlük takıyorum yoruyor çünkü. Gece-gündüz olanlarını öneririm. Neden bunu öneriyorum çünkü gece unutsanız bile sorun olmaz ve diğerlerine oranla daha sağlam. Bir parça kalın olduğu için takması çıkartması kolay.

acuvue-oasys-for-astigmatism786-131_min

5 Beğeni

Ben de bunlardan kullanıyorum. Bir marka daha var o daha sert oluyor buysa %80 sıvı diye biliyorum. Aylık alıyorum aslında aylık günlük farketmez sürekli çıkarıp temiz tutmak gerekli ama o kadaaaaar eriniyorum ki :frowning: 1 ay hiç çıkarmadan kullanıp değiştireceğimde atıyorum :frowning: Tavsiye değil ama bir şey de olmadı 4 yıldır :d

1 Beğeni

Ben lens takamıyorum artık aynı sorunu yaşadınız mı daha önce anlatayım: Sol gözüme lensi taktıktan sonra gözümde kum taneciği varmış gibi bir his oluşuyor ve çıkarınca da o his gözümde kalıyor, uzun süre lens takmadım eskilerini de bir kere deneyip çöpe atmıştım yazık oldu. Sonra tekrar takayım dedim yine aynı his başlıyor ve lensleri çıkardıktan sonra gözüm sulanıp çapak yapıyor sürekli.

1 Beğeni

Göze batma durumunu biliyorum. Lensi ters takınca oluyor genelde. Lensin dış bükey kısmını doğru kullanman lazım. Bu batma meselesine sebep olan diğer şeyler de şunlar: Birincisi toz vardır ve temizlenmemiştir. İkincisi de lensin süresi geçmiştir.

2 Beğeni

Yok hepsine dikkat ederdin zaten 3 yıldır kullanıyordum sorun yeni başladı. Lens suyundan desem niye sadece sol? Doktor antibiyotik ve göz damlası vermişti düzelmedi.

Bir süre ara ver o zaman belki mikrop kapmıştır. Bazen göz çok yorgun olduğunda da yapıyor. Sana göre öyle gelmese bile gözün yorulmuş olsa gerek. Gözünden haberin yok. :joy:

Bu saatte aklıma geldi. Cevap aslında Batman ama yine de sorayım :smiley:

Hangisi yener?

• Süperman
  • Dr. Manhattan

0 oylayanlar

Yazı tura at daha iyi.

Çocukken bu sarı çiçeklerin sapını siz de yediniz mi?

• Yedim
  • Yemedim

0 oylayanlar

1 Beğeni

Bu üçlüden hangisini (Filmler ve Yönetmenlik açısından) tercih edersiniz?

• -David Fincher
  • -Denis Villenueve
  • -Christopher Nolan

0 oylayanlar