Anlama Güçlüğü Çektiğim Bir Konu

Seriyi milyon kez okuyan ve filmlerini izleyen bir insan olarak bir sorum var. Voldemort 6. kitapta diyor ki: hortkuluk sadece bir kere mi yapılabilir 7 kez yapılamaz mı? diyor. Yani Voldemort 7 horkuluk yapacağını söylüyor burada. Ama 7 hortkuluk’tan biri olan Harry Potter’ın hortkuluk olduğunu hiç bilmiyordu. Peki ya Voldemort 7 hortkuluk yapmaya niyetlenmişken, 6.sında bırakıyor? Sonuçta Harry’i hiç bilmiyordu. Neden 7. hortkuluğu yaratmadı? Mantık hatası mı var ben mi bir şeyi kaçırıyorum açıklarsanız sevinirim.

“Yes, sir,” said Riddle. “What I don’t understand, though — just out of curiosity — I mean,
would one Horcrux be much use? Can you only split your soul once? Wouldn’t it be better, make
you stronger, to have your soul in more pieces, I mean, for instance, isn’t seven the most
powerfully magical number, wouldn’t seven —?”
“Merlin’s beard, Tom!” yelped Slughorn. “Seven! Isn’t it bad enough to think of killing one
person? And in any case… bad enough to divide the soul… but to rip it into seven pieces…”

Burda yazandan benim anladığım 7 hortkuluk yapmaktan değil, ruhu 7 ye bölmekten bahsediyorlar. 6 hortkuluk+Voldemort’un kendi canı ile ruh 7 ye bölünmüş oluyor. Daha sonra kendi canının parçalanması ile Harry’den 7. hortkuluk oluşmuş oluyor ama Voldemort bunun farkına varmıyor.
Bence ruhun daha önce defalarca bölünmesi o gece tekrar bölünmesine kolaylık sağladı. Ruh esnek hale geldiği için kolay parçalandı.

4 Beğeni

biraz mantıklı geldi ,olabilir ama Slughorn diyor ki, hortkuluk yaratmak ruhu parçalar yani ruh parçalanması ile hortkuluk yaratmak aynı şeye denk gelmiyor mu?

“Efendim, Hortkuluklar hakkında neler bildiğinizi merak ediyorum?”
"Hortkuluk kelimesi, ruhunun bir kısmını saklayan kişilerin, ruhunu saklamak için kullandığı eşya için kullanılır.”
“Nasıl çalıştığını tam olarak anlayamadım, efendim.”
“Pekala, yani, ruhunu parçalıyorsun ve ruhundan bir parçayı vücudunun dışındaki bir eşyanın içinde saklıyorsun.”
“Anlayamadığım şey -sadece merak ettiğimden soruyorum- Demek istediğim, bir Hortkuluk daha fazlası için de kullanılabilir mi? Ruhu sadece bir kere mi parçalayabiliyorsun? Daha iyisi olamaz mı, yani demek istediğim, ruhun daha fazla parçaya bölünmesi sizi daha güçlü yapar,
mesela, yedi en güçlü sihirsel sayı değil mi, yedi olamaz mi?”
“Merlin’in sakalı adına, Tom! Yedi! Bu bir insanı öldürmeyi düşünmek kadar kötü değil mi? Ve her halükarda ruhu bölmek kadar kötü… ama yedi parçaya bölmek…”

7 horkuluk yapmaktan bahsetmiyor. 1 hortkuluk icin ruhu ikiye bölmenin gerektiğini anlatınca Voldemort’da ya yediye bölmek diyor. Benim anladığım bu.

2 Beğeni

Mantıklı aslında böyle düşününce ben biraz daha düz mantık düşündüm ya

1 Beğeni

Dumbledore bizzat cevap vermiyor muydu buna zaten?

“He made seven Horcruxes?” said Harry, horrorstruck, while several of the portraits on the walls made similar noises of shock mid outrage. “But they could be anywhere in the world — hidden — buried or invisible —”
“I am glad to see you appreciate the magnitude of the problem,” said Dumbledore calmly. “But firstly, no, Harry, not seven Horcruxes: six. The seventh part of his soul, however maimed, resides inside his regenerated body. That was the part of him that lived a spectral existence for so many years during his exile; without that, he has no self at all. That seventh piece of soul will be the last that anybody wishing to kill Voldemort must attack — the piece that lives in his body.”
“But the six Horcruxes, then,” said Harry, a little desperately, “how are we supposed to find them?”

“Yedi Hortkuluk mu yaptı?” dedi Harry, duvarda asılı olan birçok portredekine benzer sesteki bir korku darbesiyle. “Fakat dünyanın herhangi bir yerinde -saklı- gömülmüş veya görünmez hale getirilmiş olabilirler -”

“Problemin büyüklüğünü anlamana memnun oldum,” dedi Dumbledore sakince. “Fakat ilk olarak, hayır, yedi Hortkuluk değil, altı. Ruhunun yedinci parçası, sakatlanmasına rağmen, yeninden var olan bedeninin içinde bulunuyor. Sürgünü boyunca geçen bir çok yılda, yaşayan hayaletimsi varlığı onun ruhunun parçalarından biriydi; bunsuz, zaten var olamazdı. Ruhunun yedinci parçası Voldemort’u öldürmek isteyen kişinin saldırması gereken son şey olacaktır - bedeninde yaşayan parçası.”

“Fakat, o zaman da altı tane var,” dedi Harry can havliyle, “onları nasıl bulacağımızı düşünüyorsunuz?”

3 Beğeni

Kitabı okurken bir şekilde gözümden kaçmış sanırım. Çok teşekkürler

Benimde kafamı karıştırdığın için teşekkür ederim :smiley:

1 Beğeni

:joy: :joy: :joy:
Kitapta gözümden kaçırdığım bölümü Tilqi_Gin Sayesinde tekrar dönüp bir geriye baktım kitapta şu cümleler geçiyor: “Yedi Hortkuluk mu yaptı?” dedi Harry, duvarda asılı olan birçok portredekine benzer sesteki bir korku darbesiyle. “Fakat dünyanın herhangi bir yerinde -saklı- gömülmüş veya görünmez hale getirilmiş olabilirler -”

“Problemin büyüklüğünü anlamana memnun oldum,” dedi Dumbledore sakince. “Fakat ilk olarak, hayır, yedi Hortkuluk değil, altı. Ruhunun yedinci parçası, sakatlanmasına rağmen, yeninden var olan bedeninin içinde bulunuyor. Sürgünü boyunca geçen bir çok yılda, yaşayan hayaletimsi varlığı onun ruhunun parçalarından biriydi; bunsuz, zaten var olamazdı. Ruhunun yedinci parçası Voldemort’u öldürmek isteyen kişinin saldırması gereken son şey olacaktır - bedeninde yaşayan parçası.”

“Fakat, o zaman da altı tane var,” dedi Harry can havliyle, “onları nasıl bulacağımızı düşünüyorsunuz?”

Yani ben okurken böyle bir ayrıntıyı nasıl kaçırdım hiç bir fikrim yok :smile: Beni aydınlatan kişiyede çok çok teşekkür ederim.

Ruhu 7 parçaya bölmekten bahsediyor, bu da 6 hortkuluk demektir. Bildiğim kadarıyla Voldemort Potterlar’ın evine gittiğinde 6 hortkuluktan oluşan hedefine varmasına en az 1 hortkuluk vardı. Hatta son hortkuluğu Harry’i öldürerek yapmayı planlamış olabilir. Fakat bu amacına ulaşamadan gücünü kaybetti. Gücünü geri kazandığı zaman son hortkuluk olarak yılanı Naginiyi uygun görmüş olabilir.

1 Beğeni

Şu ana kadar gelen tüm mantıklı yorumlardan biri seninki

1 Beğeni

Şimdi kardeş madalyon ,kupa taç, yüzük ,kitap ve nagini kaç etti 6 birde voldiş var 7 böylece ruh 7 parçaya bölündü . Birde bizim voldis harry i öldürmeye giydiğinde adıvar büyüsünün geri etmesi yüzünde ruhunun bir kısmını harry aktardı etti 8 :blush::laughing::wink::laughing::cry::cry::wink::innocent::innocent::sweat_smile::grin::hushed::fearful:

1 Beğeni

yazmışsın ruh 8 e bölündü 7 horkuluk var :smiley: yorumun bir Şaheser

1 Beğeni

Sorular şöyle olsa güzel olurdu. Voldemort’a saldırmak illaki son sırada mı olmak zorunda? Mesela ben Voldemort ile kapıştım, gittim sonra hortklukları yok ettim. Olmuyor mu? Hortkluklar yok edilmeden senin ana bedenine saldırılsa o parça kaybolması gerekmez miydi? Lily’den seken öldüren lanetin Voldemort’un ana bedenindeki 7. parçayı yok etmesi gerekmez miydi mesela? Madem ki Harry hortkluk, neden zarar görüyor? Yılanı öldüreceğiz diye canları çıkmadı mı bunların? Yılanın Gryffindor kılıcı ile öldürülmesi sembolik miydi yoksa normal yollarla zarar verilemez bir şey miydi diğer hortkluklar gibi?

1 Beğeni

Şöyle de düşün, diyelim Zümrüdüanka Yoldaşlığında Dumbledore Voldemort’u öldürseydi, diğer kitaplarda hortkulukları bulmak imkansız olurdu çünkü Harry Voldemort’un zihnine girip hortkuluklar konusunda yardım ediyordu (istemeden) Harry Ölüm Yadigarlarında Hogwarts’ı ve Rawencalw’ı göremezdi. Ve Diadem’de kimsenin aklına gelmezdi. Yani hortkulukları yok etmek imkansız gibi bir şey olurdu, sonuçta dünya üzerinde milyarlarda nese var. Yılan konusunda da sembolik olsun diye değil hortkluklar gibi zarar verilemez olduğunu düşünüyorum çünkü Harry Nagini’ye Confrigo yaptığında yılana hiç bir şey olmadı, Ron ona büyü yaptı ve yine bir şey olmadı, sonra Neville geldi ve yılanı öldürdü.

Dumbledore, bunu Harry’ye Voldemort ile yüzleşip istasyona gittiğinde açıkladı. Sen onun yapmaya niyetlenmedigi bir hortkuluktun diye. Yani evet 8 oluyor. Bir de hortkuluklar canlı nesnelerden yapılmak istenmiyor çünkü olebilirler. Ekstra güç sağlıyor canlı nesneye ama zarar görebiliyor. Kitapta böyle açıklanmıştı.