Astronot Kelimesinin Türkçesi Ne Olmalı? | Anket

Hocam yalnız Erklig (Erlik) uzay tanrısı değil, yeraltı tanrısıdır.

Erkliğ ile Erlik farklı tanrılardır. Anagram olarak birbirine benzese de ayrıdırlar.

• Erkliğ Han - Türk mitolojisinde Uzay Tanrısı. Yıldızlardan, göktaşlarından ve gök nesnelerinden sorumludur. Erklik olarak da söylenir. Birçok bilimciler, (Erklik söyleyişi) isim benzerliği yüzünden Tengricilikte yeraltı âleminin efendisi olan Erlik ile karıştırırlar.

İnanışa göre gökyüzünde yıldız kaymalarının sorumlusu da Erkliğ Han’dır. Bunlara ateşli ok denir. Erlik Han ile karıştırılmamalıdır.

Erklig diye bir Tanrı yok Türk mitolojisisinde. Bazı araştırmacılar Erklig sözünün, Erlik’in değişmiş şekli olduğunu dile getirir. Erklig’in Erlik’ten farklı bir Tanrı olduğunu ve uzay tanrısı olduğu bilgisine sadece Deniz Karakurt’un Tük Söylence Sözlüğü’nde rastladım ve bu eser de zaten pek kabul gören bir eser değildir.

İşi bir de uzmanına sorayım dedim ve Türk Mitolojisinin Ana Hatları kitabının yazarı Prof.Dr. Yaşar Çoruhlu’ya danıştım. Aldığım yanıtı aynen paylaşıyorum. Yaşar hocanın kitabında Erlik konusunun açıklandığı kısmın da görsellerini bırakıyorum.

3 Beğeni

Benim için 'fezâgir’dir.

(Ar.) fezā: uzay + (Fa.) gīr: tutan, sahip olan = FEZÂGİR

‘Cihângir’ kelimesi gibi. Aynı zamanda hoş ve ahenkli.