Atatürk Kitaplığı

Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse bunu söyleyenlere güleceksin.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk .

Atatürk hakkında yazılan biyografileri , anıları ve hakkında her şeyi bu başlık altında konuşalım .

Siyasi/politik bir konu değildir lütfen yazacaklarınızı ona göre yazın .

12 Beğeni

Buradan başlayalım madem.

5 Beğeni

En beğendiğim.

5 Beğeni

Sanırım en detaylı Atatürk biyografisi daha iyisini görmedim .

Tek eleştirim ön kapak .

2 Beğeni

Okuduğum veya okuma listemde olan Türkiye Cumhuriyeti Kurucu Lideri Halaskâr Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki bildiğim biyografi ve inceleme-araştırma kitapları:

• Nutuk | Gazi Mustafa Kemal Atatürk
  • Atatürk: Modern Türkiye’nin Kurucusu | Andrew Mango
  • Gazi Mustafa Kemal Atatürk | İlber Ortaylı
  • Atatürk | Lord Kinross
  • Mustafa Kemal | Yılmaz Özdil
  • Atatürk | Klaus Kreiser
  • Tek Adam, (3 cilt) | Şevket Süreyya Aydemir
  • Demokrat Diktatör Atatürk | Paraşkev Paruşev
  • Dahi Diktatör | Celal Şengör
  • Hayalet Süvari (Mustafa Kemal Atatürk) | Ray Brock
  • Mustafa Kemal Atatürk Mücadelesi ve Özel Hayatı | İpek Çalışlar
  • Fikrimizin Rehberi ( Gazi Mustafa Kemal) | Erol Mütercimler
  • Atatürk | Fabio L. Grassi
  • Atatürk (Modern Türkiye’nin Kurucusu Dahi Generalden Liderlik Üzerine Dersler) | Austin Bay
  • Atatürk | Yakup Kadri Karaosmanoğlu
  • Çankaya | Falih Rıfkı Atay
  • Bozkurt | H. C. Armstrong
  • Akl-ı Kemal (5 cilt) | Sinan Meydan
  • Hangi Atatürk | Attila İlhan
  • Devrim Tarihi ve Toplum Bilinci Açısından Atatürk | Emre Kongar
  • Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler | Afet İnan
  • Sınıf Arkadaşım Atatürk | Ali Fuat Cebesoy

.
    Ve benim bile keşfedemediğim nice kaliteli, güzel kitaplar…
9 Beğeni

Teşekkürler, bu listeyi kaydetmek gerekiyor.:ok_hand:
Ben düsüncem Atatürk’ü kendi döneminde yaşamış kimselerin yazdığı eserleri okumak ,onlarda şöyle bir hata var olabiliyor kendi dönemlerinde Atatürk’le ters ideolojik düşünceye sahip kimseler Atatürk’ü kötüleyebilir , olayları çarptırabilir, o yüzden okurlar yazarları iyi tanımalı…

3 Beğeni

Ben de bu listeye naçizane birkaç tane kitap eklemek isterim.

Bir süre takip ettiğim ve sonrasında sessizleşen bir başlık oldu. Konu olarak da biraz içeriği farklılaşmış bir konu, zira bu tip başlıkla açılan konular da o kişiye ait, o kişinin kaleminden çıkan eserlere yer verilirdi. Burada ise sadece ve sadece Atatürk hakkında yazılan kitaplar paylaşılmış. Daha çok görsel ağırlıklı.
Atatürk kitaplığı (Atatürk tarafından yazılan) şu şekilde:
1- Tâbiye Meselesinin Halli ve Emirlerin Sureti Tahririne Dair Nesayih (Taktik Meselesinin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına İlişkin Öğütle, Genel Kurmay tarafından 2011 baskısı var)

2- Takımın Muharebe Talimi (Almanca’dan çeviri - 1908)

3- Cumalı Ordugâhı - Süvari: Bölük, Alay, Liva Talim ve Manevraları (1909)

4- Tâbiye ve Tatbikat Seyahati (1911)

5- Bölüğün Muharebe Talimi (Almanca’dan çeviri - 1912)

6- Zabit ve Kumandan ile Hasbihal (1918)

7- Nutuk (1927)

8- Vatandaş İçin Medeni Bilgiler (Manevi kızı Afet İnan adıyla yayımlandı) (1930)

9- Geometri (isimsiz yayımlandı) (1937)

3 Beğeni

Bu konudaki amacım Atatürk tarafından değil Atatürk hakkında yazılmış kitapların değerlendirilmesi , incelenmesi ve toplanmasıydı . Okuma listem şu anlık dolu Atatürk hakkında yeni bir şeyler okuyunca buraya inceleme olarak yazacağım . Konu hep var olacaktır belki de iki sene içerisinde çok güzel bir Atatürk biyografi konusu olup kaynak niteliğinde kullanılır hale gelecektir .

2 Beğeni