Ateş Dağı

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/ates-dagi/Dağın üzerinde sert esen dondurucu doğu rüzgârını iliklerinde hissetmişti. Beyaz uzun elbisesini yırtarcasına savurup bedenine hakim olmaya çalışıyordu. Botlarının altında hırc sesleri çıkaran kar her zaman tepelerin vazgeçilmeyen parçasıydı. Vadinin iki yanını sarmış tepeler, gardiyan misali, kaçmasına engel olmak ve adeta nefes aldırmamak için sımsıkı sarılan, huysuz nöbetçi gibiydi. Görkemli yanardağ bütün ihtişamıyla ve hiddetiyle… (DEVAMI…)

Merhaba Eşref,

Bu ay öykülerimiz kesişmiş ve ikimizin de öyküsündeki dağın adı aynı. Ateş Dağı… İçinden ateş fışkıran bir dağın adı başka ne olabilirdi zaten değil mi? :slight_smile:

Seçkideki ilk öykün olduğunu görüyorum. Öncelikle hoşgeldin. Umarım hikayenin başka bölümlerini de okuruz.

Bu bölüm bir giriş olduğu için önümüzdeki bölümlerde açıklanmasını merak ettiğim konuları şuraya yazmak isterim;

Adı Ateş Dağı - ve vadide hissedilen sıcaklık sebebiyle hala aktif olduğunu anlıyorum- ama tepelerinde soğuk rüzgarlar esiyor, Kank insanlığı ne zaman kurtarmıştı ve Taman vadiye ne zaman hapsedilmişti çünkü sanki uzun bir süre önce olmuş gibi hissettim metinden -.

Bununla beraber vadi hala sıcak yani Taman yenilgiden sonra henüz soğumamış ve arka köyde kahramanların yardımına ihtiyaç duyuluyor. Hikaye ilerleyince ifadelerden sanki Kank’ın başarısı çok kısa zaman önce olmuş, köydekilerin sağlık koşulları yeni yeni bozulmaya başlamış izlenimi edindim okurken.

Hikayenin bu kısmının sonuna doğru da Kank2ın uzun zaman önce insanlığı kurtardığını anlıyorum.

Belki hikayenin olay zamanlaması üzerinde biraz daha çalışmak istersin. Zamanlama için her zaman süre vermek gerekmez. Mesela Ateş Dağında soğuk rüzgarlar eserken kalmış olsaydın Kank’ın insanlığı kurtarışını yazımsal olarak güzelce oturtmuş olurdun ya da zehirli hava ve kül bulutları sebebiyle iç organları çöken/solunum yolları yanan halkın neden hala orada oturmak zorunda kaldığı gibi…

Nedense bunları yazarken kendimi tutamadım :slight_smile:
Umarım amacını aşmamıştır yazdıkalrım.

Merakla diğer bölümleri bekliyorum
Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

Merhabalar,
Evet ilk kez yazıyorum.Değerli yorumlarınız için teşekkürler.Sorularınıza gelirsek;Kank insanlığı uzun zaman önce Taman’dan kurtardı.Dağ aslında soğumuştu ama yakın bir zamanda Taman yavaş yavaş kurtulmaya başlıyor.Lav gölü,küller ve köydekilerin hastalığı bu nedenden.Bunları yazıda aktaramamış olabilirim.Benim öğreneceğim çok şeyim var.Böyle bir platformda ilk kez yazıyorum.Eleştiriler benim için çok önemli.Tekrardan yorumlarınız için teşekkürler.

Saygılarımla

1 Beğeni