Avrupa vs Türkiye Okuma Farklılığı

Aydınlandım, detaylı anatomisini çıkarmış Campbell. Teşekkür ederim paylaştığın için, artık direkt link atarım kendimi ifade etmek için :smiley:. Bende bir tek ben farkındayım sanıyordum bu meselenin. Evet arkadaşlar hayat derslerimden başka bir dersi de aldım. “Kendini asla gözünde büyütme her zaman senden birkaç adım önde olan birileri olacak.”

1 Beğeni

Bu farklılığın temel sebebinin büyük bir kısmının tarih kaynaklı olduğunu düşünüyorum. -Yanlışım varsa düzeltin lütfen çok da hakim olduğumun bir konu değil- Coğrafya olarak elimizde zaten kadim tarihten itibaren çok fazla hikaye, kahraman ve mit bulunuyor. Ancak Avrupa için aynı çeşitliliği söyleyemeyiz ne yazık ki. Modernizmle beraber kendi mitlerini kendileri oluşturuyorlarmış gibi hissettiriyor bana. Lotr artık herkesin adını duyduğu ve hakim olduğu, topluluğa mal olmuş bir hikayeye dönüştü. Bu onların kendilerine tarih edinme ve kalıcı kılma şekilleri gibi. Tarih ve sosyoloji ile yakından ilgili arkadaşlar daha doğru bir açıklama getireceklerdir bu konuya.

Bu bakış açısının dışında Ursula’nın Kadınlar, Rüyalar ve Ejderhalar kitabında şöyle bir kısım var:

Yani en çok okunanlar listesi o halkın okuma kültürünü çok da yansıtmıyor olabilir. Ama elbette siz Avrupa’dan bahsetmişsiniz, Ursula bu denemesinde doğduğu yer olan Amerika’yı eleştiriyor.

1 Beğeni

Bunun yeri midir bilmiyorum ama yazar Tolstoy ve Tolkien’i karşılaştırarak hata yapmış bence. Tolkien kaçış edebiyatı yaptığını kabul eder hatta kaçış edebiyatını savunur ama Tolstoy’un kitapları neredeyse psikoloji kitabı gibidir. Tolstoy’un yazdığı kitaplar hayatın kendisidir bir bakıma. Tolkien ile tamamen farklı kulvardalar özet olarak. 2 yazarı aynı teraziye koymak yanlış olmuş. Savaş ve Barışı okumakla Yüzüklerin efendisini okumak aynı şey değildir. Yüzüklerin efendisini okumak zevk için yapılabilir ama Tolstoyu okumak gerçek bir iştir.

3 Beğeni

Bana kalırsa yazarın burada roman türlerinden ziyade “roman” kavramını genel olarak ele aldığını söyleyebiliriz. Edebiyat mecrasında romanın “hamallık” olduğunu söyleyen çok insanla karşılaştım. Onların gözünde Tolstoy ile Tolkien’in bir farkı olduğunu sanmıyorum. Onun dışında dediğiniz gibi amaçları ve yöntemleri çok farklı ikisinin de. Ama denemenin tamamını okursanız ne demek istediğini daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

2 Beğeni