Aynı dizi, kitap veyahut filmleri tekrar tekrar izlemek, okumak

Öncelikle ben çoğu kitabı tekrar tekrar okumam , ama istisnalarım yok değil . Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Kralkatili Güncesini her ay işsiz gibi yeniden okurum , neden bende bilmiyorum . Kralkatili benim için her zaman özel olmuştur , ama Otostopçunun Galaksi Rehberine neden bu kadar kafaya taktığımı bende çözemedim.

2 Beğeni

Kralkatili güzel kitap en iyi 5 kitap listemde ama yinede bana tam istediğini vermedi . Şimdi diyeceksiniz ne kusurunu gördün şöyle diyeyim:birincisi daha duygusal bekliyordum özelikle lavta kısımlarını ve Kvothe nin annesinin öldüğü kısımlarda ama değildi. Kvothe’yi daha zaafları olan bir karakter bekliyordum ama değildi onun yerine ben çok zekiyim baķ herşeyi yaparım diyen bir karakter vardı.
Sizin görüşleriniz nedir ,gerçekten çok merak ediyorum?

2 Beğeni

Zaman Çarkı. İkisi Türkçe biri İngilizce olmak üzere 3 defa bitirdim. Şimdilik. Bir 4-5 yıl sonra tekrar dalarım Trolloclar arasına, hem bakarsınız kütüphanemde 15 ciltli kitabı dizili olur bu defa, kim bilir!

1 Beğeni

Şimdi , öncelikle Kvothe zaafları olmasına rağmen bunu çok göstermeyen bir karakter , yazar da zaten bunu belirtmişti yanlış hatırlamıyorsam ,’’ Ben muhteşem bir karakter istiyorum , Eğer o tarz birini isteseydim Twitter’ da bir sürü var gibisinden ‘’ ama emin değilim , bir şey diyemiyorum . Sanırım ben Kvothe’yi daha zaafları ve kusurları olan bir karakter olarak düşünmüştüm ilk başta , şimdide öyle düşünüyorum ama bunu çok belli etmediği kanısınsaydım aynı zamanda .

Duygusal olmasına gelirsek ne yalan söyleyeyim , Ailesinin ölüşünü anlattığı bölümde en azından gözlerinin dolmasını ya da ara verip biraz kafa dinlemeye gitmesini beklerdim .

Kralkatili sizinde dediğiniz gibi güzel bir kitap , ama ne olursa olsun bir kitap size istediğiniz her şeyi veremez , istese de bunu yapamaz .Bir kitabı bir kişi yazar , ama binlerce birbirinden farklı tür insan okur.

Evet Kralkatili güzel bir kitap , ve evet belkide en sevdiğim, ama ben diyemem ki bu kitap kusursuz, bu kitap herkese hitap edecek diye , benim de hoşnut hissetmediğim bazı yönler oldu , kitabı ne kadar sevsemde , ama tekrar söylüyorum bir kitap size istediğiniz her şeyi veremez , bunu istesede yapamaz . İnsanlar da zaten bir kitabı kusursuz olduğu için okumaz , içinde onların isteyeceği , ilgisini çekeceği türden bir şeyler olduğu için okur .

4 Beğeni

İstemeden yaptığım bir olay bu benimde.İzleyecek film bulamayınca “Yüzüklerin Efendisi” açar izlerim.Kitaplarda da sadece bazı bölümleri tekrar okuyorum.

1 Beğeni

Karakterim gereği çoğu şeyden sıkılabiliyorum. Fakat kendimle özdeştirmiş olduğum dizi-film-kitap vb.zevk alarak tekrar başa sardırıyorum. Her yeni başlangıçta zihnime daha farklı şeyler kazınıyor sanki.

1 Beğeni

Bir yandan filmler, bir yandan diziler, bir yandan oyunlar, bir yandan kitaplar, bir yandan animeler derken derken benim hafıza maksimum 4-5 sene civarı dayanıyor :smile:

Bende aşırı derecede yer etmiş, herşeyi ile fazlasıyla beğendiğim durumlar haricinde okuduğum, izlediğim, oynadığım ne varsa 4-5 sene içinde %90 oranında belki daha fazlasını unutuyorum :smile:

5 sene önce almış olduğum kitabı tekrar aldığım, izlemiş olduğum filmleri tekrar sanki hiç seyretmemişim gibi seyrettiğim sıkça oluyor.

Fakat dünyada okunmayı veya izlenmeyi bekleyen yüzbinlerce kitap, film, dizi vs. varken bile bile, hatırımda olan şeyi kesinlikle iki üç defa izlemem yada okumam.

2 Beğeni

Kingdom of Heaven’ı yılda en az 4 5 kez izlerim eskiden 20 30 kez izlerdim her yıl da en az 1 defa da zaman çarkı okurum eskiden de Harry Potter okurdum her yıl. Mantıklı bir hareket değil ama insan bazen bazı şeylere bağlanıyor ve yeni şeylerden bile daha fazla seviyor onları yapmayı.

2 Beğeni

Bunun bana oluş sebebi aşırı etkilenmemden ziyade hızlı okumaktan ya da dikkat dağınıklığıyla okumak/izlemekten sonra hakkını veremediğimi düşünmem. Elbette çok etkilenip baştan başladığım kitaplar, rastgele bölümlerini izlediğim diziler oluyor ama asıl sebep bu. :sneezing_face:

20-30 kez mi izlerdin eskiden? Vay canına ama bu birazcık fazlaymış sanki. :smile:

Benim sürekli izlediğim denilemez ama dört beş kez izlediğim bir film olmuştu. Titanic’ti…:joy: Harry Potter’ı da dört beş defa izledim, onu da unutmamak gerek…Bu arada Zaman Çarkı’nı bitirince onu yeni baştan okumaya niyetliyim.

2 Beğeni

Zaman Çarkı’nı okumak zaten bir yıl sürmüyor mu? Bitirip tekrar en baştan bir daha mı başlıyorsunuz? :thinking:

2 Beğeni

Film olarak Kara Şövalye’yi defalarca izledim. Nolan’ın Batman evrenini gerçekçi düzeyde aktarması, Heath Ledger’in inanılmaz oyunculuğu filmi tekrar tekrar izlenebilir kılıyor. İyi bir çizgiroman filmi mi diye sorarsanız ona cevap veremem ama fanboyluk gözüyle bakmadığınız sürece inanılmaz bir film olduğu gerçek.
Kitap olarakta Mahşer’ i defalarca okusam sıkılmam diyebilirim. 1216 sayfa olmasına rağmen hiç sıkılmadan okumuştum. Belkide King’in en iyi kitabıdır. Ayrıca bu kitapla King korku türünün dışındada iyi eser verdiğini kanıtlıyor.

Kesinlikle okumalısın. :slight_smile: Film konusunda ise biraz fazla ama biliyorsun hafif delilik var bende. : )

Ben de Titanic’i birkaç kez izlemiştim TV de çok oynuyordu bir ara. Harry Potter’ı kaç kez izlediğimi inan bilmiyorum. :slight_smile:

@galeme ilk okumam 28 gün sürdü. İkinci okumam şu beyaz cüppelerin liderinin kısımları ile Eaida’nin birkaç bölümünü atlayarak 12-13 günde bitirdim. Aşırı akışkan olunca hızlı okunuyor ama yıllardır okuyup bitiremediğim 100 sayfalık kitaplar var mesela. :smiley:

1 Beğeni

O zaman tebrik ederim. Gerçi 28 günde o kadar kitap okumak marifet mi ondan da emin değilim ama yinede helal olsun. Ben okumadım bu arada kitabı. O kadar uzun bir şeye dayanamam.

1 Beğeni

Teşekkür ederim ve niye marifet olmasın ki hayattaki az sayıdaki başarılarımdan biri bu her bulduğum yerde söylüyorum internette bir sürü yerde var bu, yani 28 günde 14 cilti (gerçi ben okurken 13 cilt vardı) ben yazsaydım yüksek ihtimalle uzun bir binaya afiş filan yaptırırdım 28 günde 14 cilt yazdım ulan diye. O yüzden bununla yetiniyorum ve mesajımda dalga yok ciddiyim. :slight_smile:

Düzenleme: Okumanızı öneririm. Zaman Çarkı okuduğumdan beri başka kitaplardan aldığım zevk azaldı gerçi.

2 Beğeni

Yani biraz sindirmek, verim almak gerek diye düşünüyorum ben. Onun için öyle söyledim. Marifet olmasa bile bir şey başardığınız kesin, ona itirazım yok. Yanlış anladıysanız kusura bakmayın.

İleride yeteri kadar zaman ve param olursa elbet bir gün okurum.

1 Beğeni

Dediğin gibi su gibi akıyor, doğal olarak hızlı gidiliyor. :slight_smile:

Güzel bir delilik bu. :smile: Sen bu kadar izlemişken, daha bir merak ettim. Fırsatım olunca hemen izleyeceğim. (:

1 Beğeni

Bazı kitaplar vardır. İnsan, hayatını yaşadıkça, deneyimledikçe daha çok anlar kitabı, daha fazla bağdaştırır kendiyle. Mesela Kör Baykuş, geçenlerde bitirdim ama net, her yıl okuyacağım, çünkü kitap her yıl okunası, her yıl daha fazla anlaşılacak bir kitap.

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’ni aşağı yukarı iki yılda bir tekrar okuyorum. Belirlediğim klasikleri ise tekrar okuma planım var şu sıralar.

Kemal Sunal, Şener Şen filmlerini hiç sıkılmadan halen izliyorum.
Braveheart filmine çok düşkünüm, 15 üzeri seyretmişliğim vardır muhtemel, yine izleyebilirim.

Ayrıca seri filmleri tekrar izlemekten zevk alıyorum. Favorilerim aşağıdaki gibi.

Yüzüklerin Efendisi
Geçmişi Olmayan Adam (Bourne Efsanesi)
Terminator
Batman
Matrix
Yaratık
Jurassic Parc
Kill Bill
Underworld
Resident Evil
Buz Devri
Indiana Jones
Bleach
Örümcek Adam

Aklıma şu an gelmeyenlerde var gerçi.

Yeni bir film keşfedeyim, izleyeyim diye açıyorum televizyonun film bölümünü sonra Harry Potter filmleri karşıma çıkıyor. Diyorum ki şu Felsefe Taşı’nı biraz izleyeyim sonra kapatır başka film açarım. Ama noluyor? Bir bakmışım biraz daha diye diye Melez Prens’e gelmişim.

Dün filmlerdeki unutulmayan sahneler gibi bir video izliyordum Big Fish’in bir klibini koymuşlar ve tabi ben ne yaptım? Gittim filmin kısa kliplerini izledim tek tek.
Çoğu zaman küçük de olsa yeni bir kısmını keşfediyorum izlediklerimin. En sevdiğim filmleri izlemek beni hayata bağlıyor. Sadece filmlerine değil galalarına, röportajlarına ve silinmiş sahnelerine de bayılıyorum.

Kitaplar için daha farklı bir durum var bende. Kitaplarımı okurken altını çize çize okurum, bilmediğim terimleri not alırım. Kitaplığıma bakmak keyif veriyor bana, arada gözüme bir kitap ilişir ve açar çizdiğim yerleri tekrar okurum. Eski kelimelerle yazılmış Türkçe kitaplar da (mesela Kuyucaklı Yusuf) bakıyorum "“Aa doğru, savcı eskiden müddeiumumi demekmiş buradan öğrenmiştim.” diyorum. O kitabı tekrar açıp bakmasam aklıma bile gelmezdi müddeiumumi kelimesi. Tekrar okumanın faydası. (Başka bir kitapta çıkma olasılığını düşünmüyorum :P)

İzlenecek çok film ve okunacak çok kitap var. Hepsini görmeye ömrüm yetmeyecek diye bazen düşünmüyor değilim. Ama bazen de öyle kitaplar okuyorum ve filmler izliyorum ki resmen ömrümden çalıyorlar hahahaha. Ona vereceğim zamanda Big Fish’ i 6’ncı kez baştan izlerdim, Beyaz Gemi’yi 3’üncü kez okurdum diyorum.

Resmen filmleri özlüyorum. Ama yenilerini izlemek gerek. Çok da izlememek gerek, gerçek hayattan kopuyoruz sonra beklentilere giriyoruz ya da mutsuzluğa.

Müthiş bitirdim ama değil mi, muallaklarla dolu, haha.