Aynı dizi, kitap veyahut filmleri tekrar tekrar izlemek, okumak

Gerçekten bana fazlasıyla olan bir durum. Yüzüklerin Efendisi’ni, Harry Potter’ı, Dövüş Kulübünü, Silmarillion’u defalarca izlemek ve okumak istiyorum. Hiç sıkılmıyorum ve her seferinde aynı heyecanla izliyorum, okuyorum. Sizin de böyle durumlarınınız var mı? Hangi kitap, dizi veya filmler?

7 Beğeni

Bana olmuyor. Üniversitede Pulp Fiction, Olağan Şüpheliler ve Dövüş Kulübü gibi birkaç filmi birden fazla izlemişimdir ama bunun dışında herhangi bir bir şeyi ikinci defa yapmayı kendimce vakit kaybı olarak görüyorum. O vakti farklı eserlere harcayabilirim.

1 Beğeni

Kum Kitabı’nda Borges diyor ki: “Önemli olan okumak değil yeniden okumaktır.” Tamamen olmamakla birlikte katıldığım ve uyguladığım bir görüş bu. İyi bir kitapta her okumada yeni bir şey fark ediliyor, bunu nasıl gözden kaçırmışım diyor insan, adeta kitap da benimle büyüyor.

Her yıl okumaya çalıştığım kitaplar var. Yüzüklerin Efendisi ile Derviş ve Ölüm bu kitaplardan. Her okuduğumda farklı bir gözle okuyorum, hiçbir zaman o kitabı okuyan önceki ben olmuyor. Hem eve dönmek gibi oluyor önceden okuduğum bir kitabı okumak, yabancılar arasında kaldıktan sonra tanıdık birine rastlamak gibi.

Yüzüklerin Efendisi’ni de defalarca izlemişimdir. The Fall izledim, her yıl izlemeyi düşünüyorum.

14 Beğeni

Şu an Zaman Çarkı serisini ikinci kez okuyorum. Birincide resmen boşa okumuşum gibi geliyor çünkü bir çok şeyi farkedememişim.
Ayrıca belirli aralıklarla (yalnızlıktan mıdır asosyallikten midir bilmem) film haftası ilen ederim kendime. Mesela bir haftayı Star Wars haftası ilan eder her gün bir filmini izlerim. Ya da Harry Potter haftası. Indiana Jones serisi mesela. Ya da Resident Evil. Batman bazen.
Bazen de nostalji haftası yaparım. Hani çocukken TV de gözümüzü kırpmadan izlediğimiz filmler vardır, onları izlerim o hafta. Mesela Geleceğe Dönüş, Yeraltı Canavarı gibi…
Ama bir ritüel olarak, yılın belli aralıklarında The Man From Earth ve My Dinner With Andre’yi izlerim mutlaka. Her ikisi de tamamen diyaloglar üzerine kurulmuş filmlerdir. Ve her izlediğimde farklı bir cümleye takılırım, farklı bir şey yakalarım.

15 Beğeni

Harry Potter kitaplarını ve filmlerini sıkılmadan defalarca okumuş ve izlemiştim. Yüzüklerin Efendisi filmlerini de çok kez izledim.
Bazı Kore dizilerini de tekrar tekrar izliyorum, ben de çok etki bırakıyor çünkü ve bu etkiyi tekrar yaşamak istiyorum.

5 Beğeni

Oh be bir tek ben değilmişim böyle şeyler yapan. Hiç pişmanlık duymuyorum ama keşke başka bir şry okusaydım da diyorum sizce yanlış mı yapıyoruz?

1 Beğeni

Tam olarak ta bu! Bende tam anlamıyla bunu düşünüyorum.

3 Beğeni

Geçenlerde televizyonda Karayip Korsanları vardı. Oturdum izledim, hala eğlenerek izleyebiliyorum. Yazın ASOIAF kitaplarını ikinci kez okuyacağım. Büyük işsizlik diyebilirsiniz ama insanın sevdiği şeyleri yapmasında ben bir tuhaflık görmüyorum. Kaldı ki her okuma aynı olmuyor, ben değişiyorum, bakış açım değişiyor… aynı nehirde iki kez yıkanılmaz mevzusu işte :smile:

4 Beğeni

Harry Potter kitaplarını defalarca okudum ve ortalama 2-2.5 yılda bir tekrar okurum. Kardeşimle bir araya geldiğimizde tekrar tekrar Harry Potter gecesi yaparız.
Bunun dışında defalarca okuduğum tarihî romanlar vardır (örn:Mustafa Necati Sepetçioğlu) ya da başucu kitaplarım dediğim bazı eserler (örn: Guru ve Önyargı). Bunları tekrar tekrar okumak mutlu ediyor beni, bazen o duyguları tekrar yaşamak istiyorum ve okuyorum.
House M.D. nin rastgele bazı bölümlerini, yeşilçamdan bazı filmleri açıp tekrar izlerim.
Şimdi aklıma gelmeyen bir çok şey daha var listemde.
Okunacak çok kitap, izlenecek çok dizi-film var, ömür yetmeyecek bunları bitirmeye. Ama dönem dönem mutlu olacağımı bildiğim şeyleri yapmaktan da pişmanlık duymuyorum.

3 Beğeni

Hobbit 1, Sofie’nin Dünyası, Skhizein’i tekrar tekrar izler; Edgar Allan Poe, Harry Potter’ı her aklıma düştüğünde açar bir yerinden okurum.

3 Beğeni

Güzel olan her şey çabuk tükenir. Ama film ya da kitapta bu böyle değil. Tekrar edebilme şansımız varken neden 2. kez düşünelim? Okuyun, sarhoş olun.

7 Beğeni

Kitap okuyabildiğim zamanlarda ben de yapardım bunu.

Ender’s Game ve Warlord Chronicles’ı kaç kere okudum ben de bilmiyorum.

2 kere aynı kitabı okuyamam ama filım izlerim

Harry Potter serisi.Her 3-4 ayda bir birini tekrar okurum.Bir de Çavdar Tarlasında Çocuklar var ki bir kitap okumadığımda açar bir bölümünü okurum.

1 Beğeni

Sürekli aynı şeyleri izlemeye/okumaya eğilimim var ama okumam,izlemem gereken bir sürü güzellik olduğu aklıma geldikçe kendimi geri çekiyorum artık.

1 Beğeni

Eğer bir kitabı ikinci defa okuyacaksam aradan en az 7 sene geçmesini isterim. Ha tabi şiddetle istediğim olursa da “daha 7 yıl olmamış,” diye kendime işkence etmem. Biraz uzun bir süre olabilir ama yıllar geçtikçe değişiyor insan ve başka başka yazarlar tanıdıkça bu daha da köklü bir değişiklik oluyor. Keşfetmek istediğim, tanımak istediğim, bilmek ve yaşamak istediğim o kadar çok kitap var ki ömrüm hep kısa gelir bunu düşündükçe. Kendime hep şöyle derim yarın ölecek olsam, en çok beni okuyamadığım ve tanıyamadığım, hayal gücünün derinliklerinde gezemediğim, sayfalarında kaybolamadığım kitaplar üzer. Bu yüzden de okuduğum bir kitaba ikinci kez kolay kolay dönmem. Lakin abla-kardeş ritüelimiz de yok değil. Ne zaman film izleyelim diye kararlaştırsak şöyle bir bakar, gider Harry Potter açarız. Yıllardır aynı zevkle izleriz. Eğer kısa zamanda izlediysek gider Sherlock Holmes açarız.

4 Beğeni

Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık :slight_smile:

1 Beğeni

Bende takıntılı bir şekilde izlediğim bazı filmler vardır.
Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Yüzüklerün Efendisi, Harry Potter( Ateş Kadehi bir başka benim için, kaderime etki etti desem yeridir) Nerede kalmıştık…
Tabii ki bunu neden yaptığımı anlamaya çalışıyorum, çoğumuz tarafından kabuş görmüş kaliteli ürünleri defalarca izlememiz, veya okumamız, ve her izlediğimizde yeni bir ayrıntı görüp heyecanlanmamız doğal. Ama ben biliyorum ki çocukken izlediğimiz okuduğumuz için aslında bazılarını tekrar ediyoruz .
Şahsen çocukken Harry Potter benim için sıcacık sihirli ve gerçekte olduğundan daha gerçek, o bunalımlı ufaklığın yaşına yakışmayan depresifliğinden alan tek avuntusu. İşte belki de orada yaşadığım büyüyü tekrar tekrar yaşamak için tekrar tekrar izliyorum. Nede olsa çocukken yaptığımız her şey daha çok tatlı geliyordu hayal gücünden midir nedir. Şimd o tatlılığı yakalama çabasında mıyız?
Gerçekten neden tekrar ederiz bir şeyleri. Bu tekrarlar bir yerde azalacak ama başka tekrarlar başlayacak belki de :blush:

5 Beğeni

Percy Jackson ve Olimposlular serisini ilk okuduğumda o kadar hoşuma gitmişti ki seneye aynı ambiyansı yakalamak için tekrar okumuştum. Hem de aynı güne denk getirmiştim. Ara sıra açar bakarım mesela bazı yerlerine. Elantris, Fırtınaışığı ve tabii ki Harry Potter.
Hem o heyecanı tekrar yaşamak hem de farklı ayrıntılar fark etmek için oluyor bence. Mesela Harry Potter ve Centilmen Piç serilerini tekrar okumayı planlıyorum bu yaz. Karayi Korsanları’nı tekrar izleyeceğim ya da.
Evet, yeni şeyler okumak ve izlemek de lazım ama insanların eski dostlarıyla hasret gidermesi apayrı bir şey bence. Örneğin ben Kutup Ekspresi filmini her yılbaşı tekrar izlerim, filmi ezbere biliyorum ama bu beni mutlu ediyor.

1 Beğeni

Selam, tabi ki de var.
Ancak ben biraz zaman veriyorum kendime öyle arkadaşın dediği gibi 7 yıl falan değil de çok canım çekmediyse veya aşırı sevmiyorsam, azcık unutayım diye beklerim. O zaman daha güzel oluyor.
Kitap olarak sadece Başlat Ready Player One ı okudum iki kere ikisinde de aynı heyecanla okudum. İlkinde henüz bu kadar popüler değildi ve sinema söylentileri bile yok denecek seviyedeydi.
çocukken seyrettiğim filmlere ayrıcalık veriyorum bende kimi zaman. Hayalet Avcıları gibi.
Kung - fu Hustle ı yakın zamanda seyrettim. Transformers 1 ya da, 3 ü bir kaç kez seyrettim. Bir de şu MCU fillmlerine ve Polis Akademisine bir tekrar çakayım diyorum.
Ama genelde animelerde tekrar tekrar seyrederim.
Naruto, One Piece, Bleach, High School of the Dead, One Punch, Midori Days,Monster Rancher gibi.
Sıkıldığım zaman açarım bir bölüm One Punch Saitama sensei ile keyfim yerine gelir ^^
Bir de son olarak Avatar The Last Airbender’ın çizgi filmini tekrar seyretmeyi düşünüyorum. Bazende çocukken seyrettiğim Örümcek Adamı seyrederim.

Aslında dedikleriniz doğru her okuyuşta farklı farklı şeyler hissetmemiz daha iyi anlamamız güzel olur tabi.
Özellikle anime aleminde bu kadar çok seri varken birazda hiç bulaşmamış olduğum serilere ve kitaplara bulaşmak istediğimden bu tekrarları fazla aşırı sık yapmamaya dikkat ediyorum.

1 Beğeni