Az Bilinen Güzel Animeler

Konuya benim de katkım olsun isterim. Bence gerektiği değeri görmeyen underrated animeler şunlar:

Shinsekai Yori: Post apokaliptik dünyanın yaklaşık 30 yılına şahit olmamızı sağlayan, özgürlüğün bedelini ve insanların daha doğrusu toplumun ne kadar acımasız olabileceğini, hayatta kalmak için neleri gözden çıkarabileceğini, neler yapabileceğini ve ne kadar ileri gidebileceğini gösteren mükemmel bir animedir.

Zetsuen no Tempest: Bu animede fantastik dedektiflik hikayesi var :)) O gizemini sürekli koruyor. Ayrıca Shakespeare alıntıları animeye güzel bir tat vermiş. Karakterleri de ilgi çekici olunca izlenmesi gereken nadir serilerden olduğunu düşünüyorum.

Sora Yori mo Tooi Basho: Konusu kısaca Antartika’ya giden kızları anlatıyor. Herkes yapamazsın derken inadına yapacağım diyen, azim ve kararlılığı gösteren ilham verici anime. Başka şeyler de var da spoiler yok :slight_smile:

Jinrui wa Suitai Shimashita: Belli bir konusu yok. Her bölüm farklı bir şeyler anlatıyor bize. Bölümün birinde Türk mutfağına bile hafiften değiniyorlar. Animenin Türkçe adını söylersem ne olduğunu anlarsınız: “İnsanlığın Düşüşü” diye çevirmiş izlediğim fansub. Ama insanlığın gerilemesi, bozulması veya çürümesi de diyebiliriz bence. Çok fena göndermeler var.

Gakkou Gurashi: Hakkında ne desem spoiler olur valla. İlk bölümü izleyip karar vermek lazım. Konusuna bakarsanız spoiler yersiniz. Oldukça gizemli bir anime diyeceğim sadece.

Haibane Renmei: Eski bir anime olduğu için, görüntü kalitesi de kötü olduğu için bilinmiyor, izlenmiyor aslında. Ama izleyip de beğenmedim diyen görmedim şu ana kadar. Çünkü izleyen herkes karakterlere bağlanıyor. Çok ilginç ve felsefi bir konusu var. Mutlaka şans verin derim.

Hibike Euphonium!: Bu anime müzik animesi! Hem de ülke çapında bir yarışmaya hazırlanan bando kulübünü anlatan bir anime. Müziğin dışında her karakterin kendi hayatı, kendi dertleri, kendi bakış açıları ve ruh halleri var. Animedeki o rekabet, arkadaşlık ilişkileri, biraz komedi ve biraz da dram çok başarılı işleniyor.

Ima, Soko ni Iru Boku: Hotaru no Haka kadar olmasa da savaşın ne kadar kötü olduğunu, insanları ne hallere düşürdüğünü anlatıyor ve karakterlerin duygularını güzel şekilde yansıtıyor.

Uchuu Kyodai: Uzaya, bilime ve dostluğa özendiren tam bir örnek bilimkurgu animesi. Zaten anime konusu NASA’da geçiyor. NASA onaylı tamamen gerçekçi bir anime dersem abartmış olmam. 99 bölüm olması gözünüzü korkutmasın. Oldukça akıcı bir anime.

Sore ga Seiyuu: Seslendirme sanatçılarının nasıl çalıştığını ve hangi zorluklarla uğraştığını anlatan, tatlı ve komik bir anime. Anime sektörü hakkında bu bilgileri öğrenmek gerçekten ilgi çekici.

5 Beğeni

Moe sevmediğim halde bu animeyi seviyorum :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

2002 tarihli bir yapım olduğunu görünce ve doğum yılım da olduğu için kendimi resmen eski hissettim :rofl:

2 Beğeni

23.ü bölüme geldim de beni rahatsız eden bir şeyi sormak istiyorum sana. Bu ıal ile Erin arasındaki ilişkiye sağlam bir açıklama ya da temel oluşuyor mu çünkü şu raddede ıal affedersiniz ama küçücük kıza sulanan bir sübyancı gibi duruyor.Yuyaan sınıf arkadaşına falan aşık,bizim Erin ıal’la takılıyor.ıal en az 24-25 yaşında yani,kız 14 yaşında söylenene göre.

1 Beğeni

Bana hiç sulanma tarzı bir durum varmış gibi gelmedi, anime boyunca Erin büyümeye devam edecek ve aralarıdaki bağ kuvvetlenecek.

Kyoukai no Kanata (20 karakter)

MAL notu 8’in altında olan, 2010 sonrasında Türkiye’de legal olarak yayınlanmamış yada 2010 öncesinde korsan stream sitelerde ayağa düşmemiş, çıktığı dönemde sınırlar ötesi mainstream başarıya ulaşmamakla birlikte şu an kritiklerde genel olarak takdir gördüğü söylenebilecek seriler:

-Armored Trooper Votoms / Armor Hunter Mellowlink
-Mobile Suit Gundam (TV)
-Soukyuu no Fafner: Dead Aggressor
-Zegapain
-Bokurano
-Infinite Ryvius
-Ace wo Nerae
-Project ARMS
-Area 88
-Space Pirate Captain Harlock (TV)
-Osamu Dezaki’nin Black Jack OVA’i / Movie’si
-Boogiepop Phantom
-Nadia: Secrets of the Blue Water

1 Beğeni

Bu anime, Fırtına ve Hamlet’in bir bakıma karışımıydı. Ada, büyücü, intikam vs… :smiley:

Neyse gelmişken ben de pek bilinmeyen şu animeyi atayım. (Altair Savaşlar Kitabı olsa gerek çevirisi). Hala bitirmedim 19. bölümü izlemiştim en son. Ama şimdiye dek hep severek izledim. Paşalar tarafından yönetilen kurgusal Türkiye devletini anlatıyor. Bazı bölümler epey hızlı, savaşlar, siyasi hamleler dönüp duruyor sürekli.

4 Beğeni