Banka Yayınevlerine Bilimkurgu-Fantastik Talebi

Yeni bilimkurgu listesi:

Olaf Stapledon, Star Maker.

Olaf Stapledon, Last and First Man.

Peter Watts, Starfish (Rifters).

Marko Kloos, Frontlines.

Kim Stanley Robinson, The Years of Rice and Salt.

Vernor Vinge, Zones of Thought.

Paolo Bacigalupi, Ship Breaker.

William Gibson, Neuromancer.

Ian McDonald, New Moon (Luna).

Ian McDonald, River of Gods (India 2047).

Peter F. Hamilton, Night’s Dawn.

Peter F. Hamilton, Commonwealth Saga.

John Brunner, Stand on Zanzibar.

Steven Erikson, Willful Child.

Rudy Rucker, Software (Ware).

Vladimir Sorokin, Ice.

3 Beğeni

Biz onu yayınladık ama…

5 Beğeni

Gözden kaçmış kusura bakmayın düzelttim şimdi.

2 Beğeni
  • Olaf Stapledon, Star Maker.
  • Olaf Stapledon, Last and First Man.
  • Peter Watts, Starfish (Rifters).
  • Marko Kloos, Frontlines.
  • Kim Stanley Robinson, The Years of Rice and Salt.
  • Vernor Vinge, Zones of Thought.
  • Paolo Bacigalupi, Ship Breaker.
  • William Gibson, Neuromancer.
  • Ian McDonald, New Moon (Luna).
  • Ian McDonald, River of Gods (India 2047).
  • Peter F. Hamilton, Night’s Dawn.
  • Peter F. Hamilton, Commonwealth Saga.
  • John Brunner, Stand on Zanzibar.
  • Steven Erikson, Willful Child.
  • Rudy Rucker, Software (Ware).
  • Vladimir Sorokin, Ice.

0 oylayanlar

1 Beğeni

:joy::joy::joy: Takipçi hastalarda arada atlayabiliyormuş.

2 Beğeni

Gerçi o kitap da 6 yıl olmuş baskısı hala bitmemiş. 3-5 çok bilindik seri veya kitap dışında fantastik -BK 5-6 senede ilk baskıyı zor bitiriyor.

1 Beğeni

Öyle düşünürsek maalesef Paolo Bacigulapi’yi Martı ucuza vere vere bitiremedi. İan Mcdonald da bildiğim kadarıyla bitmedi. (Derviş evi) ve William Gibson Artemiste süründü. :blush::joy:

2 Beğeni

O nedenle sanki yeni bir seri - kitap/kitaplar yerine devamını beklediklerimiz için “talep” yapılsa daha mantıklı gibi geliyor bana. Örneğin The Expanse.

2 Beğeni

BU daha sorunlu ticari olarak. Expanse üzerinden düşünün. 4. kitabı basmaya kalksanız, ilk 3 sizde değil. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın her türlü ithakiye yarayacak sonuçta. Mesela İLK KİTABI 1500 kişi aldıysa 2. 1000 kişi aldıysa 3. 500 kişi aldıysa. SİZ otomatikman son 500 kişinin insafına ve ithakiye kalmış oluyorsunuz.

1 Beğeni

Kendimi eksik ifade etmişim. :slight_smile: Devam kitaplarını o kitapları basan yayınevlerinden istemeyi kastediyordum.

2 Beğeni

Olaf’ın kitapları artık telifsiz. Yüzde doksan İthaki bu sene basar kitapları.

3 Beğeni

:joy::joy::joy: Aslında şimdi baktım da 1. kitap tükenmiş, süresi dolmuş.
2. kitap tükenmiş, süresi dolmuş. 3. kitap var ama süresi dolmuş. Aslında delilik yapacak bir yer olsa mümkünmüş. Tabi 4. kitabın durumunu bilmiyorum.
EDİT: Telif süresi olarak standart beş yıl düşündüm.

2 Beğeni

Sadece banka yayınevlerine değil Doğan Kitap, İletişim, Metis, Kırmızı Kedi, Can vs. yayınevlerine mail atın, mümkünse yüz-yüze de konuşun ve aldığınız cevabı da burada paylaşın (cevap alabilirseniz) ki fantastik ve bilimkurgu bulunmaz nimet, bu türü basan yayınevlerine servet kazandırıyor ama onlar kötü niyetli insanlar oldukları için bizim istediğimiz kitapları basmıyorlar ısrarla, devam kitaplarını 2 yılda 1 kere çıkarıyorlar vs. söylemlerle coşan heyecanı bilgisinden fazla olan vatandaşlar bir şeyler öğrenmiş olur.

Kendi dışında herkesin bilgisiz olduğunu düşünenlere alıştık artık. Sektörde ne olup bittiğini bilen koca koca firmaların dahi bilgisiz olduğunu düşünmek ise farklı bir seviye, buna da alışırız. Yayınevleri bastıkları kitapların büyük çoğunluğunun kaç adet satacağını bilmiyor ve plan, program yapmadan rastgele bir çalışan “bu tutar” diyor ve basılıyor mu zannediyorsunuz?

Her şeyden önce kitabın satış potansiyeli, bütçe ve öngörülen geri dönüş süresine göre kitaplar seçiliyor. Kimse bütçesini sokağa atmak istemez, hele şu ortamda dolar yıllık %20 civarında artarken, maliyetler, riskler devamlı yükselirken. Risk yönetimi diye de bir şey var.

Dresden ödenen telif avansını bile çıkaramıyor, expanse baskı bitiremiyor ama her şeyin en doğrusunu bilen vatandaşlara göre yayınevi dresden basıp parasını sokağa atmayarak veya expanse basıp parasını uzun yıllar çıkarmayı beklemeyerek yanlış yapıyor. Hadi arkadaş ya, dresdenin satmadığı ülkede 2000 ratingli no name urban fantasy kesin satar, şahane pazar analizi gerçekten. Farklı yayınevlerinin bastığı ve goodreads ratingi 2k dan fazla olan bir çok fantastik-blimkurgu sayarım, burada yorum yapanlar bu kitapları almayı bırak ismini dahi duymamıştır.

Size bir şey daha söyleyim, Beyaz Balina Yayınevi Malazan’ın 1 kitabının çevirisini Niran Elçi Hanım’a yaptırdı, hem de yıllar önce! Sanırım 2015 olabilir.

Peki hakları alınan, çevirisi yaptırılan bu kitap neden basılmadı sizce? Her şeyi çok biliyorsunuz ya, yayınevi cebinden para harcayıp çeviri yaptırıyor ama basmıyor kitabı, peki neden?

Expanse 4-5 cevirisi hazır neden basılmıyor?

The Knight Of Seven Kingdoms çevirisi bir buçuk yıldır hazır, neden basılmıyor?

Farklı türden bir eser, Ayn Rand neden basılmıyor?

Daha bir çok yayınevinin bir çok kitabının çevirisi, kapağı hazır neden basılmıyor?

Yayınevlerinin yöneticilerinin insanları sömürmek isteyen kötü insanlar olduğu için değil mi? Evet haklısınız, hı hı.

6 Beğeni

Maşallah bodoslama dalmışsınız :joy::joy::joy:. Ben biraz daha kibar bir şekilde anlatmaya çalışıyordum. VE bahsettiğiniz kitaplardan sadece The Knight Of Seven Kingdoms’ın nedenini biliyorum. Ama diğerlerini öğrenmem o kadar zor olmazdı sanırım. :sunglasses::blush:

Dediklerinizde haklı olabilirsiniz de ben siteminizin bu başlıktaki hangi yoruma yöneltildiğini anlamadım.

Başlığı açan arkadaş zaten ilk mesajında meramını belirtmiş:

Kim hangi yayınevini kötü niyetli veya piyasadan habersiz olmakla suçlamış çözemedim.

4 Beğeni

@Asena suçlayıcı, saldırgan ve küçümseyici üslubunuz maalesef eleştirinizdeki haklı noktaları gölgeliyor. Değerini düşürüyor.

Burdaki herkes saydığınız yayınevlerine zaten mail atıyor, aldıkları cevapları da dilerse ilgili başlıklarda paylaşıyor. Mesela geçen Alfa’dan alınan cevaplar paylaşıldı. “Cevap alabilirseniz” gibi, “heyecanı bilgisinde fazla” gibi son derece küçümseyici ve alaycı ifadeler kullanmışsınız. Hiç yakışık almamış. İnsanları cahil yerine koymuşsunuz. Halbuki ilgili başlıklara baksaydınız banka yayınevlerinden alınan cevapları da görürdünüz. Daha geçen İş Bankası’ndan Melville ile ilgili aldığım haberi paylaşmıştım.

Sonra, bu başlıkta kimse kimseye “kötü niyetli, bilgisiz” demedi. Kimse her şeyi bildiğini iddia etmedi. İnsanlar kişilere/kurumlara saldırmadan eleştirilerini, fikirlerini, taleplerini dile getirdi. Keşke aynı olgunluğu siz de gösterebilseydiniz. Herkesi ve her şeyi eleştirebilirsiniz fakat bunu insanların kişiliğine saldırarak yapamazsınız. Bunun adı eleştiri değil.

17 Beğeni