Barış Bıçakçı Kitaplığı

15203

1. BİYOGRAFİ
Ahmet Yesevi Ünversitesi Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü

2.ESERLERİ

Sıra Eser Adı Yayınevi Basım yılı Türü
1 Herkes Herkesle Dostmuş Gibi… İletişim Yayınları 2000 Roman
2 Veciz Sözler İletişim Yayınları 2002 Hikâye
3 Aramızdaki En Kısa Mesafe İletişim Yayınları 2003 Hikâye
4 Bizim Büyük Çaresizliğimiz İletişim Yayınları 2004 Roman
5 Baharda Yine Geliriz İletişim Yayınları 2006 Roman
6 Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra İletişim Yayınları 2008 Hikâye
7 Sinek Isırıklarının Müellifi İletişim Yayınları 2011 Roman
8 Seyrek Yağmur İletişim Yayınları 2016 Roman
9 Kurbağalara İnanıyorum - Edebiyat Üzerine Yazışmalar (Behçet Çelik ve Ayhan Geçgin ile) İletişim Yayınları 2016 Eleştiri
10 Tarihî Kırıntılar İletişim Yayınları 2019 Roman

3. KATKIDA BULUNDUĞU DERLEMELER

Sıra Eser Adı Yayınevi Basım yılı Derleyen
1 Bir Berber Bir Berbere… İletişim Yayınları 2015 Adem Erkoçak, Tanıl Bora
2 “Sıkıntı Var” İletişim Yayınları 2020 Aylin Kuryel

4. Hakkında Yazılanlar

Sıra Eser Adı Yayım Mecrası Basım yılı Türü Yazar
1 “Gündeliğe Sızan Edebilik: Barış Bıçakçı Edebiyatı” Çağdaş Edebiyata Akademik Yaklaşımlar II: Barış Bıçakçı Sempozyumu 2015 Bildiri Jale Özata Dirlikyapan
2 “Barış Bıçakçı Anlatılarında Bakış Açısı ve Anlatıcı” Çağdaş Edebiyata Akademik Yaklaşımlar: Hayatla Edebiyat Arasındaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı. 2015 Bildiri Ülkü Eliüz
3 “Çağdaş Dönem Yazarlarından Barış Bıçakçı, Emrah Serbes ve Sezgin Kaymaz’ın Romanlarında Ankara İmgesi” Ulusal Tez Merkezi 2015 Tez Esin Pervane
4 “Barış Bıçakçı Anlatılarında Yapı ve İzlek” Ulusal Tez Merkezi 2014 Tez Nagihan Sağlamel
5 “Sosyal Haklardan Şehir Hakkına:Barış Bıçakçı Eserleri Üzerine Bir İnceleme” Ankara Üniversitesi SBF Dergisi, Cilt 74, No. 1 2019 Makale A. Aslı Şimşek ve Recep Volkan Öner
6 “Bütün Kapıları Ankara’ya Açılan Yazar: Barış Bıçakçı” Ankara Araştırmaları Dergisi Haziran 2017 Makale Ülkü Eliuz
2 Beğeni

Kendisini ilk olarak Herkes Herkesle Dostmuş Gibi kitabı ile tanıdım, ilk kitap olarak kesinlikle bu kitap ile başlamayın çünkü oldukça kendine özgü ve diğer kitaplarından farklı bir anlatım tarzı var bu kitap da ve benim de yazarın en az sevdiğim kitabı olabilir. Bir daha hiçbir kitabını okumayı düşünmüyorken bir hocamın arkadaşı olduğunu öğrenip son bir şans verdim ve Bizim Büyük Çaresizliğimiz kitabını okudum ve sonrasında tüm kitaplarını okudum ve çok sevdim. Özellikle son kitaplarında kendisini belli eden bir gelişme var. Daha fazla keyif alarak okudum son kitaplarını. Güzel yazmaya devam etmesi dileği ile.

1 Beğeni