Beğendiğiniz Özlü Sözler

Zeki, ünlü bazı isimlerin, eğitim sistemini yeren sözleri olmuştur:

Örneğin, Bertrand Russell’ın şu sözü ünlüdür:

“İnsanlar cahil doğarlar, aptal değil. Eğitim, onları aptallaştırır.”

Albert Einstein’a atfedilen 2 tane söz var:

“Eğitim, okulda öğrenilen her şeyi unuttuktan sonra arta kalan şeydir.”

“Kişideki merak duygusunun, resmî eğitim sistemine rağmen ölmemiş olması, bir mucizedir.”

Diğer bazı eleştirel sözler şunlar:

“Okulumun eğitimimi engellemesine hiçbir zaman izin vermedim” (Mark Twain)

“Eğitimimi sekteye uğratan tek şey, okul oldu” (Winston Churchill)

“Bir çocuğu eğitmek için tek yapmanız gereken, ona okumayı öğretmek ve sonra rahat bırakmaktır. Bundan ötesi, beyin yıkamadır.” (kadın yazar-şair Ellen Gilchrist)

“Neden küçük çocuklar bu kadar akıllı da, yetişkinler bu kadar aptal? Bunu başaran, eğitim olsa gerek” (Alexandre Dumas)

“Çocuğun ışıl ışıl zekâsı ile ortalama bir yetişkinin cılız zihniyeti arasında ne acı bir çelişki var!” (Sigmund Freud)

“ABD’de ve dünyanın her yerinde eğitimin asıl amacı şudur: mümkün olduğunca fazla sayıda bireyi tehdit oluşturmayacak bir düzeyde tutmak, standartlaştırılmış bir vatandaşlık öğretisini yaymak, başkaldırı ve özgünlüğü öldürmek.” (Amerikalı yazar-gazeteci H. L. Mencken)

1 Beğeni

Carl Sagan da, 1995 yılındaki bir röportajında, eğitim sistemine dair dikkatini çeken bir noktaya parmak basmıştı:

Çirkin olduğunuzda bilirsiniz ki, sizi seven, gerçekten seviyor. (Charles Bukowski)

Çirkinlik kalıcı olduğu için, bir anlamda güzellikten üstündür. (Serge Gainsbourg)

Çirkin olanı sevecek bilgeliğe henüz eriştiğimi sanmıyorum. (Stendhal)

Bir şey çirkinse, gerçekten onu görmüyorsunuzdur. (ressam Henri Matisse)

Demokrasi, en kötü yönetim biçimidir. Bugüne kadar denenmiş diğer tüm yönetim biçimleri hariç tutulursa… (Winston Churchill)

Demokrasinin aleyhindeki en güçlü argüman, ortalama bir seçmenle gireceğiniz 5 dakikalık bir diyalogdur. (Winston Churchill)

Demokrasi, hak ettiğimizden daha iyi yönetilmeyeceğimizi garanti eden sistemdir. (George Bernard Shaw)

Demokrasilerde, bir seçmenin cehaleti, bütün halkın güvenliği için tehlikedir. (John F. Kennedy)

Demokrasi, yalnızca, yönetimde girişilen bir deneydir ve oyları tartmak yerine oyları saymak gibi çok belirgin bir zaafı vardır. (William Ralph Inge)

Demokrasi, öğle yemeğinde ne yiyeceklerine karar vermek için oy kullanan 2 kurtla 1 kuzuya benzer. Özgürlük, oylamaya karşı çıkan iyi donanmış kuzunun ta kendisidir. (Benjamin Franklin)

Paranın değerini anlamak istiyorsanız, biraz borç almayı deneyin. (Benjamin Franklin)

Paran varsa, insanlar seni tanır. Paran yoksa, sen insanları tanırsın! (Anonim)

Paranızı hâlâ sayabiliyorsanız, gerçekten zengin değilsiniz demektir. (J. Paul Getty)

Hayatta, paradan daha önemli çok şey var. Ama çok pahalılar! (Groucho Marx)

Tek istediğim, paranın beni mutlu edemeyeceğini herkese kanıtlayabilmem için bana bir şans verilmesi. (Spike Milligan)

Parayla mutluluk olmaz sözünü her kim söylediyse, besbelli ki alışverişini nereden yapacağını bilmiyor! (Bo Derek)

Tek bir genç yoktur ki, bir gün öleceğine inansın. (William Hazlitt)

Hiç kimse, öleceği güne kadar, cesaretinden emin olamaz. (Jean Anouilh)

Düşman edinmek istiyorsan, herhangi bir şeyi değiştirmeye kalk! (Woodrow Wilson)

Düşmanınız hata yaparken onu asla rahatsız etmeyin. (Napolyon Bonapart)

Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir. (François Fenelon)

Düşünmeden konuşmanın cezası, sonradan düşünmeye mahkum olmaktır. (Edward Gibbon)

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu, onu öğretmek zorunda kalmaktır. (teorik fizikçi John Archibald Wheeler)

Hiçbir şey yapmamak için her şeyi yaparım.

-Garfield hazretleri.

1 Beğeni

Garfield’ın hayata bakış açısını özetleyen görsellerden biri:

https://pbs.twimg.com/media/B5sqNNEIIAEHDFB?format=png&name=900x900

2 Beğeni

Yeni bir kitap yazıyorum ismi de Oblomov ve Garfield bir gün bir bara gitmezler xd

1 Beğeni

Garfield’ı pek iyi tanımıyorum açıkçası. Hakkında tek bildiğim, çalışmaktan ölesiye nefret ettiğiydi.

Bir de, önündeki pastadan küçücük bir dilim kesip, geriye kalanını kendi tabağına koyduğunu okumuştum bir yerde!

Kedilerle ilgili sevdiğim bir söz var:

“Kedilerin varlık amacı, bize doğadaki her şeyin bir işlevi olmadığını öğretmektir.” (ABD’li yazar-mizahçı Garrison Keillor)

2 Beğeni

Aaa bu kedi sözü çok güzelmiş. :joy: Hayvanseverleri kızdırmak için ideal. :wink::roll_eyes::+1:

1 Beğeni

Bu söze alınabilecek insanlar hakikaten çıkabilir, şaka değil… Alınan biri olursa da, sözün sahibinin aynı zamanda bir mizahçı olduğunu hatırlatmaktan başka çare yok. :grinning:

Kedileri, öyle zannederim ki, bu forumdaki herkes seviyordur. Ben bundan neredeyse hiç kuşku duymuyorum. (Şahsen benim özellikle yavru kedilere zaafım var)

1 Beğeni

Madem kedilerden gidiyoruz ben de sevdiğim bir sözü paylaşayım.
Köpek dermiş ki; Bunlar beni seviyor, beni doyuruyor bana bakıyor, yoksa bunlar Tanrı mı…
Kedi dermiş ki; Bunlar beni seviyor, beni doyuruyor, bana bakıyor, yoksa ben Tanrı mıyım…

1 Beğeni

Harikaymış bu söz cidden!.. Kedi ve köpek davranışları arasındaki farklılığı ustaca anlatıyor.

Birkaç yeni söz de ben paylaşayım:

“Bir köpek, kucağınıza atlarsa, sizi sevdiğindendir. Aynı şeyi bir kedi yaparsa, kucağınız sıcak olduğu içindir.” (A. N. Whitehead)

“Kediler, köpeklerden daha akıllıdır. Asla 8 tane kediye, karda kızak çektiremezsiniz.” (Jeff Valdez)

“Kedi, sevgisine layıksan dostun olur, ama asla kölen olmaz.” (Theophile Gautier)

“Kediler konuşmayı biliyor olsalardı bile, konuşmazlardı!” (Nan Porter)

1 Beğeni

Yerli yersiz ‘ben de sizden biriyim’ demeyen sizden biriyim ben de!

(Metin Üstündağ)

Kitabevleri, insanların hâlâ düşündüğüne dair elimizdeki tek fiziksel kanıttır. (Jerry Seinfeld)

İlk kitabın yazıldığı gün, insanoğlu maymun olmaktan çıktı, maymunun hakkından geldi. (Yevgeni Zamyatin)

Bir kitap kendini ikinci bir defa okutamıyorsa, o zaman bir kere bile okunmaya değmez. (Karl Julius Weber)

Okumaya değer kitap, satın almaya da değer bir kitaptır. (John Ruskin)

Bazı kitaplar hiç hak etmedikleri halde unutulur; ama hiç hak etmediği halde hatırlanan kitap yoktur. (W.H. Auden)

Bütün o güzel kitapları okumak, geçmiş yüzyılların en has insanlarıyla sohbet etmeye benzer. (Rene Descartes)

Bugüne kadar, bir saatlik okumayla dinmeyen hiçbir üzüntüm olmadı. (Charles de Montesquieu)

Yatmadan önce iyi bir şey okuyacağını bilmek, en hoş duygulardan biridir. (Vladimir Nabokov)

Kitaplar, evi süslesinler diye yayımlanmaz ama, bir evi onlardan daha iyi süsleyecek bir şey de yoktur. (Henry Ward Beecher)

Hiçbir ev eşyası, kitap kadar büyüleyici değildir. Tek kelime okumak için açmasanız bile… (Sydney Smith)

2 Beğeni

Bir kitabı okumanın iki dürtüsü vardır: Ya o kitabı okumaktan zevk alırsınız ya da o kitabı okuduğunuz için övünürsünüz. (Bertrand Russell)

Kitaplara çok kibar davranıyoruz. Birkaç güzel cümle uğruna, 500 sayfalık bir kitabı okuyoruz. (Ralph Waldo Emerson)

İnsan çok uzun bir romanı her zaman göklere çıkarır, ne de olsa sonuna kadar okumuştur! (E. M. Forster)

Klasik; herkesin okumuş olmayı istediği, ama kimsenin okumak istemediği kitaptır. (Mark Twain)

Yalnızca fıkralardan oluşan ciddi ve iyi bir felsefî kitap yazılabilir. (Ludwig Wittgenstein)

Kitaplar, başka bir yerde olmak isteyen insanlar içindir. (Mark Twain)

Bazı kitapları okurken, yazarın düşüncelerine dalıp gideriz; bazı kitapları okurken de kendi düşüncelerimize… (Edgar Allan Poe)

Önce iyi kitapları okuyun; yoksa onları elinize almak için hiçbir istek duymazsınız. (Henry David Thoreau)

Okumak istediğiniz ama henüz yazılmamış bir kitap varsa, onu siz yazmalısınız. (Toni Morrison)

İnsanın kitap yazmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. (Henri Bergson)

1 Beğeni

En özgün yazarlar, yeni olanı yakaladıkları için değil, daha ziyade, bir şeyi daha önce hiç söylenmemiş gibi söylemeyi bildikleri için özgündürler. (Goethe)

İnsan, bazı şeyleri söylemeyi seçtiği için değil, onları “belli bir biçimde” söylemeyi seçtiği için yazardır. (Jean-Paul Sartre)

Özgün yazar, başkalarını taklit etmekten kaçınan yazar değil, hiçbir yazar tarafından taklit edilemeyen yazardır. (François-Rene de Chateaubriand)

Bir yazarın en baştan çıkarıcı yeteneklerinden ikisi; yeni şeyleri bilinen şeyler, bilinen şeyleri de yeni şeyler gibi gösterebilmesidir. (William Makepeace Thackeray)

İyi bir yazarda beni çeken, söyledikleri değil, fısıldadıklarıdır. (Logan Pearsall Smith)

Bir şey söylemek istediğin için yazmazsın; söyleyecek bir şeyin olduğu için yazarsın. (F. Scott Fitzgerald)

Uzak durmak ile tümüyle içine dalmak arasındaki gerilim: Yazarı yazar yapan, işte budur. (Nadine Gordimer)

Yazarlar niye mi yazar? O yazı daha evvel yazılmadığı için… (Thomas Berger)

Yazmak, bir tür tedavidir. Bazen, hiç yazmayanların, beste ya da resim yapmayanların, delilikten, melankoliden, insanî varoluşun tabiatında gizli o panik korkudan kaçmayı nasıl başardıklarını çok merak ediyorum. (Graham Greene)

(Yazarken) Kitaplarda sık sık rastladığınız eğretileme, teşbih gibi söz sanatlarını hiçbir zaman kullanmayın. Kısa bir sözcük kullanabilecekken hiçbir zaman uzun bir sözcük kullanmayın. Bir sözcüğü çıkarınca da oluyorsa, mutlaka çıkarın. Etken fiil kullanılabilecek yerlerde, hiçbir zaman edilgen fiil kullanmayın. Gündelik dildeki karşılığını bulabiliyorsanız, hiçbir zaman yabancı bir deyim, bilimsel bir sözcük ya da jargon kullanmayın. Ama baktınız ki ortaya dangul dungul bir şey çıkıyor, bu kuralların hepsini çiğneyin gitsin! (George Orwell)

1 Beğeni

Hiçbir şey bir yazara, sözlerinin diğer aydın yazarlarca saygıyla alıntılandığını öğrenmek kadar keyif veremez. (Benjamin Franklin)

İnsanların, kitabını, sıkıcı olduğu için almadıklarını kabul eden bir yazara hiç rastlamadım. (W. Somerset Maugham)

İnsanlar niçin hep yazarlardan soruları yanıtlamalarını beklerler ki? Ben, soru sormak istediğim için yazarım. Yanıtlarım olsaydı, politikacı olurdum. (Eugene Ionesco)

Yazarlık, bir meslek değil, bir mutsuzluk uğraşıdır. (Georges Simenon)

Günlük yazmak o kadar da iyi bir şey değildir. Sonunda, günlüğünüz için yaşamaya başlarsınız. (James Agate)

Otobiyografiler, yazar hakkında kötü hiçbir şeyi ortaya dökmez, hafızasının kötülüğü hariç!.. (Franklin P. Jones)

İnsan, geleceğe dair tüm merakını yitirdiğinde, otobiyografisini yazma yaşına gelmiş demektir. (Evelyn Waugh)

Yalın üslupla yazmak, iyi insan olmak kadar zordur. (W. Somerset Maugham)

Dip not olarak düşülmüş hiçbir şey, iyi haber değildir! (Andy Rooney)

1 Beğeni

Hiçbir büyük şair yoktur ki, aynı zamanda derin bir düşünür olmasın. (Samuel Taylor Coleridge)

Şair dünyaya, bir erkeğin kadına baktığı gibi bakar. (Wallace Stevens)

Şiirin duyarlıklarından soylu tatlar alabilen kişi, gerçek bir şairdir; ömrü boyunca tek bir mısra yazmamış bile olsa… (George Sand)

Ciddi bir şiire, gündelik konuşmada kullanılan hiçbir deyim ya da deyiş alınmamalıdır. (Joseph Addison)

Şiir, bir ağacın yaprakları gibi doğal bir biçimde doğmuyorsa, hiç doğmasın daha iyi… (John Keats)

Gerçek bir şair, şairâne olmaya kalkışmaz, tıpkı bir bahçıvanın güllerine koku vermeye kalkışmayacağı gibi… (Jean Cocteau)

Şiir, en kötü çevirilerde bile büsbütün yitmeyen şeydir. (Sabahattin Eyüboğlu)

Bir şiiri çevirisinden okumak, bir kadını peçesinden öpmeye benzer. (Anne Michaels)

Gerçekten iyi şiir, yüksek sesle okunmalıdır. İyi bir şiir, alçak sesle ya da sessizce okunmaya elvermez. Sessizce okunabiliyorsa, o zaman sağlam bir şiir değildir. Şiir, söyleyişi gerektirir. Şiir, her zaman, yazılı sanat olmadan önce sözlü sanat olduğunu anımsar. Başlangıçta şarkı olduğunu anımsar. (Jorge Luis Borges)

1 Beğeni