Beni Kesmeni İstiyorum

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Beni Kesmeni İstiyorum – Aylık Öykü Seçkisi

image

Sessizlik büyük bir zevkle göğüs kafesine oturmuştu. Uzun ince parmaklarını kalbine geçirip ruhlarını haczetmiş ve onları acımasızca yönettiği hapishanesinin derinliklerinde rehin almıştı. Ne yazık ki hapishanenin demir parmaklıkları yoktu, duvarları hiç inşa edilmemişti ve gardiyanlar ise lüzumsuzdu. Uzay boşluğundan hiçliğe doğru süzülen bir Astronot, külfetsiz bir mahkumdu! Sessizlik keyifle sustu. Kendisini, Astronot’un malum bekleyişine tanıklık… (DEVAMI…)

Öyküyü çok beğendim. Değişik, masalsı ve güçlü bir atmosferi var. Astronot ve Sessizliğin diyaloglarını keyifle okudum. Değişik bir bakış açısı ele almanız kurguya renk katmış. Yeni seçkilerde görüşmek üzere. :slight_smile:

Dostum @maviadige okuduğun için çok teşekkürler. Gözlerimin önünde bir evren var ve sürekli genişliyor. Sevgili @OykuSeckisi sayesinde her ay kendimi deneme imkanım oluyor. Diyaloglar üzerinde özellikle konsantre olmak istediğim bir dönem olduğundan teşvikin için minnettarım. Tekrar görüşmek üzere.
Sevgiler
Dipsiz.

1 Beğeni

Ben teşekkür ederim Dipsiz, ne demek. :slight_smile: Yazma sevdası çok başka bir şey ve kendimizi geliştirmek için uğraşmak kadar doğal bir şey yok. Yeni öykülerini de okumak isterim.

Merhaba,
Ellerine sağlık diyerek başlıyorum. Körler sağırlar birbirini ağırlar ba’bında yazmadığımı da bilmeni isterim. Baştan sona ne istediğini bilerek yazmışsın. Girişi masalsı, devamı akıcı, sonu vurucu ve hayatı özetleyen bir hikaye olmuş.

Merhabalar.

Öncelikle seçkinin eski yazarlarındanmışsınız. Dipsiz ismi tanıdık gelmişti ama çıkaramamıştım; sanıyorum ki önceki öykülerinizden birkaçını okumuş olmalıyım.

Harika bir giriş.

Sessizlik’in bir varlık olduğunu hissedene kadar çok güzel ilerliyordu öykü, sonrasıysa başka güzel.

Sessizlik hayatında ilk kez şaşkınlıkla haykırarak sustu. Sanki biri deri çizmesinin içine çivi koymuş, uzun beyaz saçlarını tutuşturmuş ya da demir zincirle örülü zırhını kor ateşten çıkarıp sırtına geçirmişti.

Bu gibi birbirinden güzel cümlelerle doluydu öykü.

Astronotla Sessizlik’in karşılaştığı anda ise öykü benim için sendeledi (sıradanlaştı?). Neden? Sanırım asıl şaşkına dönen kişinin astronot olmasını bekledim. Sessizlik için de aynı durum geçerli elbette ama insan ona göre daha ağırbaşlı davranıyor. Ve kadın olduğunun ortaya çıkışı ve bunun karşısında gelen tepki biraz basit sanki. Neden üstün bir varlık cinsiyete takılsın diye düşündürdü beni.

Tüm bu kişisel serzenişler öykünün ne kadar başarılı olduğunu değiştirmiyor. Şu sıralar gerçekçi öyküler üzerinde çalışıp amatörlüğümü atmaya çabalasam da koyu bir fantazya sever olarak zevkle okudum hikayenizi.

Gelecek seçkilerde de görüşebilme umuduyla.

Bu güzel bir aşk hikayesi. Son derece naif, samimi ve saf bir aşk hikayesi. İnsanı üzen bir havası var ve ziyadesiyle de masalsı. Tebrik ederim.

Sevgili @Skywalker
Okudugun ve beni yazmaya yureklendirdigin icin cok tesekkur ederim. Yeni seckilerde gorusmek uzere.
Sevgiler
Dipsiz

Sevgili @Osman_Eliuz
Oykunun sendeledigini soyledigim yer icin; konumuz Astronot olmasina ragmen basrol onda olsun istemedim. O hikayede gelip gecsin ama biz Sessizlik’e odaklanalim istedim. Bu yuzden Sessizligin ekseninde yazmaya calistim. Yine de haklisin belki ölümü kabullenmis bir astronotun aklindakileri biraz daha acsam donguyu tamamlayabilirdim. Bir de Sessizlik, gordugun gibi kimseyle iletisimi olmadiginda kaba, ustten bakan biri. Bu ozelliklerinin onu biraz daha gicik biri yaparak Astronotun kadin olmasina sasirmasi ile devam etmesini istedim. Sonrasinda sevgili @MuratBarisSari nin da dedigi gibi birbirlerine bir seyler hissettiklerinde Sessizlik bir bakima “cezasini ceksin” demek istemiyorum ama aklimdan da “Seni astronota bir asik edeyim de gor gununu!” dedigimi gizleyemeyecegim.

Uzun zamandir buralarda oldugum dogru. Beni hatirladigin icin cok tesekkur ederim:) yeni seckilerde gorusmek uzere

Sevgiler
Dipsiz

Sevgili @MuratBarisSari

Nazik yorumun ve okudugun icin cok tesekkurler.
Baslamadan bitmis bir keskeyi yansitabildiysem ne mutlu bana

Yeni seckilerle gorusmek uzere

Sevgiler
Dipsiz

Sevgili Dipsiz,

Öncelikle öykünün başlığı gerçekten ilgi çekici. Okuma listemde bu yüzden başa geldi. Acaba ne kadar psikopatça bir öykü okuyacağım diye düşünmüştüm.

Öyküyü çok beğendiğimi belirterek başlamak isterim ancak bu güzel anlatımı baltalayan bir şeyden de bahsetmek istiyorum. Bunları bir okuyucu olarak dile getiriyorum, herhangi bir bilmişlik yok sadece okuyucu olarak görmek istediklerim var yorumumda. Gelelim baltalayan şeye. “haczetmiş” kelimesi. Ne alaka, nereye takılmışsın koca öyküde denilebilir ama bence bu kadar güzel bir öyküde aşırı göze batan bir detay olmuş benim gibi okuyucular için. “haczetmiş” kelimesinin “haciz etmek” anlamını öğrenmek için internetten bakmak zorunda kaldım. Bu benim de cahilliğim olabilir ama burada böyle değişik bir kelime kullanmak yerine hapsetmek, ele geçirmek, el koymak gibi kelimeler de kullanılıp akıcılığın ve duruluğun daha iyi olması sağlanabilirdi. Evet gerçekten çok küçük bir olay bu ama benim gibi tek seferde okumak isteyen okuyucular için cidden can sıkıcı. Kaldı ki senin öykün de eski kelimelerin veya çok az kişinin kullandığı kelimelerin fazlaca yer verildiği, kurgudan çok edebiyat sanatı yapmaya çalışan bir öykü değil, kurguya odaklanmış ve duygu vermeye çalışan bir öykü. Haciz denilince aklıma duygusuz haciz memurları geliyor, sessizlik ise ilahi bir varlık. Bu husustan durulukla ilgili birkaç şey daha söylemek isterim. Birkaç yerde de fazla benzetme bu duruluğu biraz bozmuş. Bir de “iye” kelimesinin iki defa verilip ikisinde de “sahip” anlamına geldiğinin söylenmesi de okurken dikkatimi çekti. Diyalogda açıklanmasını normal buluyorum ama öykü anlatıcısının açıklaması biraz sıkıntı. Ya “iye” denilip geçilebilirdi ki o da duruluğa vurulmuş bir darbedir ama yine de olabilir ya da direkt “sahibi” denilebilirdi. Bu şekilde jilet gibi keskin okunan bir hikayede çok göze batmış. En azından ben okurken öyle oldu.

Yanlış anlaşılmasın öykünün geneli kolay okunan, sade ve her şeyden önemlisi yazarının öykü yazmak konusunda birikimli ve hatta öykülerini okutmak konusunda oldukça tecrübeli olduğunu ayrıca öykü, baştan sona bilinçli bir zihinden geçtiğini hissettiriyor. İmla hatası görmedim ki bu zaten yazarı düşünüldüğünde beklenen bir şey belki gözden kaçan birkaç ufak tefek hata dışında. Mesela “korku içinde haykırışları 9 katlı Düzeni titreten çığlıklar atmıştı.” cümlesindeki haykırış ve çığlığın birlikte kullanılıp anlatım bozukluğuna sebep olması gibi ufak tefek gözden kaçmış hatalar. Korktuğu için sadece çığlık atma kullanılacaktı sanırım sadece.

Senin de bahsettiğin gibi öykülerimiz gerçekten de benzerlikler taşıyor. Temelde uzay boşluğuna savrularak ölmek üzere olan bir astronotun son anlarında birileriyle konuşmasını konu alıyor. Yalnız senin öykünde sorgulayan ve değişen astronot değil de Sessizlik. : ) Ben bunu ilginç buldum ve güzel bir ayrıntı. Sessizliğin ilahi bir varlık olduğunu anladığım zaman ,ki bunu başta anlayamadım birkaç paragraf sonra anladım, değişimin astronotta olacağına emindim. Hayatın anlamını veya ona benzer bir şeyi bulacak veya benzer şeyler düşünecek diye tahmin etmiştim ama yanıldım ki böyle daha güzel olmuş.

Şunu da belirtmeden geçmeyeyim bu paragrafta tırnak işareti eksikliğinden dolayı veya başka bir sebeple kim konuşuyor anlayamadım:

“Öyleyim.” diye cevapladı Sessizlik. “Kutsal, ilahi ve Düzen’in yaradılışına tanıklık etmiş olanım. Sessizlik dediğin aslında benim ve ben her yerdeyim.” dedi, yaradılıştan beri Düzen’de yürüyen yaşlı adam ve buna rağmen yaptığı yorumun derinliği ayak bileklerime kadar geliyordu.”

Sessizliğin duygu değişimleri ise gerçekten güzel anlatılmış hayal etmekte hiç zorlanmadım. Ayrıca o kılıçların tümüne Kilij denir diye biliyorum acaba Sessizliğin kılıcı mı vermiş bu adı bu türe? : ) Yalmanlı kılıcıyla Sessizlik gözümde yeniçeri şeklini aldı birden istemsizce.

Genel olarak öykü iyiydi ve iyi yazılmıştı. Bahsettiğim yerler kötü bir öyküde okurken göze batmazdı ama iyi bir öyküde en azından benim gözüme batıyorlar. Onun dışında başka öykülerini okumak istiyorum. Çünkü nedense bu öykü bana tam anlamıyla içten geldiği için yazılmış gibi gelmedi. Özellikle de sonu. (İçten yazılmaktan kastım insanın ansızın içinde oluşan bir şeyi anlatma isteği gibi) Ben daha çok tema için değil de gerçekten yazmayı isteyip de yazdığın bir öyküyü okumak istiyorum. Varsa öyle bir öykün bana mesajla atarsan sevinirim. Normalde hepsini okurdum ama sınava hazırlandığım için pek vaktim kalmıyor.

Diğer temalarda da öykülerini okumak dileğiyle.

Sevgiler.

2 Beğeni

Sevgili @Ishamael

Kelime seçimi konusunda dramatik yanımı kontrol altında tutmaya çalışıyorum. Sen de onu yakalamışsın. Okumanın akışı için parmak bastığın yere çok teşekkür ederim. Aynı zamanda anlattığım evren sadece kendi kafamın içinde olduğundan, okuyucuyu hem hikayeye almak hem de dünyamı tanıtmak konusunda duyduğum endişeyi de yakalamışsın (iye-sahip). Aynı şekilde keşke paragrafa dikkat etseydim de güzelim diyalog boşa gitmeseydi dediğim yeri de görmüşsün :slight_smile: Öncelikle bu kadar titiz bir şekilde öykümü okuduğun ve daha özenli olmam için beni teşvik ettiğinden dolayı çok teşekkür ederim.

Kilij ise; Sesszilik bir Düzen Askeri, Aydınlığın tarafında savaşan bir kutsal. Bir kutsal olabilir ama sonuçta o da bir savaşçı bu yüzden kılıcının adı olsa olsa Kilij olur diye düşündüm. Aslında bir tür metaforun keyfini çıkardım kendimce.

Konuların çerçevesinde yazdığımız doğru ve ne demek istediğini anlıyorum. Başka öykülerimi okumak istediğini söylediğin için ne kadar şaşırdığımı ve mutlu olduğumu anlatamam.

Geçen yıllarda Kurtadam konusu için buraya iki öykü göndermiştim. Biri benim uzun bir çalışmamdan alınmış bir parçaydı. Ulaşımı kolay olduğundan buraya linkini bırakıyorum.

Bu ay göndereceğim öykü kendini bitirmiyor bir türlü. Anlattıkça anlatıyor. Epey uzun olacak anlaşılan ama dolu olacağını garanti ederim. Umarım sınavlardan fırsat bulup okuyabilirsin. Ayrıca sınavlarda da bol şans. Hepsi bitiyor eninde sonunda :slight_smile:

Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Keyif alarak okudum. Akıcı güzel bir öyküydu. Kaleminize sağlık.

1 Beğeni

Sevgili @Homeros38

Okudugun vakit ayirdigin ve guzel yorumlarini esirgemedigin icin cok tesekkurler

Sevgilerimle
Dipsiz