Beş In Beş C

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Beş In Beş C – Aylık Öykü Seçkisi

image

Kapısı bacada, bacası kapıda. Çatısı yerde, duvarları perde. Köşeleri; köşe kapmaca derdinde bir tuhaf evde, sadece görünmek istediklerinde görülebilen beş peri yaşarmış. En az yaşadıkları ev kadar hepsi de tuhaf ve oyunbazmış. Keyifleri yerindeyse; peri ışıklarından ördükleri ağlarla, binlerce ateş böceğinin yanıp sönen ışığını etrafa yayarlar, insanları hayal âlemine daldırırlarmış. Aksi durumda, dere tepe aşırıp,… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Merhabalar.

Perilerin oyunu, masalsı bir tarzla betimlenmiş. Güzel bir tercih. Karamsar bir masal ama akıcı ve merak duygusunu provoke edici.

Ancak, hikayenin temel mesajı açısından bazı eleştiriler yapılabilir. Hikaye, insanların genel olarak güvensiz ve tehlikeli olduğunu ima ederek karamsar bir bakış açısı sunuyor. Perilerin insanların kötü niyetlerinden korunmak için evlerinde kalmaya karar vermeleri, insan-doğa ilişkisine ve toplumsal ilişkilere dair daha derin bir yorum yapma fırsatını kaçırıyor gibi görünüyor.

Ayrıca, hikayenin sonunda, perilerin evlerinde eğlenmeye karar vermeleri, bir tür kaçış veya gerçek dünyadan kopuş olarak yorumlanabilir.

Kaleminiz başarılı. Ancak salt kötücül insanların, kötülük niteliklerini perilerinin kaçışı ile bağlanması biraz kolaycılık olmuş gibi. Temel mesajı açısından daha derinlemesine bir inceleme ve çeşitli perspektiflerin ele alınması şahsen bana göre, hikayenizi daha da derinleştirecektir.

Ufkumu açan değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Değerlendirmeleriniz ile ilgili çaba sarf edeceğim.