Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

24 Beğeni

Yeterince seri yok zaten 9 kitaplık bir seriyi de dahil etmelilerdi. Çok güzel oldu. Allahtan ilk üç kitabın birleşimini basmışlar. O da bir şey.

2 Beğeni

Eminim çevirmeni Dost Körpe olsaydı bir seriye daha başlamalarına iki kat sevinirdin. :slight_smile:

4 Beğeni

Seri mi :cry: hala niye toplamaya devam ediyorum bilmiyorum öyle bir yerdeyim ki bırakamıyorum da :sweat_smile: tüm kitapları almışım

2 Beğeni
  1. Kitap ile seriyi sonlandırırlar mı acaba ? :grinning:
1 Beğeni

Çok çok zor, eksik serileri bassalar yaklaşırlar zaten. 83 adet çıktı. Bu seride aslında çok eksik yok, sadece çok uzun süredir satış kaygısıyla aralara kitap sıkıştırmaları can sıkıcı.

Uzay Destanı (2001) serisi → 3 kitap
Mars Üçlemesi → 2 kitap
Kültür serisi → 2 kitap. (sonraki devam kitaplarını basmayacaklar diye kalmış aklımda)
Zerrecikler serisi → 2 kitap (ama devamını basarlar mı meçhul)
Callahan serisi → 6 kitap (ama devamını basarlar mı meçhul)
Heechee serisi → 6 kitap / Daha basılmadı ve ilk üçleme mi yoksa hepsi mi gelir meçhul.

@mtears Bence imkanınız varsa devam edin. Bazı eserler bu seride yer almalı mı tartışmasını hesaba katmazsak şimdiye kadar dilimize kazandırılmış en kapsamlı bilim kurgu serisine sahipsiniz.

10 Beğeni

Feminik bilimkurgudan sanırım çıkmışız :hibiscus:

16 Beğeni

Ben bunları basacaklarına dair ümidimi kaybettim.

1 Beğeni

Uzun sürmez merak etmeyin.

2 Beğeni

Hocam Mars üçlemesi ve Kültür kitapları gelir bence, ama Uzay Destanı’na ben de pek ihtimal vermiyorum artık. Hem daha Hiçi serisi var unutmuşum :smiley: Rama da eklenebilir, zamanında basmışlardı.

2 Beğeni

Dediğiniz gibi tartışılacak kitaplar var tabi ki ama baktıkça sahip olduğum için mutlu oluyorum ben :joy: Şimdilik bırakmayı düşünmüyorum evet.

3 Beğeni

Ben en başlarda nasıl olsa bir ara yetişirim diyerek ara verince yakalayamadım ve çok geride kaldım, pişmanım. İthaki’ye çok kızıyorum ama çok sağlam eserleri de dilimize kazandırdılar.

Nazar değdirmeyelim. :slight_smile: :nazar_amulet:

3 Beğeni

Arthur C. Clarke bu seriden ayrı, Asimov gibi bir kitaplığı hak ediyordu. Dune serisi de aynı şekilde. Hanedan ve Cihad üçlemelerini ayrı bastılar.

7 Beğeni
3 Beğeni

Öncelikle şu duruma düşmeyeyim;

images (1) (6)

Buradaki serilerden Kültür serisi çıksa hepsini okurum, bir başka okur da belki Mars Üçlemesi çıksa hepsini okur vs ama diğerleri konusunda tam emin değilim (Heechee serisinin üçlemesini de okumak isterim ki elimde var, okumayı düşünüyorum). Callahan serisini ilk defa İthaki basınca duydum, üçerli şekildeymiş sanırım. Satışlara göre karar veirirler tahminimce. Yani ben bilim kurgu sever bir okur olarak bu şekilde düşünüyorsam ve yaklaşıyorsam, ticari kaygılar güden bir yayın evinin de bunlara göre hareket etmesi bence normal (kendimi ortalama aldım ama ortalamadan biraz daha fazla bilim kurgu sever olduğum bir gerçek). Yani “önce elinizdeki serileri bitirin” demek yayınevi satış politikasına çok da uygun değil gibi. Biz okur olarak öyle düşünmesek de onlar bu işin ticaretini yapan ve para kazanma amacı güden bir kurum. Bu durumdan çok rahatsız olanlar zaten alış veriş yapmayıp boykot ediyorlar gördüğüm kadarıyla. Yalnız bu boykota “siz de gelin katılın” demek, en az “beğenmiyorsan alma kardeşim” demek seviyesinde gereksiz.

Ben İthaki’yi seviyorum, çünkü yabancı dilim o kadar ileri değil ve bir kaç istisna hariç okuduğum ya da okumayı sevdiğim bilim kurgu/fantastik kurgu kitaplarını bu yayınevi çıkartıyor. Yani ufak tefek sitemlerim benim de oluyor kendilerine (özelikle çeviri ve editörlük kısımlarında bazen can sıkıcı olabiliyorlar) ama genel olarak biz “kaçış edebiyatı(!)” tutkunlarını gözettikleri için memnunum. Fiyatlar konusuna hiç girmiyorum, şu anda ucuz olan pahalı olan ne, ben de bilmiyorum. Daha yeni kahvaltıda simit alalım dedik, 5 lira olmuş. Yorum yok, umarım düzelir bu durumlar.

12 Beğeni

Şu Uzay Destanı kitabını bkk dışında tek cilt basma girişiminde bulunsalar aslında olur. Ön sipariş tarzı bir şeyler yapıp talebi görüp hiç yoktan talep yok basamayız ya da talep uygun basalım talebin devamı gelirse de basarız deseler olur sanki. Bu şekilde yaparak her yıl tabi basacağız deyip hem kendilerini hem okuru sıkıntıya sokmazlar hem. Ha yukarıdaki şeyi yapmıyorsalar da basmayacağız deyip geçsinler. Bizi bitiren hep umut oluyor çünkü.

2 Beğeni

Söylediklerinize çoğunlukla katılıyorum, yayınevi elbette kendi çıkarlarını ön planda tutacak. İthaki ile ilgili temel sorun bol keseden atıp bir türlü tutamamaları genelde ki konumuz bu değil. Orta yol olarak serileri 5er ya da 8er kitapta bir devam ettirme yoluna da gidebilirlerdi tabii. Bir de gevrek diyoruz buralarda malumunuz. :slight_smile:

@Lorien_archers Keşke yapsalar, dediğiniz gibi umut kısmı gereksiz üzüyor. Varsın BKK içinde çıkmayıversin. Ön sipariş ile kitap basma olayını deneyecek birileri çıksa keşke, sunabileceği olasılıklar çok cazip.

Ortaya söylüyorum bunları; acı gerçek kaçış edebiyatının üvey evlat muamelesi görmesinin satmamasından kaynaklanması.

• Koskoca Alfa Farseer bastı ama devam serileri için isteksiz, ki -keşke editör eli değseymiş- hem karton kapak hem ciltli hem de kutulu set olarak basarak büyük cesaret göstermişlerdi.
  • Monokl Wool serisini harika bir çeviri ve editörlükle hem de çok uygun fiyatlara bastı, yeterince satmadı (İthaki çöktü sonra seriye, kapak yeniledi ve zammı çaktı. :slight_smile: ). Senlin serisini zorla da olsa devam ettiriyorlar.
  • Eksik Parça Children of Time bastı, Terra Ignota bastı, devamını basabilecekleri şüpheli. (Diğer bastıkları seriler ve tek kitaplar başarılı eserler)
  • Pegasus Hyperion bastı, devamı gelir muhtemelen ama acele etmemelerini yeterince satmamış olmasına bağlıyorum.
  • Panama güzel bir çeviri ve çok uygun fiyat ile Halka Dünya bastı -ki İthaki zamanında 3. kitap ile pes etmişti- ama beşinci kitap çıkmayacak gibi görünüyor.

Yukarıdaki örnekler diğer yayınevlerine ait olan ve -bilgim ya da tahminlerim dahilinde- yeterince satmadıkları için devamı gelmeyen seriler.
BKK içinde yer alan kitapların ciddi bir kısmı dahi İthaki’nin ya da diğer yayınevlerinin daha önce basmış olduğu eserler.
Daha fazla bilim kurgu / fantastik kurgu okumanın tek yolu yayınevlerini - özellikle de daha küçük olanları - bastıkları eserleri alarak desteklemek ve -kendimi de katarak söylüyorum- tembelliği bırakıp denk geldiğimiz tüm hatalar konusunda şikayetlerimizi onlara olabildiğince yüksek sesle iletmek.

7 Beğeni

Terra Ignota Türkçede hangi kitabi basıldı hocam? Yazdığınız diğer eserlere sahibim fakat bunu kaçırmışım :sweat_smile:

2 Beğeni
4 Beğeni

:grimacing: Aslında ben de gevrek diyorum da, sonra tepki görüyorum bazen. O nedenle simit yazdım.

Diğer konulara katılıyorum ama güncel ekonomik durumda malesef görece küçük yayınevlerine gerekli desteği veremiyoruz. Özellikle devam eden bu ekonomik süreçte iyice seçici hale geldi okurlar.

Aslında basacağız deyip basmamaları bence de problem, hatta çoğu kişi ilk kitapları bu nedenle alabiliyor. Ama satışlar düşük olunca da basmamalarını ben olağan karşılıyorum. Kısaca satmak için devamı gelecek diyorlar, satmayınca da devamı çıkmıyor. Satsın diye BKK içerisine ekliyorlar, dizinin çıkmasını bekliyorlar vs. Bunların hepsi piyasa açısından makyavelist yaklaşımlar ve satış stratejileri. Dışarıdan bakınca yanlış gibi geliyor ama amaç doğrultusunda her yol mübaha çıkıyor onların açısından. Ben de bunları fazla düşünmeyip, biraz pragmatik yaklaşıyorum olaya. Benim okuduğum kitapları bastıkları sürece, ben memnun kalırım.

Umarım söylediklerim biraz ofansif ya da çok bilmişlik olarak algılanmaz, sadece düşüncelerim bu yönde. :slight_smile: Yoksa bana kalsa hep bilim kurgu fantastik basılsın, bütün seriler bir anda çıksın, bolca boş vaktim ve param olsun, okuyabildiğim kadar okuyayım, herkes beni sevsin ve mutlu olalım. Ama dünya böyle işlemiyor malesef. :pensive:

5 Beğeni