Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

13 Beğeni

Acaba kent kitabı ayın 3 ünde raflarda mı olacak yoksa birkaç gün daha bekleyecek miyiz. Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardım ederse sevinirim.:slight_smile:

1 Beğeni

Ayın 3 de sevk etmeye başlayacaklardır. Ancak ilknokta sitesi üzerinden aldıysan kitabı genellikle 1 gün önceden sevk ediyor. Yani ilknokta erken gönderiyor kitabı

1 Beğeni

hatırladığım kadarıyla bir ailenin farklı nesillerinin hikayelerinden oluşuyordu ve bunları anlatanlar köpeklerdi :slight_smile:

hikayelerden nasıl oluyor da köpeklerin anlatıcı olduğu bir duruma gelindiğinin anlatıldığı bir roman çıkmış,:stuck_out_tongue_winking_eye:

çok naif bir dil ve farklı bir bilimkurgu tarzı, klasiklerin arasında olmayı hakediyor, umarım yine farklı bir hikayesi olan Hiçi’de birgün seriye dahil olur

3 Beğeni

3 temmuzda Penguen Kitabevinde kesin raflarda olur ama diğer mağazalarda 1-2 gün gecikebilir.

1 Beğeni

Hiçi’nin basılmasını dört gözle bekliyorum. Serideki en büyük eksikliklerden birisi bana göre.

2018’de basılacak denilmişti. Basılmadı.
2019 başında editör arkadaş üzerinde çalışamaya başladı dendi, basılmadı.

Geçenlerde Instagramdan soran forumdan bir arkadaşa da 2020’de beklemeyin demişler sanırım.

Üzücü gerçekten, keşke kitapların basım tarihi kesinleşmeden insanları beklentiye sokmasalar. Çok merak ettiğim bir seri Hiçi, muhtemelen 1 yıl daha sabrederim ama yine çıkmazsa pdf olarak okurum diye düşünüyorum.

11 Beğeni

Sizce mülksüzler bu seriye dahil edilir mi? Metis yayınları basmış ama İthaki yayınları basar mı diye merak ediyordum bu konuda fikri olan var mı?

1 Beğeni

Ben olacağını düşünmüyorum ama çok net bir bilgim yok. Bilgisi olan bir arkadaş aydınlatırsa sevinirim.

1 Beğeni

Metis kendi isteğiyle bırakmadan imkansız dahil olması, ki Mülksüzler satış oranı iyi bir kitap. Bırakacaklarını sanmam. İlk baskısı 99 olması lazım. 21 yıldır bırakmamışlarsa, şimdi hiç bırakmazlar.

5 Beğeni

Sanmıyorum bence Ursula’nın başka kitabı çıkmaz bu seriden

2 Beğeni

Arkadaşlar bu telif olaylarında yayınevleri direkt kitabın telifini mi alıyorlar? Mesela Ursula K. Le Guin’in iki kitabını BKK serisinden, diğerini de Modern’den basıyor İthaki. Ama diğer Ursula kitapları Metis’in elinde mesela. Saramago’nın bütün kitaplarının telifi de Kırmızı Kedi’de şu an. Bütün kitaplarının teliflerini tek tek mi almış oluyor yoksa direkt yazarın telifini alabiliyor mu? Bir başka açıdan Dune ise Sarmal’da da var İthaki’nin bu serisinde de var. Telifi düştüyse (70 yıl konusu sanırım) neden başka yayınevleri hiç basmıyor? Bu konu kafamı karıştırıyor ve kendimi çok cahil hissediyorum bu konu yüzünden. Bilen biri varsa anlatsın lütfen :joy:

2 Beğeni

İthaki editörü Alican Saygı Ortanca anlatıyor. Daha önce birisi paylşamıştı ama başlığı bulamadım. Bu sebepten kendim ekleyeyim dedim.

4 Beğeni

Ursula’nın telifi düşünce 200. Kitap olarak görmemiz mümkün :sweat_smile: diğer türlü Metis’in telifi bırakması çok zor. Zaten metis Bilim kurgu serisinden bir tek Ursula’yı sürekli basmış galiba diğerlerini devam ettirmemiş.

1 Beğeni

Aaa süper. Teşekkür ederim :+1:

Dune serisine bakınca bir kitabın okura ulaşması için doğru zamanda basılması kadar hangi yayınevinden basıldığının da önemli olduğu ortaya çıkıyor. 2002 - 2003 Sarmal bazı Dune kitaplarını hala sıfır baskı bulmak mümkün. 2008 - 2012 Kabalcı hala bulmak mümkün.

Bu arada Kabalcı ilk kitabı 2008’de basmış, 6. kitabı ise 2012’de. İthaki ilk kitabı 2015’de basmış sonrası malum biliyorsunuz zaten.

Kabalcı ve İthaki Dune baskıların çevirmeni Dost Körpe yaşlandıkça tembelleşmiş herhalde. :slight_smile:

2 Beğeni

Ben İthaki’nin Dune baskılarını oldukça seven biri olarak 5.kitabı daha fazla beklemeyip Sarmal’dan aldım geçen gün. O kadar uzun bir süredir bekliyoruz ki. Seriden uzaklaştım iyice kim kimdi vs. her şeyi unuttum nerdeyse. 6.kitabı da Kabalcı’dan almıştım mesela. Böyle karman çorman oldu. Şimdi elimde son iki kitap başka yayınevinden varken gidip de İthaki’nin basacağını neden alayım? Yazık oldu yani ne diyeyim…

2 Beğeni

Benzer bir şey ben de yaptım geçen yıl beklemekten sıkılıp, Kabalcı baskıları topladım, onları okudum.

1 Beğeni

Ben de tam İthaki Dune siparişi vermenin arifesindeyim. BK klasiklerini tamamlamak için bunları mı alsam, Kabalcı alıp geçsem mi emin olamadım. Yüzyılın Öyküleri olmadığı için BKK zaten tam değil, Dune da olmayıversin diye düşünüyorum ara ara :slight_smile:

Ben ithaki baskıları almıştım ama okumak için 6 kitabın çıkmasını bekliyordum 5 ve 6 kitap çıkışı uzayınca hem ana seri hem de kabalcının yan seri olan diğer 6 kitabı da aldım.

Çevirmen aynı. Kabalcı baskı ile İthaki baskıların boyutları farklı. Çevirmenin Dune çevirileri üzerinde yeniden çalıştığı söylendi.

Ana seriyi okumaya başlayacaksanız belki beklemek yerine Kabalcı alınabilir ama acelesi yoksa beklenebilir, herhalde 2 seneye tamamlanmış olur.

1 Beğeni

Ya ithaki politikası ya da birden fazla çeviri yapıyor diye düşünüyorum.

1 Beğeni