Bilimkurguyla Tanışma

Merhabalar bir okulda fen bilimleri öğretmeni olarak çalışmaktayım 6-7. Sınıf öğrencilerime bir bilimkurgu kütüphanesi yapmak istiyorum kendim bir bilimkurgu fanatiği olarak pek çok kitap okudum ancak sizlerden gelecek önerilere de ihtiyacım var amacım onları bilimkurguyla tanıştırmak, çocukların ufkunu açacak onları heyecanlandıracak bir şekilde vizyonlarini genisletecek seviyelerine uygun kitaplar bulmak önerileriniz için şimdiden teşekkürler…

3 Beğeni

Asimov - Ben, Robot
Giriş için bence ideal bir kitap. İçerisinde robotlarla ilgili karşılaşılan sorunların 3 robot yasasına göre nasıl çözüldüğü anlatılan hikayeler var. Hikayeleri çok hoş ve akıcıdır.

2 Beğeni

Giriş için en uygun kitaplardan biri de Fahrenheit 451 olabilir hocam. Hem kitapların değerini kavrarlar hem de sağlam bir bilimkurgu okumuş olurlar.

Birkaç öneri daha yapacak olursam;

Sonsuzluğun Sonu - Isaac Asimov
Zaman Makinesi - H.G. Wells
Maymunlar Gezegeni - Pierre Boulle
Aden - Stanislaw Lem
Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro

2 Beğeni

Ben kitap degilde yazar olarak tavsiyede bulunum. Asimov, ursula le guin, arthur c clark fantastik bilimkurgu dehaları denebilir. Bu arada bunlara ek olarak carl sagan kitapları okumaları bilimi daha çok sevmelerine katkı yapabilir :+1::+1:

1 Beğeni

Sorgu ve Yanıt’a başladım, gördüm başlığı yazmak istedim(özellikle yaş aralığı verdiğiniz için):
Patrick Ness’ten Kaos Yürüyüşü serisi.

2 Beğeni

Bence Jules Verne kitapları hem çocuklar için uygun hem de iyi kitaplar.

6 Beğeni

Diğer yanıtlardansa bu serinin daha çok ilgilerini çekeceğini düşünüyorum ben de.

3 Beğeni

Hayırsever bir arkadaşımız başlığı düzeltebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Boşuna gelmemiş olayım:

Jule Verne kesinlikle doğru seçim olurdu.

Küçük Prens her ne kadar bu yönü anılmasa da bilimkurgudur.

Johnny Maxwell üçlemesi de çocuklar (ve yetişkinler) için harikadır.

4 Beğeni

Kesinlikle, Jules Verne bir yana diğerleri bir yana😂

1 Beğeni

Üzerinden çok zaman geçmiş.

Wells, Asimov, Ursula bunlar daha sonraki yaşlarda okunmalı. Bunlar yerine 6. 7. sınıf çocuklar için Jules Verne önerilerine katılıyorum.

1 Beğeni

Gülten Dayıoğlu’nun hem eğlenceli hem de faydalı mesajlar veren bilimkurgu kitapları vardır. Bilimkurguya iyi bir başlangıç ve her yaştan okurun tanışması gereken bir yazar.

1 Beğeni