Bir Kitabın İsmini Arıyorum

Eskiden okuduğum ama son haftalarda aklıma düşmüş, kütüphanemde bulamadığım bir kitabı arıyorum.

Elimde fazla bir bilgi yok ama belki birilerinde bir çağrışım yapar.

• Türkçeye doksanların sonunda ya da iki binlerin başında çevrilmiş olabilir

• İki kız kardeş vardı, biri çekici, diğeri değil. Çekici olan, kendinden daha büyük birini sevmişti ve izin vermesi için babasını iknaya çalışıyordu.

• Tonu hafif bir kitaptı. Gerilim, fantezi falan değildi.

• Çok karakterliydi.

• Şimdiki zamanda geçiyordu.

• Bizde de çok baskı yapmıştı. Yanılıyor olabilirim ama Doğan’ın bastığı gibi dikine uzun bir kitap formatındaydı.

Kitabı okumadım, ancak belki bulurum diye açıklamayı İngilizce yapıp Google’da arattım. Karşıma Jane Austen’in İkna kitabını çıkardı. Gerçi o kitapta kız kardeş yokmuş, sadece kavuşmak isteyen aşıklar varmış ama olabilir mi ki?

1 Beğeni

Jane Austin olmadığından eminim. Yine de teşekkürler.

Goriot Baba olabilir mi ? Çok uzun zaman önce okuduğum için kitabı pek hatırlamıyorum ama kitabın ekseninde iki kız kardeş ve babaları vardı. Bir de Rastignac diye ana karakter vardı. Hatta babaları Rastignac ile aynı otelde yaşıyordu.

Gerçi Goriot Baba dünya klasiklerinden olduğu için dilimize doksanlardan önce kesin çevrilmiştir.

1 Beğeni

Kadınların kıyafet betimlemelerinden hatırladığım kadarıyla şimdiki zamanda geçiyor olmalı. Goriot Baba kesin değil yani. Yine de teşekkürler.

1 Beğeni